1. HABERLER

  2. DERGİLER

  3. Bir Tutkunun Peşinden…
Bir Tutkunun Peşinden…

Bir Tutkunun Peşinden…

Bir Tutkunun Peşinden…

A+A-


Ali Yüksek
  

Nasıl bir tutkuysa bu, 150 cc’lik Vespa motosikletiyle Ordu ve Yalova’dan çıkış yapıp 19 kez İngiltere’ye gidip gelmiş, ayrıca bir kez de Amerika ve Kanada’yı baştan başa dolaşmış. Bir gezginden, Osman Gürsoy’dan bahsedeceğiz bu yazımızda…

Osman Gürsoy’un olağanüstü ve müthiş gezi maceralarını, bu yıl şubat tatili için gittiğimiz Karadeniz gezimizde Ordu’daki evinde kendisini ziyaret edip dinleme olanağı bulduk.

Çok genç yaşta İngilizceye merak sarmış, o yüzden ilk olarak Ordu Boztepe’deki Amerikan üslerinde çevirmen olarak amatörce işe başlamış daha sonra Yalova’daki Amerikan üslerinde dilini geliştirerek 1960’lı yıllarda İngiltere’ye göç edip yerleşmiş. Aynı zamanda bir mucit olan Osman Gürsoy kendi geliştirdiği uzaktan kumanda ve ses kayıt cihazları gibi gereçleri o yıllarda satın aldığı 150 cc Vespa motoruna yerleştirerek 1960 yılında ilk defa İngiltere-Türkiye seyahatine çıkmış.

VESPA’DAN 19 TUR

Geri dönüşleri yine minik motoruyla tamamlayan Osman Gürsoy bu seyahatleri Avrupa’nın farklı güzergahlarını kullanarak 1960 ve 1989 yılları arasında tam 19 kez gerçekleştirmiş. Bazı turları eşiyle birlikte tamamlayan Osman Gürsoy, bir defasında motosikletini uçağa koyarak Amerikaya gitmiş, Amerika ve Kanada’yı boydan boya dolaşmış ve bir seri akıl almaz macera yaşamış, arıza yapan motorunu kendi tamir ederek yoluna devam etmiş ve turunu tamamlamış.

Daha sonra bir şekilde tanıştığı ve İtalya’daki Vespa fabrikası yöneticileri ile yaptığı görüşmelerde kendisine hediye edilen yeni Vespa motoru ile birkaç kez gezi yapmaya çalışsa da pek uyum sağlayamadığı yeni motorunu satıp yine eski motoruyla yoluna devam etmiş Osman Gürsoy, Türkiye’ye geldikten sonra yeni icatlar yapmaya devam etmiş.

HOVERCRAFT’LA ÇARŞI GEZMESİ

Ordu, Boztepe yokuşundaki evinin bahçesinde, seksenli yıllarda kendi imkanlarıyla yaptığı Hovercraft ile bir zamanlar çarşıya iner, etrafı dolaşıp geri gelirmiş. İlginç buluşları ve çeşitli makineler üzerinde yaptığı çalışmaları ile kendisini tanımaktan ve ziyaret etmekten oldukça memnun kaldığımızı belirtmek isterim. Gezi anılarını konuk olduğumuz birkaç saatlik süreye sığdıramayan Osman Gürsoy’a sağlık sıhhat ve uzun ömürler diler, hikayenin geri kalanını gelecek defa dinlemek ümidi ile…
Kaskınız takılı, farınız ve yolunuz hep açık olsun…

Bu haber toplam 1036 defa okunmuştur
Adres Kıbrıs 199. Sayısı

Adres Kıbrıs 199. Sayısı

Önceki ve Sonraki Haberler