1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. BİN DÖNÜM ORMAN YOK OLDU
BİN DÖNÜM ORMAN YOK OLDU

BİN DÖNÜM ORMAN YOK OLDU

TATAR: “BİN DÖNÜM ORMAN ARAZİMİZ YANDI” Değirmenlik Taş Ocakları bölgesinde bu sabah çıkan yangınla ilgili kriz masası oluşturuldu. Konuyla ilgili bilgi veren Maliye Bakanı Ersin Tatar, “Bin dönüm orman arazimiz yandı. Yangına müdahale

A+A-

 

TATAR: “BİN DÖNÜM ORMAN ARAZİMİZ YANDI”

Değirmenlik Taş Ocakları bölgesinde bu sabah çıkan yangınla ilgili kriz masası oluşturuldu.

Konuyla ilgili bilgi veren Maliye Bakanı Ersin Tatar, “Bin dönüm orman arazimiz yandı. Yangına müdahale etmek için Türkiye’den gelen helikopter tedbir amacıyla yarına kadar KKTC’de bekleyecek” dedi.


 

SOĞUTMA ÇALIŞMALARI BAŞLADI

Değirmenlik Taş Ocakları bölgesinde bu sabah 12.45 sıralarında çıkan ve daha sonra rüzgarın da etkisiyle Değirmenlik-Girne anayolunu karşıya geçerek, süratle geniş bir ağaçlı alanı etkisi altına alan yangının kısmen kontrol altına alındığı bildirildi.

Polis Genel Müdürü Ahmet Zaim’in 18.40 sıralarında BRT’ye yaptığı açıklamaya göre, yangın büyük oranda kontrol altına alındı ve soğutma çalışmaları başladı.

TEPEYE DOĞRU TIRMANDI FAKAT DAHA FAZLA İLERLEYEMEDİ...

Taş ocakları bölgesinde başlayan ve yaklaşık 600 dönüm ağaçlı, sarp ve kayalık araziyi etkileyen yangın hızla tepelere doğru tırmanırken, alevler tepeye vardığında denizden gelen esintiyle geriye doğru bastırılarak, batıdan doğuya yayılmadı ve böylece 1995 Beşparmak yangını benzeri bir facianın eşiğinden dönülmüş oldu.

TÜM EKİPLER İŞ BAŞINDAYDI

Yangını söndürmek için asker, itfaiye, polis, sivil savunma ekipleri ve diğer tüm birimler seferber oldu. Belediyeler kendi imkanlarını kullanırken, vatandaşlar ve çeşitli üniversiteler de su tankerleriyle ekiplere destek verdi, Türkiye’den 1 ve İngiliz Üsleri bölgesinden 2 yangın söndürme helikopteri yangın söndürme çalışmalarına katıldı.

HELİKOPTERLER MARAŞ VE İNGİLİZ ÜSLERİNDEN

Aynı anda Mersin ve Antalya’da çıkan yangınlar nedeniyle bu bölgelerdeki helikopterler yerine, KKTC’ye yangın söndürmek için Kahramanmaraş’tan helikopter yollandı.

İngiliz helikopterleri, KKTC’ye geçmelerinin ardından bir süre yerle bağlantı sağlanamaması nedeniyle söndürme çalışmalarına geç katıldı.

Başbakan İrsen Küçük, İçişleri Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı vekili Maliye Bakanı Ersin Tatar, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Mehmet Daysal ve diğer yetkililer çalışmaları bizzat yerinde izleyerek koordine ettiler.

Polis ise geniş güvenlik önlemleri alarak, vatandaşları yangının olduğu bölgedeki yola girişini engelledi.

 

TEKRAR ALEVLENEN YERLERE İTFAİYE MÜDAHALEDE GECİKMEDİ

Akşam saatlerine doğru daha önce yangından etkilenmiş bölümlerde yeterince soğutma yapılmamasından dolayı yeniden alevlenen ağaç ve otlar da itfaiye ekipleri tarafından anında müdahaleyle söndürüldü.

Soğutma çalışmaları yarına kadar devam edecek.(TAK saat: 19:30)


“MERSİN’DE DE YANGIN ÇIKMASI ŞANSSIZLIK”

 

Başbakan İrsen Küçük, ülkede son iki günde yaşananların yangın söndürme helikopteri ihtiyacını ortaya koyduğunu vurguladı.

 

Küçük, Bayrak Haber’e telefonla katılarak yaptığı açıklamada, kış aylarının yağışlı geçmesi sonucu otların sık ve boylu olduğunu, vatandaşların yangın çıkmaması için bu yaz çok hassas olmaları gerektiğini de vurguladı.

 

Başbakan açıklamasında şunları söyledi:

 

“Şansızlık sonucu Mersin bölgesindeki helikopterlerden, orada çıkan yangın nedeniyle yararlanamadık. Kahramanmaraş’ta konuşlanan 1 helikopter ve İngiliz Üsleri’nden 2 helikopter geldi.

Havadan 2 kez gezdik yangın bölgesini. Yangın doğuya doğru ilerleme eğilimindeydi, diğer bölgelere ilerleme imkanı yoktu. Doğu bölgesine, yangın helikopterleriyle sıkça müdahale etmesi gerektiği kararına vardık ve direktif verdik. Yangın kontrol altına alındı. Tüm yoğunluğu hava kararmadan kontrol altına almak üzerine verdik. Yangın, helikopterler, itfaiye, sivil savunma, askerimizin tedbir ve çalışmalarıyla kontrol altına alındı. Kışta bol yağış olması otların sık ve boylu olmasına yol açtı. Arazilerde sap saman kaldı. Bu yaz çok hassas ve tedbirli olmak lazım.”


EROĞLU: ARTIK BU KONUDA TEDBİR ALINMASI LAZIM…

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, son iki gündür meydana gelen yangın olaylarına işaret ederek, artık bu konuda tedbir alınması gerektiğini ve hükümetin helikopter satın alımı konusunu gündeme alması gerektiğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı, Bayrak Haber’e telefonla katılarak yaptığı açıklamada, şöyle dedi:

“Bugün 3 yerde yangın çıktı, dün de değişik yerlerde yangın çıktı. Artık bu konuda tedbir alınması lazım. Yangını 3 helikopterle söndürme durumuna geldik. Daha önce de gündeme getirdik ama ‘yangın çıktığında Antalya’dan gelir’ düşüncesiyle bu gerçekleşmedi. Ama aynı anda orada da yangın çıkınca sıkıntı oluyor. Hükümet helikopter alma konusunu gündemine almalı.

Bu sıcak aylarda özellikle taş ocaklarında patlatmanın tehlikesini gördüğümüze göre tedbir almak lazım. Yolculuk yapan insanlar da sağa sola izmarit atmamalı. Bu konuda uyarı yapılmalı.

İtfaiye, sivil savunma, halk ve asker çok yoğun çaba gösterdi. Hepsine teşekkür ederim. Daha büyük bir yangının önüne geçildi. Dağın kuzeyine atlasaydı çok büyük felaket olurdu. Soğutmada askeri birliklerin çalışması dikkate alınırsa birlik ve beraberlik içinde çalışılırsa büyük felaketler engellenir. Halk uyarılmalı, taşocaklarında tedbir alınmalı, helikopter olayı canlı bir noktaya taşınmalı. Çok şükür daha büyük olayların önü alındı. İki günde 4-5 yangın düşündürücüdür.” (TAK saat: 20:00)

 

 


Değirmenlik bölgesindeki yangını söndürme çabaları sürerken, İngiliz Üsleri'nden gelen 2 helikopter de yangın söndürme çalışmalarına katılıyor.

Helikopterlerin çalışmalarını koordine etmek amacıyla İngiliz Üsler Bölgesi'nden görevliler de araçlarıyla bölgeye gelerek çalışmalara başladı.(TAK saat:18:00)

 


“MALİYETİ NE OLURSA OLSUN HALKIMIZIN VE TOPRAKLARIMIZIN GÜVENLİĞİ İÇİN HELİKOPTER ALMAK DURUMUNDAYIZ”

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Değirmenlik’in üst kısımlarında devam eden yangının dağın kuzeyine geçmesinin, 1995’teki Beşparmak yangınında olduğu gibi yürek parçalayıcı bir olaya yol açabileceğini söyledi.

Çavuşoğlu, yangın bölgesinde basına yaptığı açıklamada, tüm güçleriyle yangının kuzeye geçmesini engellemeye çalıştıklarını söyledi. Çavuşoğlu, ülkeye hep birlikte sahip çıkılması gerektiğini vurguladı.

SUNAT ATUN

Bu arada, Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun ise, Teknecik Elektrik Santrali’nin güvende olduğunu, bir tehlikenin söz konusu bulunmadığını vurguladı.

Atun şöyle dedi: “Umarız yangın kuzeye atlamaz ancak Teknecik’te tüm güvenlik önlemleri alındı. Elektrik santrali konusunda bir sıkıntı yok.

Güvenlik açısından gerekli görülürse zaman zaman elektrik kesintisine gidilebilir. Maliyeti ne olursa olsun, halkımızın ve topraklarımızın güvenliği için helikopter almak durumundayız.” (TAK saat: 17:30)

 


"İLK BELİRLEMELERE GÖRE 600 DÖNÜM YANDI"

Değirmenlik bölgesindeki yangını söndürme çalışmaları sürerken, Başbakan İrsen Küçük ve diğer üst düzey yetkililer de bölgedeki çalışmaları yerinde izliyor.

Başbakan yangın bölgesinde yaptığı açıklamada, sorunun özellikle bir noktada yoğunlaştığını söyledi.

Başbakan Küçük, Orman Dairesi, asker, Sivil Savunma ve Türkiye’den gelen helikopterle, kısacası tüm birimlerle yangına müdahale edildiğini söyledi.

Küçük, Türkiye’den yardım talep ettiklerini, ancak şanssızlık sonucu, Türkiye’nin Akdeniz bölgesinde de yangın bulunduğunu bu nedenle KKTC’ye ancak Kahramanmaraş’tan helikopter gönderilebildiğini söyledi.

Kahramanmaraş’tan gelen helikopterin KKTC’ye ulaştığını ve yangın söndürme çalışmalarına katıldığını anlatan Küçük, İngiliz Üsleri ile de temasa geçerek helikopter yardımı istediklerini söyledi.

Küçük, aşırı bir rüzgar çıkmaması halinde yangının akşam saatlerine varmadan kontrol altına alınabileceği ve soğutma çalışmalarına başlanabileceği ümidinde olduğunu vurguladı.

Bakanların, müsteşarların, kaymakamlarla genel müdürlerin de yanında olduğunu açıklayan Başbakan, “Belediyeler de destek veriyor. Akşam saatlerine varmadan kontrol altına alıp soğutma işlemlerine başlama ümidindeyiz" dedi.

Başbakan vatandaşlara da uyarılarda bulunarak, yangın çıkmaması için dikkatli davranmalarını, örneğin izmaritlerini gelişi güzel atmamalarını istedi.

Başbakan Küçük, bir basın mensubunun, KKTC'ye bir yangın helikopteri alınması konusundaki görüşünü sorması üzerine, yangınlara Türkiye’den gelecek helikopter ve uçaklarla kısa sürede müdahale edilebileceğini, bu konuda sorun olmadığını ancak bugün olduğu gibi kötü bir rastlantı eseri orada da iki yangın çıkması gibi olayların, anavatandaki araçların erken ulaşamamasına neden olabileceğini kaydetti. Küçük; "En azından bir helikopterin de bizim ülkede olması lazım, gerekli girişimleri yapacağız" dedi.

TATAR

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı'na vekalet eden Maliye Bakanı Ersin Tatar da yangın bölgesinde yaptığı açıklamada, yangının sadece sıcaktan çıkmadığını, kıvılcımın da gerekli olduğunu söyledi.

Tatar, bu yangının çıkışının taş ocaklarındaki patlamalarla ilgisi olabileceği ya da bölgedeki taş ocaklarındaki elektrik kontağından kaynaklandığı iddialarının araştırıldığını, havanın bu kadar sıcak olduğu dönemlerde, taş ocaklarında patlatma yapılmaması için genelge yayımlanması konusunu ele alacaklarını vurguladı.

Tatar, ilk belirlemelere göre 600 dönümlük bir alanın yandığını açıkladı.

Basına yapılan açıklamalardan sonra yangının verdiği hasarı havadan izlemek için Başbakan ve bazı bakanların askeri araçla helikoptere götürüldükleri belirtildi.(TAK saat:16:10)

 


 

ACİL DESTEK ÇAĞRISI

Lefkoşa Kaymakamı Kemal Deniz Dana, Değirmenlik'in üst kesimlerinde başlayan ve Alevkayası’na doğru ilerleyen yangına müdahale için acil destek çağrısında bulundu.

Dana, Lefkoşa ve yakın bölgelerde su tankerleri, dozer ve iş araçları bulunan vatandaşları olay yerine, yangını söndürmeye destek vermeye çağırdı.

Lefkoşa Kaymakamı Kemal Deniz Dana, Değirmenlik'in üst kesimlerinde başlayan ve Alevkayası’na doğru ilerleyen yangına müdahale için acil destek çağrısında bulundu.

TÜRKİYE'DEN HELİKOPTER GELDİ

Bu arada Türkiye'den gönderilen yangın söndürme helikopterinin de yangın yerine vardığı ve söndürme çalışmalarına iştirak ettiği kaydedildi. (TAK saat:15:40)

 


 

Değirmenlik’te taş ocaklarının bulunduğu bölgede yangın çıktı. İtfaiye olay yerine yangına mücadale etmeye çalışıyor.

 

Yangın Beşparmak Dağları’na doğru ilerliyor, Orman ekipleri ve itfaiye ekipleri yangına müdahalede güçlük yaşıyor.

 

Değirmenlik’te bu sabah başlayan yangına müdahale için, Türkiye’den ve üsler bölgesinden yardım istendi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1850 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler