1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Bir araştırmanın değerlendirmesi
Bir araştırmanın değerlendirmesi

Bir araştırmanın değerlendirmesi

Kamuoyu araştırmaları pek çok alanda faaliyet gösteren kuruluşların vazgeçilmez başvuru araçlarının başında gelir. Günlük hayatımızda karşılaştığımız çeşitli ürünler ve hizmetler yanında sosyal ve siyasi yorum ve projeler, yüz yüze saha çalışmaları, dar g

A+A-

 

 

 

Kamuoyu araştırmaları pek çok alanda faaliyet gösteren kuruluşların vazgeçilmez başvuru araçlarının başında gelir. Günlük hayatımızda karşılaştığımız çeşitli ürünler ve hizmetler yanında sosyal ve siyasi yorum ve projeler, yüz yüze saha çalışmaları, dar grup odak çalışması veya çeşitli yoğunluklarda gerçekleştirilen araştırma metodlarına bağlı çalışmaların ortaya çıkardığı verilerin değerlendirilmesi ile ortaya çıkmaktadır.

Karar sahibinin atacağı adımları planlaması açısından bu tür araştırmalar oldukça önemlidir. Aynı zamanda siyasiler için, topluma yönelik atılan adımların, yapılan çalışmaların, açıklamaların, toplum tarafından nasıl algılandığını anlamak açısından da dikkate alınmak durumundadır. Verilemek istenen mesajın, adrese ulaşıp ulaşmadığını, soysal gözlemle yapabileceğiniz gibi, bunu çok daha bütünlüklü, ayrıntılı ve objektif olarak kamuoyu araştırmaları ile elde edebilirsiniz. Çok iyi niyetli bir şekilde toplum adına, toplum için attığınız adımların, ürettiğiniz siyasetin nasıl algılandığına dikkat etmeden veya eleştirileri önemsemeden bir toplumsal mühendislik misyonu ile atılan adımların geri tepeceğini artık günümüzde çok iyi biliyoruz.

“Toplumu okumak” için yaptırılan araştırmalara olan ihtiyaç, her şeyden önce siyasi alanda faaliyet gösterenler için kaçınılmaz bir gerekliliktir.

Araştırmanın en temelde bilimselliği ve güvenilirliği her şeyden önemli olmakla birlikte, verilerin nasıl okunacağı da bir o kadar uzmanlık gerektiren bir konudur. Verileri olduğu gibi “düz” okumak veya sunmak, çoğu kez yanlış değerlendirmelere kapı açmaktadır. “Araştırma metodları” üzerinde “uzmanlaşma”dan veya toplumsal gelişmeleri bilimsel anlamda değerlendirmeden yapılan çalışmaların sonuçları her zaman sorunlu ve yanıltıcı olur.

Bu bağlamda araştırma yapmak, yaptırmak günümüzde hem çok kolay  hem de ciddi ve önemli bir iştir. Hazırlanan soru formundan deneklerin belirlenmesi ve yönteme kadar hassas ön araştırma, tartışma gerektirir. Bilimsellik ancak o zaman ortaya çıkar. Üstelik ne tür bir araştırma yöntemine başvurulacağı da yapılacak araştırma için hayati derecede önemdedir.

CTP-BG’nin geçtiğimiz hafta toplumla paylaştığı araştırma sonuçları, gündemi büyük ölçüde belirledi. Araştırmanın sonuçları yanında, neden açıklandığına kadar pek çok konu gayet anlaşılır bir şekilde pek çok şey ifade edildi. Siyasi partilerin yaptığı çalışmaları açık ve şeffaf bir yöntemle toplumla paylaşmaları, iletişim stratejisi açısından cesaret gerektiren bir iştir. Açık ve şeffaf bir tartışma ise, stratejik olarak planlanmış bir sürecin parçası olduğu ölçüde de anlamlı ve örnek bir adımdır.

Rakamlardan bağımsız olarak bu konu hakkında en genelde şunları belirtmek mümkün:

1.    Bir süredir topluma aşılamaya çalışılan, tüm siyasi partileri anlamsızlaştırarak eşitleyen, milletvekillerini küçümseyen, meclisi aşağılayan, siyasi partilerin bittiğini, hiçbir siyasi partinin alternatif olamayacağının propagandasını yapan ve siyasete olan güveni aşağılara çeken anlayışın tehlikesi ilgili sonuçlarla kırılmıştır.

2.    CTP-BG’nin geçmişinden bugününe, hükümet icraatlarından bugünün güncel politik çıkışlarına yönelik yapılan saldırılar, küçümseyen, dışlayan, alternatif olamayacağını ortaya koyan söylemler ve başka siyasi partilerle yapılan benzeştirmeler,  spekülasyonların tamamen geçersiz olduğu ortaya çıkmıştır.

3.    Seçmenin hiçbir siyasi partiye güveni yoktur, sol sağ yoktur, yeni ideoloji ötesi bir siyasi yapılanmaya ihtiyaç vardır yönünde yapılan açıklamalarla bu yönde özellikle CTP’ye yapılan saldırılar artık çöpe atılmıştır.

4.    Çalışma, uygulanan ekonomik modelin iflas ettiğini ayan beyan ortaya çıkarmıştır. Bu modelin, hiçbir şekilde Kıbrıslı Türk insanı için bir kurtuluş reçetesi olamayacağını netleştirmiştir.

5.    Araştırma, CTP-BG’nin net bir şekilde yükselişte olduğunu, bunun devam edeceğini ve CTP-BG’nin “sistemi değiştirecek” yegane alternatif güç olduğunu açıkça ortaya koymuştur. İstikrarlı yükseliş eğilimi açıkça CTP-BG’den yanadır.

6.    UBP’nin ciddi oy kaybettiği ve bitmekte olduğu açıktır. Düşüştedir ve eğilim aşağıya doğru devam edecektir.

7.    Barajı geçen ancak aldıkları tercihin, tepki oylarından oluştuğu açık olan diğer iki partinin durumunun istikrarlı olmadığı, olamayacağı da ortadadır. Yükseliş ve düşüş kendilerinden bağımsız değişkenlere bağlıdır, kendilerine değil.

8.      Toplumda giderek erken seçim havası oluşmaktadır.

 

Bu verilerin toplumla paylaşılması sonunda gün artık umutsuzluğa kapılma değil, içinde bulunulan kriz ortamından kurtulmak için daha çok çalışma günüdür. CTP-BG, bu ve buna benzer araştırmalar ile, yarını bugünden oluşturacak tek güç olarak dikkat çekmektedir. CTP-BG Ödevini iyi yapacak, toplumsal projelerini geliştirecek ve toplumu içinde bulunulan yüz kızartıcı, vicdan yaralayıcı ortamdan, durumdan kurtaracaktır. Başka yol yoktur !

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 958 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler