1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. BİR I-PHONE PARASINA KAPTAN OLUN
BİR I-PHONE PARASINA KAPTAN OLUN

BİR I-PHONE PARASINA KAPTAN OLUN

Kıbrıs’ın kuzeyinden ilk kez amatör kaptanlık belgesi alan üç denizci, Marmaris’ten kiraladıkları yelkenli ile bir hafta boyunca güney Ege kıyılarını dolaştı

A+A-

 

Osman Kalfaoğlu

Kıbrıs’ın kuzeyinden ilk kez amatör kaptanlık belgesi alan üç denizci, Marmaris’ten kiraladıkları yelkenli ile bir hafta boyunca güney Ege kıyılarını dolaştı. Bir deniz tutkunu ve kendini Kıbrıs’ın kuzeyindeki denizci ve kaptan yetiştirmeye adayan Ünal Dede, bunun bir hayal olmadığını, yatçılığın bir yaşam tarzı olduğunu ve isteyen herkesin gerekli eğitimi aldıktan sonra ada dışına açılabileceğini söyledi.

Kendinizi bir yelkenlinin üzerinde, denizin ortasında, parlayan güneş ve serin esen rüzgara kaptırmış, giderken bir hayal edin. Bir adada yaşıyor olmamıza rağmen kaçımızın denizcilik ile ilgili sağlam temellere dayanan bilgisi var? İşte Ünal Dede kendisini buna adamış biri. İnsanlara denizciliği öğretmek, onları bu konuda bilgilendirmek ve ufuklarını genişletmenin kendine belirlediği hedeflerden biri olduğunu söylüyor.

“Her yıl adayı birçok yatçı EMYR (Doğu Akdeniz Yat Rallisi) kapsamında ziyaret ediyor. Amaçlarımdan biri bu tür rallilere katılabilecek kaptanlar yetiştirmek” diyor Ünal Dede.

Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’nde klasik gitar hocalığı yapan Dede, eğitim vermeyi sadece müzik ile sınırlamayı tercih etmedi.

Babasının balıkçı olmasından dolayı çocukluğundan beridir denizin içinde olan Ünal kaptan, ilk yelkenlisini, babasının balıkçı teknesini, küreklerinden birini direk, diğerini de dümen yapmasıyla bir yelkenliye dönüştürerek yapmış.

20 yıldan bu yana yelkencilikle uğraşan Dede, Türkiye’nin en iyi denizcilerinden ders almış ve Kıbrıs’ın kuzeyindeki tek sertifika veren Kıbrıslı Türk kaptan olarak biliniyor.

“Bir i-phone parasına kaptan olabilir ve tekne kiralayıp özgürce dolaşabilirsiniz. İnsanlar bunun pahalı bir hobi olduğunu sanıyorlar ancak hesaplandığında günde 20TL’ye geliyor. Bir Jet Ski’nin 15 dakikası 45TL” diyen Dede, yelkenli ile uğraşmanın insana çok şeyler kazandırdığını sözlerine ekliyor.

Dede, herhangi bir yerden yelkenli veya tekne kiralayıp dolaşabilmek için “Amatör Kaptanlık Sertifikası”na ihtiyaç olduğunu söyledi. Sertifikasının 350 Euro’ya üniversitelerin açtıkları kurslardan temin edilebileceğini söyleyen Dede, kendisinin verdiği kurslar sonunda alınacak sertifikanın, uygulamalı eğitim ve tecrübeye sahip olduğunun ispatı olduğunu ifade etti.

Ünal Dede’nin kendi yelkenlisi ile Girne Turizm Limanı’nda bulunan Delta Marina’nın çatısı altında verdiği kurs üç aşamadan oluşuyor: Başlangıç, orta derece ve gelişmiş. Eğitim, yarım günlük bir “eğlence gezisi” ile başlıyor. Burada amaç kursiyerleri yelkenli ile tanıştırmak. Daha sonra ise 36 saatten oluşan üç aşamalı kursa başlanıyor.

İlk aşamada yelkenli ile ilgili temel bilgiler veriliyor. Bunun içinde tekneyi limandan çıkartma, denizci düğümleri, rüzgar açıları ve temel harita bilgileri gibi pek çok konu bulunuyor. İkinci aşamada ise bu konular daha detaylı bir şekilde işleniyor. Buna ek olarak manevralar, balon (yelkenlinin en uç kısmında bulunan yelken), yelken ayarları konusunda da eğitim veriliyor. İkinci aşamanın bir öncekinden farkı ise teknede yapılan işlemlerin, grup halinde değil bireysel olarak yapılıyor olması. Son aşamada olan geliştirilmiş kursta ise kursiyerlerin verilen konuları anlayıp anlamadıkları sınanıyor ve tekneyi tek başına “A” noktasından “B” noktasına, bir kaptanın üstlendiği tüm sorumlulukları üzerine alıp götürmesi bekleniyor. Kursun sonunda ise bir haftalık deniz aşırı veya ada çevresinde seyahatte kursiyerlerin her birine bir gün kaptanlık görevi veriliyor. Kursun bu aşaması sırasında Dede, kursiyerleri sadece gözlemliyor ve ona göre kursiyerlere puan veriyor.  İlk iki kursa 800TL ve üçüncüsüne de yurtdışı gezi olduğu için 900TL ücret biçilmiş. “Bir i-phone parasına kaptan olunabiliyor” diyor Dede.

Dede’nin verdiği kurs aynı zamanda Yelken, Kürek ve Motor Federasyonu ile işbirliğinde yapılıyor. “Yelken eğitimi %60 uygulamaya dayanır” diyor Dede ve ekliyor, “30 sayfalık ders notlarının yanı sıra ‘Amatör Denizcinin El Kitabı’ adında bir kaynağımız var. Bu iki kitap başlangıç için yeterli”.

İlk iki eğitimi alan kursiyerler her yıl düzenlenen Rodos Cup adlı yat yarışına Ünal Dede’nin kaptanlığında katılıyor.  

“İnsanları bilinçli birer denizci yapmak istiyorum. Kurslara katılıp sertifikasını alanlara da her konuda danışmanlık yapıyorum. Bu zevki paylaşmak ve yaymak istiyorum,” diyen Dede, amaçlarının arasında eğitim verdiği denizcilerle filo halinde turlar düzenlemek ve bir gün adada barış olduğu zaman, Kıbrıslı Rumlarla birlikte adanın çevresini kapsayacak bir “Kıbrıs Rallisi” organize etmek olduğunu sözlerine ekliyor.

 


 

ÜNAL DEDE’YE NASIL ULAŞILIR?

Tel: 0533 864 10 77

Facebook: www.facebook.com/unalsailing

İnternet: www.unalsailing.com

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 521 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler