1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Biden'den, Anastasiadis'e birlikte çalışın mesajı
Bidenden, Anastasiadise birlikte çalışın mesajı

Biden'den, Anastasiadis'e birlikte çalışın mesajı

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, Kıbrıslı Rum lider Nikos Anastasiadis'le telefonda görüşerek, Kıbrıs meselesinin çözümü için Kıbrıslı Türk lider Mustafa Akıncı ile birlikte çalışmasının önemli olduğu mesajını verdi.

A+A-

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, Kıbrıslı Rum  lider Nikos Anastasiadis'le telefonda görüşerek, Kıbrıs meselesinin çözümü için Kıbrıslı Türk lider Mustafa Akıncı ile birlikte çalışmasının önemli olduğu mesajını verdi.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamaya göre Biden, Kıbrıs meselesinde çözüm süreci, ikili ilişkiler ve Rusya-Ukrayna ihtilafı konularında Anastasiadis ile telefon görüşmesi yaptı.

Açıklamada, "Başkan Yardımcısı, tüm Kıbrıslıların çok büyük çıkarına olan, Ada'yı mümkün olduğunca en kısa zamanda iki bölgeli, iki toplumlu federasyon olarak yeniden birleştirmeye dönük bir çözüme varmak için yeni seçilmiş Kıbrıslı Türk lider Mustafa Akıncı ile birlikte çalışma fırsatının değerlendirilmesinin önemini vurguladı" ifadesi kullanıldı.

Biden ve Anastasiadis'in, ABD ile Güney Kıbrıs arasındaki ikili işbirliği alanlarını geliştirmeye yönelik stratejik ortaklığın güçlendirilmesinde mutabık kaldığı kaydedilen açıklamada, Rusya-Ukrayna ihtilafı konusunda da iki liderin, transatlantik dayanışmanın sürdürülmesi ve Minsk anlaşmalarının eksiksiz uygulanmasına desteğin önemi üzerinde fikir birliği içinde olduğu belirtildi.

(AA)

Bu haber toplam 1988 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler