1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Bir bürokrat nasıl etkisizleştirildi?
Bir bürokrat nasıl etkisizleştirildi?

Bir bürokrat nasıl etkisizleştirildi?

Tarım Dairesi Müdürü Ali Göksu’nun sessiz sedasız görevden alınmasının yankıları sürüyor. Konuyla ilgili olarak dün bu köşede Göksu’nun açıklamalarını okudunuz. Dün gün boyu, daha açıklayıcı bilgiler söylenmesi konusunda birçok okuyucudan t

A+A-

 

 

 

Tarım Dairesi Müdürü Ali Göksu’nun sessiz sedasız görevden alınmasının yankıları sürüyor.

Konuyla ilgili olarak dün bu köşede Göksu’nun açıklamalarını okudunuz.

Dün gün boyu, daha açıklayıcı bilgiler söylenmesi konusunda birçok okuyucudan telefon aldım.

Konunun detayı için yeniden Ali Göksu’ya ulaştım ve “Neden görevden alındınız, yaşanan süreç nasıl gelişti?” diye sordum.

Göksu samimiyetle açıkladı, işte anlattıkları:

 

·        Benim görevden alınmam ile ilgili zehirli narenciye konusu ve Lefkoşa Fidanlığı’ndaki yolsuzluk olayı bir bahane olarak gösterilmeye çalışılıyor. Gerçekte Tarım Bakanı Ali Çetin Amcaoğlu’unun göreve geldiğinden beri beni görevden almak istediği görüşündeyim.

Deneyimli ve etkili bir bürokrat olmam nedeniyle uzun zamandır beni alanımda etkisizleştirmeye çalışıyordu.

Tarımsal İlaçlar Denetleme Kurulu’nda “numune alma ve karar verme konusunda” beni etkisizleştirmek için elinden geleni yaptı. Bu amaçla Sağlık Bakanlığı ve Tarım Bakanlığı yatkililerinin de içinde olduğu bir toplantı bile yaptırdı.

·        Özellikle Mersin Limanı’ndan geri dönen 8 tır greyfurt konusunda bu ürüne uygulanacak işlemlerin talimatını (ülkeye sokulması ve imha talimatını) bizzat kendi müsteşarı verdi. Müsteşara verdiği talimatı Bakanın bilip bilmediğini sorduğumda “talimatı Bakan Amcaoğlu’nun verdiğini” söyledi.

·        Benim görevden alınmama bahane olarak gösterilmeye çalışılan konularda UBP içinde bana karşı herhangi bir rahatsızlık yoktur. Aksine görevden alınmam nedeniyle bir hoşnutsuzluk vardır. Ayni şekilde görevden alınmamdan dolayı çiftçilerde ve işinde dürüst olan ihracat veya ithalat yapan işadamlarında da büyük bir hoşnutsuzluk vardır. Yapılanın doğru olmadığını ve görevden alınmamdan dolayı büyük bir üzüntü duyduklarını söylemişlerdir.

·        Lefkoşa Fidanlığındaki yolsuzluğu öğrendiğim gün Sayıştay’ın soruşturma başlatması için gerekli çalışmayı başlattım ve gerekli resmi yazıyı yazdım. Ayrıca Polis Genel Müdürlüğüne de yolsuzluk yapan kişinin yurt dışına çıkış yapıp yapmadığını öğrenmek için de resmi yazı yazdım.

·        Ayrıca çok kötü durumda olan döner sermayeyi görevde bulunduğum süre zarfında yaptığım çalışmayla verimli bir hale getirdim. Para çalınmasına rağmen döner sermaye bütçedeki gelir miktarını tamamlamıştır. Ayrıca görevden alındığım gün itibarıyla 25,000 adet narenciye, 20,000 adet yerli zeytin ve birçok meyve ve çiçek fidanı bıraktım. Tüm bunlar maddi olarak 2012 yılında büyük bir gelir getirecektir. 2013 yılı için başta narenciye ve zeytin fidanı elde edilmesi için tohumlar ektirdim.

·        Nazım Çavuşoğlu’nun Tarım Bakanı olduğu dönemde bu göreve atanmıştım ve gerek Ali Çetin Amcaoğlu’nun gerekse bazı bakanlık bürokratlarının davranışından beni görevden alacağı belliydi. Atadığı kişinin eşinin Amcaoğlu veya Amcaoğlu’nun eşi ile bir akrabalığı olduğu söylenmektedir.

·        Ancak şunları söylemem lazım.Bir yandan müşavirler yaratmamak için adımlar atacaksınız, diğer yandan da iyi çalışan bir bürokratı görevden alacaksınız, bu çelişki değil de nedir?..Görevimi en iyi şekilde yerine getirmeye çalışmam nedeniyle vicdanım rahattır. Ancak hiç hak etmediğim bir şekilde görevden alındığıma inanıyorum.

 

 


İskele Belediyesi ne yapmak istiyor?

 

Tanınmış şairlerimizde Beste Sakallı…

Çok kırgın ve üzgün şu günlerde Beste…

Kendi projesinin İskele Belediyesi tarafından sahiplenilmesine ateş püskürüyor.

Bakın Beste Sakallı neler diyor, ve İskele Belediyesi neler yapıyor:

 

Ben Beste Sakallı,

Sizlerle şiirden tanışıyoruz. Yayımladığım kitaplarımdan, belki televizyondaki programlarımdan ya da gazetedeki yazılarımdan…

Bugüne kadar dünyanın birçok ülkesinde uluslararası şiir festivallerine katıldım, konferanslar gerçekleştirdim. Yurt dışındaki bu festivallere gidip gelirken, böyle festival benim ülkemde niye yok diye sormaya başladım ve dört yıl önce ‘Uluslararası Şiir Buluşması’nı tasarladım. 4 yıl boyunca projemin organizasyonunu, İskele belediyesinin sponsorluğunda, canla başla çalışarak üstlendim.Bu projeyle, bugüne kadar 40dan fazla şair ülkemize geldi,hem bizlerle buluştular, hem birbirleriyle, hem de şiirle. Daha sonra projeyi nasıl geliştirebilirim diye düşündüm ve Doğu Akdeniz Üniversitesi’nin Edebiyat Bölümü’yle de işbirliği fikrini hayata geçirerek üniversite öğrencilerini İskele’ye davet edip akademik söyleşiler gerçekleştirmesini sağladım. Gençler de bizlerle olmalı deyip, Eğitim Bakanlığı’yla görüşülerek tüm bölge liselerini İskele’ye davet edilmesine öncülük ettim.Son iki yıldır,Erenköy Lisesinden Akdoğan’a, öğretmenleriyle İskele’de ağırlandı gençler ve onların değerli öğretmenleri ve şiirle buluştular...

Ancak bu yıl, benim projem ‘Uluslararası Şiir Buluşması’, gecemi gündüzüme katıp çalıştığım, her bir adımına kayıtsız, sınırsız ve şartsız emek verip, dünyanın terini akıttığım, büyüttüğüm, geliştirdiğim, benim projem, ne yazık ki, belediyenin kendi bünyesinde yaptığı toplantılar neticesinde planlanmış ve şahsım, kendi projemin dışında bırakılmıştır.

Bu noktada altını çizerek belirtmek isterim ki ‘Uluslararası Şiir Buluşması’ benim projemdir ve İskele Belediyesi gizlice, benim iznim olmadan, benden yetki verilmeden benim emek harcayıp bugünlere getirdiğim bu projeyi kullanmıştır.Bu bana, sanata,sanatçıya yapılan büyük bir haksızlık,büyük bir darbedir.

Bu sebeple yapılan bu organizasyonu kınarken,emeğe,vefaya saygısızlığın ve halksızlığın artık son örneği olmasını şahsım adına temenni ederim.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1247 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler