1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. BİR İNSAN BİR ÖYKÜ
BİR İNSAN BİR ÖYKÜ

BİR İNSAN BİR ÖYKÜ

Cenk Mutluyakalı yazdı: Londra’da iki katlı otobüs şoförü bir Kıbrıslı kadın

A+A-

 

 

Londra’da iki katlı otobüs şoförü bir Kıbrıslı kadın

 

 

Cenk Mutluyakalı

 

İnternet’ten gelen arkadaşlık davetinde, hemen mesleği dikkatimi çekti. Londra’da yaşıyor, Metroline’de otobüs şoförü... Aylin Bıyıklı Ramadan’a bir mektup gönderdim ve “dergi için konuşur mu?” diye sordum...

“Sabah 02.00’ye kadar sürecek bir yolculuğum var,bitince olur” dedi.... İşte o konuşma...

Ve bir insan, bir öykü...

 

·        Nerede doğdun, kimlerdensin?

·        Ben 1968’de Lefkoşa’da doğdum. Babam emekli öğretmen Hüseyin Bıyıklı. Aslen Hamitköylüyüz...

 

·        İngiltere maceran nasıl başladı?

·        Eşimden ayrıldıktan sonra... Hani bizim “KKTC”de eşlerinden ayrı annelere ve çocuklarına çok sahip çıkarlar ya (!) KKTC’yi 1993’te resmen kaçarak terk ettim ve 2 küçük çocukla Londra’ya gittim. Şu anda evli olduğum, aslen Mısırlı, İngiliz vatandaşı eşimin yardımıyla yaşamın üstesinden gelmeyi başardım.

 

·        Peki otobüs şoförlüğü?

·        Okula gittim ve gerekli eğitimleri aldım. Evet 4 çocuklu bir anne olarak zor, sırasında sabahın 3’ünde kalkıyorum, 4.15’te bas yolda olmalı.

Benim çalıştığım garajdan çıkan ilk otobüstür ve kimi zaman öğle saat 16.00’da başlayarak, sabah 02.00’de tamamlanan işler de oluyor. Bir de eve gitmek için 6-7 mil daha...

 

·        Ne kadar çalışıyorsun?

·        Haftada 44 saat ve yukarısı olabiliyor. Genelde pazartesinden cumaya ancak hafta sonları da sürüş çıkabiliyor.

Araba kullanmak en büyük tutkum, hiç usanmadan gezerim... Otobüsle belli yollarımız var, ben 217 No’lu otobüsün devamlı sürücüsüyüm. Bu işi 5 yıl oldu yapıyorum.

 

·        Nasıl başladın?

·        Eşimle olan bir iddia üzerine başladım. Yapabilir miyim, yapamaz mıyım? Sebep de boyumun kısa olması. Boyum, 1.50. Garajımın ve çalıştığım şirketin en kısa boylu sürücüsüyüm. Benim bağlı olduğum depoda 350 erkek sürücü, 12 kadın var. Kıbrıslı Türk tek kadın benim, garajımda...

 

·        Ne kadar kazanıyorsun?

·        Her hafta cuma günleri ödeniyoruz. Hesabıma temiz 470 lira giriyor..

 

·        Kıbrıs’a dönecek misin?

·        Kıbrıs'a dönmeyi kesinlikle düşünmüyorum, hele de yaşadıklarımdan sonra... Annemler orada olmasa tatile dahi gelmem. 18 yıl oldu buradayım.

 

·        Ne farkı var Kıbrıs’a göre?

·        Burası daha iyi. En azından hükümet kadının yanında... Temel fark ne biliyor musun, KKTC’de başa gelenler önce cebini düşünür, sonra ailesinin cebini... Eğer kalırsa başkaları ve ihtiyacı olanlar... Sistem çok bozuk ...  Elbette burada da sorunlar yok değil. Mesela okul düzeni, Kıbrıs’ta daha iyiydi, tabii şimdi nasıl bilemem... Doktorlarımız iyi. Burada özele gidersen şanslısın da, hastanede sıran gelene kadar mezarın da hazır olmalı.

 

·        Çok teşekkürler.

·         Ben teşekkür ederim.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 876 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler