1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'BİLİM–KÜLTÜR–SANAT BAŞARI ÖDÜLLERİ' VERİLDİ
BİLİM–KÜLTÜR–SANAT BAŞARI ÖDÜLLERİ VERİLDİ

'BİLİM–KÜLTÜR–SANAT BAŞARI ÖDÜLLERİ' VERİLDİ

Kıbrıs Türkü’nün ilk liderlerinden Mehmet Necati Özkan adına düzenlenen “Bilim–Kültür–Sanat Başarı Ödülleri” törenle sahiplerine verildi.

A+A-

 

 

Kıbrıs Türkü’nün ilk liderlerinden Mehmet Necati Özkan adına düzenlenen “Bilim–Kültür–Sanat Başarı Ödülleri” Başbakan İrsen Küçük’ün katıldığı törenle sahiplerine verildi.

Necati Özkan Vakfı tarafından düzenlenen geleneksel ödül töreni Lefkoşa’da Atatürk Kültür Merkezi’nde yer aldı.

BAŞARI ÖDÜLLERİ…

Filiz Besim, “gezi türünde eserler vererek ve sistemli biçimde sözlü tarih için belge niteliği taşıyan söyleşileri kitaplaştırarak, üretimin az olduğu gezi ve söyleşi türlerinde Kıbrıs Türk edebiyatına ciddi katkı yaptığı”; Tufan Erhürman “üretimin az olduğu hukuk alanındaki bilimsel yayınları ve gerek hukuk, gerekse edebiyat alanındaki yayınsal üretkenliği ile Kıbrıslı Türklerin entelektüel ve yayın yaşamına ciddi kalıcı katkı yaptığı”; Aliye Ummanel, “üretimin yeterli olmadığı tiyatro yazınına yazdığı toplumsal nitelikli Passa Tempo oyunuyla katkı koyarken, Lefkoşa Belediye Tiyatrosu’nda oyunu sahneleyerek Kıbrıs Türk toplumunun en önemli trajik sorunlarını gündeme taşıyan ve uluslararası arenada sergilenen oyunun yazarı ve yönetmeni olarak”; Okan Ersan, “dünyanın birçok yerinde konser, workshop ve masterclass gibi etkinlikler gerçekleştiren, yaptığı jazz albümleri ve konserlerinde Akdeniz ve doğu melodileri ile batının jazz köklerinden faydalanarak özel bir sentez yaratan ve albümleri Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa’da satışa sunulan ve Amerika’da 54. Grammy ödüllerine 5 kategoride aday adayı gösterilen çalışmasından dolayı” ödüle uygun görüldü.

UMMANEL

Aliye Ummanel, ödül töreninin ardından yaptığı konuşmada; sanatın, edebiyatın ve müziğin Kıbrıs Türk kimliğinin dünyaya gösterilebileceği vizyonunun siyasetçiler tarafından henüz edinilmediğini, siyasetçilerin sanatçılara bu konuda destek vermesi gerektiğini belirterek, “Özkan hakkında bir araştırma yapınca, bu samimiyetle çalışabilecek insanların var olabileceğini görmek umut veriyor” dedi.

ERSAN

Okan Ersan da, “Üretmeye çalışan sanatçılar gelişmiş toplularda el üstünde tutulurken, ben toplumumuzda halen halı altına süpürülen proje ve sanatçılar olduğunu görmekteyim” dedi.

Ersan, “Arzum tüm dünya ile birlikte sanatı yakalamak ve icra etmektir. İşte o zaman toplumumuz bir medeniyet olarak dünyada kabul görecektir” dedi.

BESİM

Filiz Besim de, toprağına, kültürüne bağlı bir yazar olmaya çalıştığını belirterek, Necati Özkan Vakfı ödülünün önemli bir motivasyon olduğunu belirtti.

ERHÜRMAN

Tufan Erhürman da, “tarihin muktedirler tarafından yazıldığını, ancak bu kurgunun bozulmasını görmekten memnun olduğunu” söyledi.

Törende ayrıca, Necati Özkan’ın anısını yaşatmak için Vakıf tarafından yılda bir kez yayınlanan Necati Özkan’ın kurduğu “İstiklal” gazetesinin yeni baskısı da dağıtıldı.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 660 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler