1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Bir Sanat Merkezi… Bir Osman Örek Evi… LEDRA ART Müzik ve Güzel Sanatlar Stüdyosu…
Bir Sanat Merkezi… Bir Osman Örek Evi… LEDRA ART Müzik ve Güzel Sanatlar Stüdyosu…

Bir Sanat Merkezi… Bir Osman Örek Evi… LEDRA ART Müzik ve Güzel Sanatlar Stüdyosu…

Özge Yorulmaz: Ledra Art’a doğru arabamla yol alırken, kalite ve samimiyetin hakim olduğu bir yer bulacağımdan emindim. Arabadan inip mimarisi göz dolduran eski bir eve girdim. Eski başbakanlardan Osman Örek’in başbakanlık konutu karşımda tüm

A+A-

                                                                           Özge Yorulmaz

         ozgey_yorulmaz@yahoo.com

 

 

Ledra Art’a doğru arabamla yol alırken, kalite ve samimiyetin hakim olduğu bir yer bulacağımdan emindim. Arabadan inip mimarisi göz dolduran eski bir eve girdim. Eski başbakanlardan Osman Örek’in başbakanlık konutu karşımda tüm güzelliği ile durmaktaydı.

Ortasında iç avlusu bulunan ve etrafı odalarla çevrili bir seri sanki… İç avluya bakan koridoru takip edip, başladığınız yere geri dönüyorsunuz. Şimdilerde Ledra Art adıyla müzik ve sanat Merkezi olarak hizmet veriyor bu Osman Örek evi.

Bu kadar detaya inmemin nedeni; beni samimiyetle karşılayan Ledra Art direktörlerinden Hüseyin Altan’ın titizlikle ve gururla bana bu evi anlatıyor olması… Bana bu eve duydukları saygıyı ve Ledra Art’ın burada olmasından duyduğu memnuniyeti aktarıyor. “Orjinalini hiç bozmadık bu Ahmet Behaeddin imzalı evin” diyor. Sahiplerine de kendilerine burayı verdiklerinden dolayı duyduğu mutluluğu dile getiriyor.

 

Ledra Art Müzik ve Güzel Sanatlar Stüdyosu'nun vizyonu, Kıbrıs'ta müzik ve güzel sanatlarla ilgili birçok dalda uluslararası standartlarda bilgi, eğitim, performans etkinlikleri ve materyalleri sağlayan; müzik ve sanat konusunda söz sahibi ve fikirlerine başvurulan, yurtiçi ve yurtdışındaki üniversitelerin müzik ve sanat bölümlerine öğrenci yetiştiren, uluslararası bağlantılarla dünya müzik ve sanatını ve bunun eğitim olanaklarını yerli müzisyen, sanatçı, öğrenci ve entelektüellerine sunabilen, Ortadoğu ve Avrupa'da akredite bir kurum olmaktır.

 

Bu bağlamda belirlenen misyon ise;

- Ülkemiz öz ve evrensel kültür ve sanat yaşamına nitelikli katkı koymak.

- Amatör (özengen) ve profesyonel (mesleki) sanat eğitimi almak isteyen her yaştan bireye (müzik, resim, seramik, grafik tasarım, dans, sinema.. alanlarında) en iyi olanakları sunmak.

- Kültür ve sanatın çeşitli alanlarında kendini geliştirmek isteyen her bireye bunu en iyi biçimde gerçekleştirebilmeleri için olanak sağlamak.

- Ülkemiz örgün eğitim sisteminde gerek standart olarak gerekse yoğunlaştırılmış olarak sanat eğitimi alan tüm öğrencilere nitelikli bir alternatif sunmak ve geleceğimiz olan gençlerimizi güzel sanatlar alanında dünya standartlarına en iyi biçimde hazırlamak.

- Çeşitli bilimsel sunumlar, görsel ve işitsel materyallerle sanat dallarını ve ilgili konulardaki nitelikli eserleri, sanatsal ve felsefi yanlarıyla toplumumuza tanıtmak ve güzel sanatlar bağlamında çağdaş ve nitelikli bir toplumsal bilinç oluşturmak.

- Yurt içi ve yurt dışından alanlarında usta ve kendini ispatlamış sanatçılar ve sanat eğitimcilerini kurumumuz etkinlikleri kapsamında ağırlayıp, onların bilgi, deneyim ve becerilerini toplumumuzla paylaşmak.

- Ülkemizde eksikliği bulunan sanatla ilgili çeşitli ekipman ve materyallerin teminini sağlamak.

- K.T.F.D. Başbakanlarından ve eski Kıbrıs Cumhuriyeti savunma bakanı Sn. Osman Örek'in anısını yaşatmaya yönelik etkinliklerde bulunmak.

- Ülkemizde yetişmiş değerli bilim insanı, sanatçı ve müzisyenlerin, alanlarında en iyi biçimde çalışmalarına olanak sağlamak.

- Yerel ve uluslararası yaz ve kış kampları düzenleyerek çocuk ve gençlerin sanat için bir araya gelerek etkinlikler yapmasını sağlamak.

- Halk dansları derneklerine gerekli nitelikli, genç müzisyenler yetiştirmek.

 

 

Ledra Art’ta üç yaştan 45 yaşa kadar birçok bireye sanatın çeşitli dallarında eğitim veriliyor. Onaltı eğitmenle farklı dallarda eğitim veren kocaman bir aile ve kocaman bir ev burası. Ledra Art’ın açılışı 2011 yılının son ayı olan Aralık’ta yapıldı. Civardaki evleri ve hemen yan taraftaki apartmanı görünce, çevrenin kendilerini nasıl karşıladıklarını soruyorum.

“İlk başta insanlar bize karşı önyargılı davrandılar. Burada yeni bir rock bar açılıyor sandılar, ancak biz onlara buranın bir sanat okulu olacağını ve sandıkları gibi gürültülü bir ortam olmayacağını anlattığımızda bizi kabul ettiler” diyor Hüseyin. Sonrasında da ekliyor; “bizim farkımız, samimiyetimiz”.

Tüm odalarında dijital veya akustik piyano bulunan Ledra Art; müzik, resim, fotoğrafçılık ve grafik tasarım alanlarında tüm yaş gruplarına ve meraklılarına eğitim veriyor.

 

Ledra Art direktörlerinden Dr. Ertem Nalbantoğlu ile ropörtajın ikinci bölümüne devam ediyorum. O bir müzik doktoru. Kendisine neden böyle bir yola çıktıklarını soruyorum. Temelde bana bunu toplumun bir ihtiyacı olarak saptadıklarını anlatıyor.Sanat alanında yapılan etkinliklere toplumun ilgi gösterdiğinden bahsediyor. Ayrıca profesyonelliğin kendileri için önemli bir unsur olduğunu ifade ederek; kendilerinin de profesyonel bir kadro ile bu yola devam ettiklerini ifade ediyor. “Biz etrafta gördüğümüz yanlışlık ve eksiklikleri giderme çabasındayız. Bu yüzden de profesyonellik önemli, maddiyat daha sonraki sıralarda yer alır” diyor. Sohbetimize Ledra Art’ta verilen hizmetlerle devam ediyoruz. Müzik alanındaki çalışmalarına gitar ve kemanla başladıklarından ve şu an yan flüt, davul, elektro gitar, piyano eğitimi de verdiklerini söylüyor. Pop, rock,  jazz müzik alanlarında eğitimler devam ediyor. Ledra Art’ta çalışmaların daha sağlıklı yürütülebilmesi için ses izolasyonlu bir oda da mevcut.

Sohbetimiz esnasında kısa bir süre önce Ledra Art’ta yer alan Chris Byars’la jazz workshop’u yapıldığından bahsediyor. Sohbetimize ara veriyoruz ve ben bir ders izleme fırsatı yakalıyorum. Bir keman öğrencisi bana “Those Were The Days” adlı klasik müzik parçasını dinletiyor. Müzikli bir ortamda bulunmak beni her zaman mutlu etmiştir. Bana bu fırsatı sundukları için teşekkür ediyorum.

 

Kerim Belet’le fotoğrafçılık ve değişik yaş gruplarına resim dersleri verildiğini de öğreniyorum.

 

Ledra Art uluslararası bir kurum olma yolunda ilerlemek hedefleri olan bir kuruluş. Ertem Nalbantoğlu, konserler ve sanat etkinlikleriyle gündemde olacaklarını ve sergiler düzenleme amaçları güttüklerinden bahsediyor ve ben Ledra Art’taki serüvenime burada ara veriyorum…

 

Ledra Art’ta bu yolda başarılar dilerim… 

 

 

 

 

Mantık seni A noktasından B noktasına, hayal gücü ise herhangi bir yere götürebilir…

 

A. Einstein

 

 

 

 

Kimse tek başına senfoni çalamaz. Senfoni için bir orkestraya ihtiyacınız vardır.

 

H.E Luccock

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1789 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler