1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Bir Meşrutiyet Aydını Ethem Nejat (1881- 1921)
Bir Meşrutiyet Aydını Ethem Nejat (1881- 1921)

Bir Meşrutiyet Aydını Ethem Nejat (1881- 1921)

Bu hafta vakit çalışmakla geçti. Kış aniden sonbaharı es geçip bastırınca yine yağmura hazırlıksız yakalandık. Yaz bitsin derken kış geldi... Geçen hafta okumaya başladığım kitapları okumaya devam ediyorum. Okumalarınız bol olsun... Mutlu haftalar...

A+A-

Bu hafta vakit çalışmakla  geçti. Kış aniden sonbaharı es geçip bastırınca yine yağmura hazırlıksız yakalandık. Yaz bitsin derken kış geldi... Geçen hafta okumaya başladığım kitapları okumaya devam ediyorum. Okumalarınız bol olsun... Mutlu haftalar...

 

 

 

Türkiye Tarihi 1071-1453: Bizans’tan Türkiye’ye

Kitap Yayınevi

 

Cambridge Türkiye Tarihi'nin bu birinci cildinde, 11. yüzyılın sonunda Türklerin Anadolu'ya gelişinden Bizans İmparatorluğu'nun çöküşüne ve başkenti İstanbul olan bir Osmanlı İmparatorluğu'nun kuruluşuna kadar geçen zaman diliminde bu topraklarda Türk hegemonyasının yükselişini inceliyor. Bu zaman dilimi alışılageldiği üzere bir fay hattı gibi Osmanlı öncesi - Osmanlı diye bölünmek yerine bir bütün olarak ele alınıyor ve Bizans İmparatorluğu'nun çöküp Anadolu'nun Osmanlı İmparatorluğu'nun kalbinin attığı bir yere dönüştüğü sırada bölgenin politik, ekonomik, toplumsal, entelektüel ve kültürel tarihi gözden geçiriliyor. Birinci cilde katkıda bulunanlar çağın bölünmüşlüklerini değil, sürekliliklerini anlatıp vurguluyor.

 

 

 

Şair Öldü

Sibel K. Türker, Can Yayınları

 

“Hayatımız yalanla doluydu. Tek ve değişmez, bir ve güçlü. Biliyorum, herkes yalan söylerdi. Herkes eğrileri doğru, doğruları eğri yapardı, yapabilirdi. Ama bahsettiğim bu değil. Anlatmak istediğim, yalanın tek gerçeğimiz oluşuydu. Farkındalık durumu değiştirmezdi. Çalışkan karıncalar gibi içgüdüyle, aşkla, hızla, bilmeden, sormadan, sorgulamadan onu yeniden inşa ederdik. Onu kuran bizdik, onu koruyan ve kollayan da. Söylenecek bir şey yoktu zaten. O, bizdik.”

 

 

Kış Yolculuğu

Amelie Nothomb, Doğan Kitap

 

Aşık olduğu kadına bir türlü ulaşamayan bir erkeğin hikâyesi bu. Büyük bir coşkunun korkunç bir hayal kırıklığına, ardından yıkıcı
bir öfkeye dönüşmesinin hikâyesi. Zoile hayatının biricik aşkı Astrolabe'a kendisini
kabul ettiremeyince, çareyi ona olan aşkını ispatlayacak ve büyük ses getirecek bir eylemde bulur. Yolcularıyla birlikte bir uçağı kaçırıp havada infilak ettirmektir planı. Evet, kendisi de ölecektir ama olsun...

 


 

HAFTANIN KİTABI

 

Bir Meşrutiyet Aydını Ethem Nejat (1881- 1921)

Mehmet Salih Erkek, Kitap Yayınevi

 

atırdayan bir imparatorluk ve bu imparatorluğu yıkılmaktan kurtarmak için çabalayan aydınlar... Yakın tarihimizin şekillenmesinde önemli bir dönüm noktası olan II. Meşrutiyet döneminin gölgede kalmış aydınlarından biri de Ethem Nejat. İttihatçılarla olan ilişkilerinden dolayı yurtdışına kaçış, Balkan Savaşları sırasında kısa süreli esaret hayatı, Osmanlı coğrafyasının farklı bölgelerinde eğitimci ve idareci olarak görevler ve bu fırtınalı hayatın elim bir şekilde Mustafa Suphi ile birlikte Karadeniz sularında sona ermesi. Başlangıçta Osmanlıcılık ve İslamcılığa sarılan ancak daha sonra Türkçülük akımının etkisine giren Ethem Nejat Bey, 1918 yılından sonra ise sol hareket içerisinde yer alır ve böylece Meşrutiyet dönemi aydınlarının fikri arayışlarını yansıtır.

 

 


 

 

KİTAP DÜNYASI...

 

JK Rowling'in yetişkinler için kaleme aldığı ilk romanı 'The Casual Vacancy', Harry Potter serisinin satış rekorunu kıramadı.

Gotik edebiyatın başyapıtlarından kabul edilen Dracula'nın yaratıcısı Bram Stoker'ın yeni yayımlanan "kayıp günlükleri" İrlandalı yazarın Dublin'deki gençlik yılları hakkında önemli bilgiler sunuyor.

Ünlü Alman yazar Martin Walser, trende not defterini kaybetti. Yazarın yayıncısı defteri bulana 3 bin Euro ödül verecek.

Türkiye Yayıncılar Birliği işbirliği ile 17-25 Kasım tarihleri arasında TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi- Büyükçekmece’de düzenlenecek olan 31. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı 600 yayınevi ve sivil toplum kuruluşunun katılımı, 200 etkinlik ve yüzlerce imza ile kapılarını kitapseverlere açmaya hazırlanıyor.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 540 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler