1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. BİNLERCE LEYMOSUNLU BULUŞTU
BİNLERCE LEYMOSUNLU BULUŞTU

BİNLERCE LEYMOSUNLU BULUŞTU

Bu yıl ilki düzenlenen ‘Leymosunlular Pikniği’ ile 38 yıl sonra Girne Boğazı’nda duygulu bir buluşma yaşattı BİNLERCE LEYMOSUNLU BULUŞTU “Leymosunlular”, Girne Boğazı’nda tarihi bir buluşma yaşadı. Limasol göçmenler

A+A-

 

 

Bu yıl ilki düzenlenen ‘Leymosunlular Pikniği’  ile 38 yıl sonra Girne Boğazı’nda duygulu bir buluşma yaşattı

BİNLERCE LEYMOSUNLU BULUŞTU


“Leymosunlular”, Girne Boğazı’nda tarihi bir buluşma yaşadı.
Limasol göçmenleri ve onlardan sonra gelen yeni nesil Limasol kökenli Kıbrıslı Türkler, “1. Leymosunlular Pikniği”nde bir araya geldi.
Sanal ortam üzerinden örgütlenilerek organize edilen piknik, bir nebze de olsa katılımcılara, siyasetten, ekonomiden ve Kıbrıs sorunundan uzak kalarak, otuz sekiz yıl öncesindeki anıları canlandırma fırsatı sundu.
Piknik için belirlenen alan dışına da taşan Leymosunlular, tüm Girne Boğazı Piknik Alanı’nı doldurdu.

AĞAÇLARA, LİMASOL’DAKİ SOKAK VE CADDE İSİMLERİ ASILDI

 

Otuz sekiz yıl önceki atmosferin yaratılması adına birçok fikir üretilen ‘1. Leymosunlular Pikniği’ için, Boğaz Piknik Alanındaki bütün ağaçlara, Limasol’un sokak, cadde ve köy isimleri asıldı.
Ayrıca, tarihi “Kubbeli Çeşme”nin maketi de piknik alanına gelen ziyaretçileri karşıladı. “Kubbeli Çeşme” önünde “Leymosun Hatırası” fotoğraf çekenler, ayrıca S.O.S Çocuk Köyü’ne bağışta bulundu.

DTB VE TOL KUPALARI SERGİLENDİ

 

Piknik alanının girişine, Leymosun ve çevre köylerine ait tüm spor kulüplerin amblemleri kondu. Ayrıca, Leymosun’un en önemli iki spor kulübü olarak bilinen Doğan Türk Birliği ve Türk Ocağı Limasol takımları için, yan yana kurulan stantlarda, takımların geçmişten bu güne kazandıkları kupalar sergilendi. Ayrıca iki takımın geçmişten bu güne önemli fotoğrafları da bir bölümde yer aldı.
Bu stantların yanı sıra, ülkenin yetiştirdiği en değerli futbolculardan Mete Adanır adına kurulan ‘Mete Adanır Vakfı’ standı da en çok rağbet gören stantlardan birisi oldu.
Kıbrıs Türk Eğitim Vakfı, Leymosunlu yazarların kitaplarını sattı; Ziya Rızkı Vakfı da ayrıca kitap, dergi, belgesel satışı yaptı.

GANNAVURİ VE GARAVULLİ TATLISI

 

Kıbrıs ve özellikle Limasol’a has yiyecek ve içeceklerin satışının gerçekleştirildiği birçok stant, insanların akınına uğradı. Bu stantlar arasında en çok dikkat çekeni ise, bu gün yok olan değerler arasında kabul edilen ‘Kavurulumuş Gannavuri’, “Galoproma” tatlısı ve Leymosun’a özgü Garavolli tatlısı ile sulu muhallebiydi.
Niyazi’s ve Malpas otelde, tüm katılımcılara ücretsiz döner servisi yaptı.
Ayrıca leymonatta, macun, fıstık satışı da yapıldı, Girne Akçiçek Hastanesi ve 19 Mayıs Koleji yararına satışlar oldu.

 

FOTOĞRAF SERGİSİ

 

Musa Kayra tarafından açılan fotoğraf sergisinde, eski Leymosun’u simgeleyen pek çok fotoğraf sergilendi.
“1. Leymosunlular Pikniği”nde pek çok ayrıntı da organizasyon komitesi tarafından düşünüldü.
Seyyar tuvaletler piknik alanına kuruldu, ayrıca seyyar su depoları ile çöp konteynerleri de alanda yer aldı.
Temizlik için tüm katılımcılara çöp poşeti dağıtıldı.
“Ben Leymosunluyum” yazılı şapkalar da piknik alanına gelenlere ücretsiz verildi.

 

LEYMOSUN KÜLTÜR EVİ

 

Piknik alanına kurulan platformda, “Kareler” grubundan Mehmet ve Metin Topçu müzik dinletisi sundu.
Yaşar Ersoy’un sunumu ile yapılan konuşmalarda ise Girne Belediyesi’nden “Leymosun Kültür Evi” talep edildi.
Ersoy, “Leymosunlu olmaktan hep gurur duydum” diyerek yaptığı sunumda, “Arnavut mahallesinden Ayondan’a, Ankara caddesinden Çiftliklere kadar tüm Leymosunlular burada” dedi.
1974 sonrasında Leymosunluların farklı kaygılarla “çil yavrusu” gibi dağıtıldığını belirterek, “Bu buluşma, yıllarca parçalanan yaşam alanlarımıza karşı verdiğimiz bir var oluş sesidir… Leymosunlular yaşam doludur, dalgacıdır, esprilidir, eğlencelidir, mücadelecidir, inatçıdır… Leymosun kültürü ve insanı, samimidir, önemlidir” diye konuştu.
Leymosun’un son belediye başkanı İbrahim Yapıcıoğlu da bir konuşma yaptı.
Organizasyon Komitesi adına konuşan Turhan Beydağlı da, bu ilk buluşmanın gördüğü yoğun ilginin bir özlemin sonucu olduğunu belirtti, “Leymosun dedikleri, cümbezdir dedikleri, çok hoşuma gidiyor, işte buraştayız deyişleri” diye sözlerini tamamladı.
Daha sonra Limasol şehitleri ve kaybedilen değerler anısına gökyüzüne balonlar bırakıldı.
Girne Belediye Başkanı Sümer Aygın, piknik alanında, “Leymosun Kültür Evi”nin oluşturulması için çalışacaklarının sözünü verdi.
Daha sonra organizasyon komitesi, piknik alanını dolduran kalabalığa tanıtıldı.
Komite şu isimlerden oluştu:
Yücem Rasımoğlu, Osman Kasapoğlu, Cenk Mutluyakalı, İbrahim Yapıcıoğlu, Turhan Beydağlı, Musa Kayra, Mustafa Mohaç, Mehmet Ali Akçal, Selim Yeşilpınar, Eralp Adanır, Hüseyin Özkan, Akile Canalan, Hüseyin Arsal, Zehra Tüzmen, Emel Trahonlu, Emir Kasapoğlu, Varol Yeşilpınar, Funda Güngör, Suzin Fatih, Nevin Cemal, Nesim Tüzmen.

SİYASİLER DE KATILDI

Pikniğe Leymosun kökenli siyasiler yanı sıra, kimi diğer siyasiler de ilgi gösterdi.
2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Maliye Bakanı Ersin Tatar, milletvekilleri Salih İzbul, İlkay Kamil, Ergün Serdaroğlu, Ömer Kalyoncu, Mehmet Çağlar, Abbas Sınay, Hasan Taçoy, Girne Belediye Başkanı Sümer Aygın, Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar pikniğe katılanlar arasındaydı.

 

LEYMOSUNLULAR BULUŞMASINDAN FOTOĞRAFLAR BUGÜN GAZETENİZ YENİDÜZEN'DE

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1655 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler