1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. BİNLERCE KAÇAĞA YASALLIK
BİNLERCE KAÇAĞA YASALLIK

BİNLERCE KAÇAĞA YASALLIK

UBP Hükümeti’nce “ülkede çalışıp bir şekilde kaçak duruma düşen insanlara af çıkarılması, ardından kaçak yaşamın tamamen kontrol altına alınması hedefiyle” hazırlandığı belirtilen ve binlerce kaçağa “yasallık” kazandıracak &#

A+A-

 

 

 

UBP Hükümeti’nce “ülkede çalışıp bir şekilde kaçak duruma düşen insanlara af çıkarılması, ardından kaçak yaşamın tamamen kontrol altına alınması hedefiyle” hazırlandığı belirtilen ve binlerce kaçağa “yasallık” kazandıracak “Yabancılar ve Muhaceret (Değişiklik) Yasa Tasarısı”, pazartesi Meclis’te “oy çokluğu” arayacak

 

Bakanlar Kurulu’nun 19 Ekim Çarşamba günkü toplantısında “tasarı” haline getirip Meclis’e sevk ettiği “Kaçak İşçilerle İlgili Af Hakkındaki Yasa Gücünde Kararname” pazartesi gün genel kurulda onay arayacak.
İçişleri Bakanı Nazım Çavuşoğlu’nun, ülkede çalışıp bir şekilde kaçak duruma düşen insanlara af çıkarılması, ardından kaçak yaşamın tamamen kontrol altına alınması hedefiyle hazırlandığını belirttiği “Yabancılar ve Muhaceret (Değişiklik) Yasa Tasarısı”, binlerce kaçağa “yasallık” kazandıracak.

KOMİTEDE “OY ÇOKLUĞU”

UBP Hükümeti, Komite Başkan Vekili CTP Milletvekili Kadri Fellahoğlu ve Komite Üyesi CTP Milletvekili Dr. Salih İzbul, tek tek maddelerine ve tümüne ret oyu kullandığı Yasa Tasarısı, Cumhuriyet Meclisi Hukuk ve Siyasi İşler Komitesi’nden “oy çokluğu’ ile geçmişti.

 

KAÇAKLARA KOLAYLIK…
Yasa tasarısı, ziyaretçi izni, ikamet izni, iş kurma izni veya çalışma izni bitmiş olmasına rağmen Kuzey Kıbrıs’tan ayrılmayan yabancı uyruklu kişilere bu (Değişiklik) Yasası’nın yürürlüğe girdiği tarihten başlayarak üç ay içinde başvurmaları halinde ülkeden çıkışlarına kolaylık sağlayan madde içeriyor. Söz konusu yasa tasarısı ayrıca kaçaklara ülkeden çıkış yapmadan yasal hale gelmelerini sağlayan kolaylıklar da sağlıyor.

 

650 TL’YE ÇIKIŞ VE 90 GÜN ZİYARETÇİ İZNİ…

Tasarıya göre ödenecek ceza miktarının bir aylık asgari ücret tutarının yarısını aşması halinde söz konusu kişiler, yasanın herhangi bir kuralında aksine hüküm bulunup bulunmadığına bakılmaksızın, bu (Değişiklik) Yasası’nın yürürlüğe girdiği tarihten başlayarak 3 ay içerisinde bir aylık asgari ücretin yarısı olan 650 TL ödemeleri koşulu ile KKTC’den çıkış yapabilecek. Para cezasını ödeyerek yurtdışına çıkış yapan yabancılara, bu (Değişiklik) Yasası yürürlüğe girdiği tarihten başlayarak 3 ay içerisinde KKTC’ye giriş yapmaları halinde, 90 gün ziyaretçi izni verilecek.

 

BİN 300 TL İLE “YASAL” KAÇAK!

Kaçak durumuna düşüp ödenecek ceza miktarının bir aylık asgari ücret tutarını aşması halinde söz konusu kişiler, yasanın herhangi bir kuralında aksine hüküm bulunup bulunmadığına bakılmaksızın, bu (Değişiklik) Yasası’nın yürürlüğe girdiği tarihten başlayarak üç ay içerisinde bir aylık asgari ücret olan 1300 TL ödemeleri koşulu ile KKTC’den çıkış yapmadan, yasal hale gelebilecek.

Tasarının yasallaşması halinde, ülkeden çıkış yapmadan para cezasını ödeyenlere, herhangi bir muhaceret izni olup olmadığına bakılmaksızın, bu (Değişiklik) Yasası yürürlüğe girdiği tarihten başlayarak 3 ay içerisinde başvurmaları halinde ziyaretçi izni verilecek.

 

 

AİLELERİNE DE “CEZASIZ” YASALLIK

PARA CEZASINI ÖDEYENLERİN, BU YASA yürürlüğe girmeden önce burada bulunan eşlerine ve 18 yaşından büyük, önceden evlenip ayrılmış olmasına bakılmaksızın bekar çocuklarına da yasanın herhangi bir kuralında aksine hüküm bulunup bulunmadığına bakılmaksızın “herhangi bir para cezası ödemeden”, yasa yürürlüğe girdiği tarihten başlayarak 3 ay içerisinde başvurmaları halinde ziyaretçi izni verilecek.

 

BİN 300 TL İLE TÜM BEKAR ÇOCUKLARI, ANNE BABASI...

YASA YÜRÜRLÜĞE GİRMEDEN ÖNCE KKTC YURTTAŞI İLE EVLİ OLANLAR, KKTC yurttaşının 18 yaşından büyük, önceden evlenip ayrılmış olmasına bakılmaksızın bekar çocukları, KKTC yurttaşının anne veya babası, bu (Değişiklik) Yasası yürürlüğe girmeden önce muhaceret izniyle ikamet eden yabancıların, 18 yaşından büyük, önceden evlenip ayrılmış olmasına bakılmaksızın bekar çocukları veya bu (Değişiklik) Yasası yürürlüğe girmeden önce evli olduğu yabancı eşinin yasal ve geçerli muhaceret izni ile burada ikamet etmesi halinde, ödenecek ceza miktarının aylık asgari ücret tutarını aşması halinde söz konusu kişiler, bu Yasanın herhangi bir kuralında aksine hüküm bulunup bulunmadığına bakılmaksızın, bu (Değişiklik) Yasası’nın yürürlüğe girdiği tarihten başlayarak 3 ay içerisinde aylık asgari ücret  olan 1300 TL (Bin Üç Yüz Türk Lirası) ödemeleri koşulu ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne giriş yapabililecekler.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1861 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler