1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Bir kromozom farkla öndeler…
Bir kromozom farkla öndeler…

Bir kromozom farkla öndeler…

Down Sendromlu bireyler, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın gerçekleştirdiği etkinlikte, yaklaşık dört saat boyunca mekânın çeşitli noktalarında, büyük bir mutlulukla görev üstlendi.

A+A-

Fehime ALASYA

Down Sendromlu bireyler, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın gerçekleştirdiği etkinlikte, yaklaşık dört saat boyunca mekânın çeşitli noktalarında, büyük bir mutlulukla görev üstlendi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı, Girne, Mağusa ve Lefkoşa 18 yaş üstü Engelli Rehabilitasyon Merkezi’ne giden down sendromlu bireyler, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın Little İtaly ev sahipliğinde düzenlediği etkinlikte, sipariş aldı, mutfağa girip şefler eşliğinde pizza pişirdi, servis yaptı, ödeme noktasına oturup hesap kesti...

Down sendromlu gençler, güler yüz ile gerçekleştirdikleri servis sırasında, profesyonel garsonları aratmayarak, herkesin beğenisini kazandı.   

Mekâna gelen pek çok müşteri ise Down sendromlu bireylerin mutluluğuna ortak oldu.

21 Mart Dünya Down Sendromu farkındalık gününde gerçekleştirilen etkinliğe, başta Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler olmak üzere pek çok siyasi katıldı.      

Sosyal Hizmetler Dairesi Müdürü Aydan Başkurt ile bazı Bakanlık bürokratları ve Girne, Mağusa Lefkoşa 18 yaş üstü Engelli Rehabilitasyon Merkezi sorumluları da proje kapsamında mekânda yer aldı.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı da eşi Meral Akıncı ile etkinliğe destek verirken, Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu da etkinliğe katılanlar arasında yer aldı.

Etkinlik boyu katılım sürdü, birçok kişi destek gösterdi

Etkinliğin ilerleyen saatlerinde, TC Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri, Başbakan Tufan Erhürman ve Sağlık Bakanı Filiz Besim de etkinliğe katıldı.

Başbakan Tufan Erhürman, down sendromlu bireylerle sohbet etti.

 

d1-044.jpg

Sosyal Hizmetler Dairesi Müdürü Aydan Başkurt ile bazı Bakanlık bürokratları ve Girne, Mağusa Lefkoşa 18 yaş üstü Engelli Rehabilitasyon Merkezi sorumluları da proje kapsamında mekanda yerini aldı.

d2-038.jpg

d3-024.jpg

d4-010.jpg

d5-002.jpg

zwk.jpg

Çeler: “İsteyince neler yapılır onu görüyoruz”

Etkinlikte konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler, "21 Mart Dünya Down Sendromuna Farkındalık Günü'nde yapılan bu anlamlı etkinliğin sürpriz bir pilot çalışma olduğunu ifade ederek, farklı bireylerin topluma kazandırılması için çeşitli projeler üsteleneceklerini kaydetti.

Etkinliğe katkı yoyan herkese teşekkür eden Çeler, “21 Mart Dünya Down Sendromuna Farkındalık Günü'nde, Little İtaly ev sahipliğinde bir anlamlı etkinlik düzenledik. İsteyince neler yapılır onu görüyoruz. Bu bir sürpriz pilot çalışmadır. Farklı bireylerin topluma kazandırılması için, toplumdaki yerlerini daha kalıcı yapacak, çeşitli kaynaklarla, projelerle, onları artık kafelerde görmeye, becerilerini topluma sunmaya başlayacağız. Katkı koyan herkese çok teşekkürler.” dedi.

z2-012.jpg

ak-009.jpg

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı da etkinliğe destek vermek için katıldı.

ak2-004.jpg

Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu da etkinliğe katılanlar arasındaydı.

ata-002.jpg

fd.jpg

Akıncı: “Neler yapabileceklerini bize her gün kanıtlıyorlar”

Etkinlikte kısa bir açıklama yapan Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, “Böyle bir günde sevgili çocuklarımızla ve ilgili bakanlıkla burada olmaktan mutluk duyuyorum. Bu farkındalığın yaygınlaşmasında katkı sağlayan sayın bakanımız ve işletme sahiplerine de ayrıca teşekkürler. “Bu çocuklarımızı zaman zaman biz de konuk ediyoruz, özelliklerini ve yeteneklerini daha da çok fark ediyoruz. Bugün de servis yaptıklarını gördük. Neler yapabileceklerini bize her gün kanıtlıyorlar. Bu farkındalığı ortaya çıkarmaya çalışan, bu gayeyi güden herkese başarılar diliyor, çocuklarımızı canı gönülden alkışlıyorum.” dedi.

yy-039.jpg

Etkinliğe destek sürüyor

Etkinliğin ilerleyen saatlerinde, TC Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri, Başbakan Tufan Erhürman ve Sağlık Bakanı Filiz Besim de etkinliğe katıldı. Başbakan Tufan Erhürman, down sendromlu bireylerle sohbet etti.

 

Başbakan Tufan Erhürman, 21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü dolayısıyla özel gençlerimizle bir araya geldi

Erhürman: “Bizi enerji donattılar, iyi ki varlar”

55533239_2315141958732097_7107139876570529792_n.jpg

Başbakan Tufan Erhürman, “21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü” dolayısıyla Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Little İtaly isimli işyerinin iş birliğinde düzenlenen “Dükkân sizin çocuklar” isimli etkinlikte özel gençlerimizle bir araya geldi.

Down Sendromuna farkındalık yaratmak amacıyla düzenlenen etkinlikte, Down Sendromlu gençler, şefler eşliğinde hazırladıkları pizzaları kendileri servis ederek etkinliğe katılanlarla tek tek ilgilendiler.

Etkinliğe, Başbakan Erhürman’ın yanı sıra İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars, Maliye Bakanı Serdar Denktaş, Ekonomi ve Enerji Bakanı Özdil Nami, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahali, Sağlık Bakanı Filiz Besim, Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu katıldı.
Etkinliğe ayrıca Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri de katıldı.

 

Erhürman: “Bizi enerji donattılar, iyi ki varlar”
Başbakan Tufan Erhürman etkinlikte yaptığı konuşmada, Bakanlar Kurulu olarak çok güzel bir etkinliğe katıldıklarını söyledi. 
Doğru dürüst işler yapıldığı takdirde onların neler yapabileceklerini ne kadar sıcak olduklarının ve ne kadar bu işlerde ehil olduklarının ortaya çıktığını ifade eden Erhürman, onlarla birlikte olmanın son derece pozitif enerji verdiğini kaydetti.

Etkinliğe katılmaktan dolayı son derece mutlu olduğunu ifade eden Başbakan Erhürman, “sevgileriyle bizi enerji donattılar. İyi ki varlar” diye konuşarak sözlerine son verdi.

Başçeri: Yanlarında olmaya devam edeceğiz”
Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri, konuşmasının başında böylesi güzel bir etkinliğe kendisini davet eden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler’e teşekkür etti.

 

Fotoğraflar  Fehime Alasya/ Manşet foto Burçin Aybars

Bu haber toplam 1785 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler