1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ''BİLGİ VE HABERLEŞME' HAVADA KALACAK'
BİLGİ VE HABERLEŞME HAVADA KALACAK

''BİLGİ VE HABERLEŞME' HAVADA KALACAK'

Uluçay, Elektronik Haberleşme Yasası uyarınca oluşturulan Kurulun oluşumuyla ilgili yasanın tüm tüzükleriyle birlikte hazırlanarak yasalaştırılması gerektiğini belirtti

A+A-

 

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu bugünkü toplantısında, özel gündemde yer alan “Bilgi Teknolojileri ve Haberleşme Kurumu 2012 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı”yla ilgili olarak, Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi’nin raporunun ilk ve son paragrafını okuyarak tümün okunmuş sayılmasını onayladı.

ULUÇAY

Ardından CTP-BG Gazimağusa Milletvekili Teberrüken Uluçay, tasarı hakkında söz aldı.

Uluçay, CTP-BG’nin komite aşamasında tasarıya olumlu oy vererek oybirliğiyle komiteden geçmesini sağladıklarını ancak, aradan geçen sürede gereken düzenlemelerin (tüzüklerin) yapılmaması nedeniyle tasarı yasalaşsa da olayın havada kalacağını savundu.

Teberrüken Uluçay, Elektronik Haberleşme Yasası uyarınca oluşturulan Kurulun oluşumuyla ilgili yasanın tüm tüzükleriyle birlikte hazırlanarak yasalaştırılması gerektiğini belirterek, “uygulanmayacak bir yasanın neden Meclis’te oybirliğiyle yasalaşması gerektiği sorusunu sormanın zamanı olduğunu” söyledi.

Uluçay, tasarının 30 Mayıs’ta ilgili Komite’den oybirliğiyle geçtiğini belirtti ancak, o günden bugüne gerekli tüzüklerin yapılmamasını eleştirerek, Komite’de olumlu oy kullanan CTP-BG’nin tüzüklerle ilgili daha o günden gerekli uyarıları yaptığını hatırlattı.

Başsavcılık’tan gelen görüşe göre, Meclis’in tasarıyı yasalaştırabileceğini ancak, tüzükler olmaması nedeniyle para toplanamayacağı yönünde görüş verdiğini anlatan Uluçay, bu nedenle neden oy verilmesi gerektiği sorusunu sürekli gündemde tuttu.

Uluçay, tasarının tüzükler geçtikten sonra Genel Kurul’da onaylanması önerisi de yaptı.

ÇAKICI

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, kimseden, Meclis’in son günü olması nedeniyle tüzükleri hazırlanmamış bir yasaya olumlu oy vermesinin istenemeyeceğini söyledi.

Çakıcı, Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB)’den 123 kişinin işine Sayıştay raporu gerekçe gösterilerek son verildiğini ancak LTB’nin içinde bulunduğu olumsuzluğun sorumlusunun çalışanlar olmadığını belirtti.

Mehmet Çakıcı, LTB’de yapılanların birinci sorumlusunun Belediye Başkanı Cemal Bulutoğluları olduğunu ifade ederek, kimsenin bunu ters yüz edemeyeceğini kaydetti.

Çakıcı, LTB’de yaşanının aslında Bulutoğluları’nın hem UBP hem de Demokrat Parti (DP) tarafından kullanıldığını, Bulutoğluları’nın ise döneme göre DP ve UBP’yi kullandığını, bunun Bulutoğluları’nın saf olduğunu değil, aksine zamana ve ihtiyaca göre güçlü partiyi kullanmayı bildiğini gösterdiğini söyledi.

Çakıcı, LTB’de grev veya eylem olmamasına karşın bugün başkentin çöpler içinde kaldığını, çöplerin toplanamadığını anlatarak, çöplerin nasıl bir sağlıklı ortam yarattığı sorununun yanıtlanmasını istedi.

Mehmet Çakıcı, tüm bunlar yaşanırken, Kıbrıs Türk Hava Yollar (KTHY) batırılırken, 123 kişinin işine son verilirken birilerinin çıkıp ülkedeki istikrar ve ekonominin uçmasından bahsettiğine işaret ederek, böyle bir ortamda istikrardan bahsedilemeyeceğini söyledi.

Çakıcı, Lefke Belediyesi’nin de battığını, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) genelinde vatandaş başına en büyük borçlanmanın Lefke Belediyesi’nde olduğunu ifade ederek, bunun kabul edilemez olduğunu söyledi.

TDP Genel Başkanı Çakıcı, tüm bunlar yaşanırken, gerek LTB, gerekse Lefke Belediye başkanlarının istifa etmemesini eleştirdi.

Çakıcı, İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu’nun Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı döneminde Yüksek Öğrenim Kurulu (YÖK)’e yazdığı bir mektupta yurt dışında okuyan gençleri zora sokacak mektup yazabildiğini söyledi.

Çavuşoğlu’nun mektup ortaya çıkarsa istifa edeceğini söylediğini hatırlatan Mehmet Çakıcı, mektubun ortaya çıktığını ancak istifanın olmadığını belirtti.

Çakıcı, Çavuşoğlu’nun vatandaşlık vererek kendi halkının iradesini değiştirmeye yönelik gizli bir politika sürdürdüğünü iddia ederek, burada amacın Kıbrıs Türk halkının iradesini yok etmek olduğunu savundu.

Mehmet Çakıcı, UBP’nin Nazım Çavuşoğlu eliyle sürdürülen gizli vatandaş yapma çalışmasının temelinde yatan nedenin UBP’ye yakın insanların ailelerinin vatandaş yapılması olduğunu ileri sürdü. Çakıcı, vatandaşlık olayının uluslararası kurumlar dahil, her yere götüreceğini, buraya nüfus aktarıldığını tüm dünyayla paylaşacağını yineledi.

Mehmet Çakıcı, vatandaşlık dahil olmak üzere LTB ve Lefke Belediyesi’nde yaşananların takipçisi olacaklarını söyledi.

SANER

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner ise bütçede yüzdeliklerde sıkıntı olabileceğini söyleyerek, bütçelerin her şeyden önce bir öngörü olduğunu söyledi.

CTP-BG Gazimağusa Milletvekili Teberrüken Uluçay’ın tüzük geçmeden önce atamalardan kaynaklanan sıkıntılardan bahsettiğini ve haklı olduğu için beklettiklerini anlatan Saner, Temmuz ayına gelindiği halde halen bütçesi bulunmayan Bilgi Teknolojileri ve Haberleşme Kurumu’nun bütçesini geçireceklerini belirtti.

Saner, Komite’nin atandığını, yedi ay önce yasanın geçtiğini tüzükler hazırlanmadı diye bütçesinin onaylanmamasının doğru olmayacağını bu nedenle tasarının onaylanması gerektiğini söyledi.

Saner, tüzükler kabul edilmeden ilgili bütçe yasa tasarısının kabul edilmemesi yönündeki yoruma katılmadığını belirterek, para toplanamayacak olsa da “Bilgi Teknolojileri ve Haberleşme Kurulu 2012 Mali Yılı Bütçesi”nin sadece öngörü olduğunu kaydetti.

ULUÇAY

CTP-BG Gazimağusa Milletvekili Teberrüken Uluçay yeniden söz alarak, tasarının Komite’de kabul edilirken tüzüğün yapılmasını istediklerini, bu yapılmadığı zaman yasanın havada kalacağını bu nedenle bütçesinin yapılamayacağını söylediğini hatırlattı.

Bu yasa tasarısı hazırlanırken, ilk uygulamada yapacağı harcamaların Maliye Bakanlığı’ndan karşılanacağını daha sonra hazırlanacak bütçede bunların gösterilerek yaşama geçirileceğini kuralını koyduklarını anlatan Uluçay, bunun işi yokuşa sürmek olarak değerlendirilemeyeceğini söyledi.

Teberrüken Uluçay, Kurul’un ülkede çok ciddi işler yapacağını ifade ederek, bu uygulamanın güzellikle başlatılmasını isteyerek, bunun doğrusunun ilk harcamaların Maliye Bakanlığı tarafından karşılanması, daha sonra tasarının tüzüklerle birlikte onaylanmasıyla daha rahat olacağını anlattı.

Bunun gerçekleşmemesi halinde bu tasarının Genel Kurul’da oy birliğiyle geçirilmesine de gerek olmadığını anlatan Uluçay, bu konuda ısrarlı olduğunu söyledi.

Konuşmaların ardından tasarının madde madde görüşülmesine başlandı.

Tasarının maddelerini okunmasının ardından Genel Kurul’da nisap sorunu olduğu ifade edilerek yoklama yapıldı. Meclis Genel Kurulu’nda yapılan yoklamada nisabın olmaması nedeniyle Meclis İç Tüzüğü’nün ilgili maddesi gereği birleşime saat 12.35’de yarım saat ara verildi.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 555 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler