1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. BIÇAK: HALKIN AĞIZ HARİTASININ BİR AN ÖNCE ÇIKARILMASI GEREKİR
BIÇAK: HALKIN AĞIZ HARİTASININ BİR AN ÖNCE ÇIKARILMASI GEREKİR

BIÇAK: HALKIN AĞIZ HARİTASININ BİR AN ÖNCE ÇIKARILMASI GEREKİR

Kıbrıs Türk Diş Tabipleri Odası, Diş Hekimleri Günü olan 22 Kasım ve Diş Hekimleri Haftası’nı etkinliklerle kutlayacak.

A+A-

 

 

 

Kıbrıs Türk Diş Tabipleri Odası, Diş Hekimleri Günü olan 22 Kasım ve Diş Hekimleri Haftası’nı etkinliklerle kutlayacak.

Kıbrıs Türk Diş Tabipleri Odası Başkanı Dt. Hüseyin Bıçak gün nedeniyle düzenlediği basın toplantısında, diş hekimlerinin sorunlarına dikkat çekerek, çözüm önerilerini açıkladı.

Bıçak, 22 Kasım’ı Diş Hekimleri Günü ve içerisine alan haftayı Diş Hekimleri Haftası olarak kutlamaya hazırlandıklarını ifade ederek, İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nin kuruluş günü olmasından dolayı 22 Kasım’ın “Diş Hekimleri Günü” olarak kabul edildiğini söyledi.

Ağız ve diş hastalıklarının, kronik hastalıkların en yaygını olduğuna işaret eden Bıçak, ağız sağlığını bozan etkenlerin koruyucu diş hekimliğiyle giderilebileceğini, koruyucu hekimliğin temel öğesinin ise eğitim olduğunu vurguladı.

Halkın ağız haritasının bir an önce çıkarılması gerektiğine dikkat çeken Bıçak, “çocukların flör tatbiki yapılmalı ve çürük dişlerinin tedavileri için çaba sarf edilmelidir. Bu bağlamda Sağlık Bakanlığı’na büyük görev düşmektedir” dedi.

Ülkede özel diş hekimlerinin birçok sorununu kendi başına çözmeye çalıştığını anlatan Hüseyin Bıçak, özel kliniklerin desteklenmesi, halkın ağız sağlığına yararlı olabilmesi açısından hazırlanacak sağlık sigortası çerçevesinde, sigortalı hastalara özel kliniklerde ücretsiz hizmet verilmesine geçilmesi gerektiğini kaydetti.

ETKİNLİKLER

Bıçak, hafta içerisinde yapılacak etkinlikler hakkında da bilgi vererek, bu yılki afiş yarışmasının Tabipler Birliği ve Tabip Odası’yla birlikte finanse edilerek yapılacağını ve bu yıl sergilenebilecek nitelikte olan afişlerin kitap haline getirileceğini kaydetti.

Her yıl olduğu gibi özellikle öğrencilerin dikkatini çekecek nitelikte hazırlanan afişlerin okullar ve sağlık ocaklarına asılacağını anlatan Bıçak, ayrıca tüm postanelere gelen ve giden ulaklar üzerine yarın kaşe vurulacağını söyledi. Bıçak, Sağlık Bakanlığı’na bağlı kamu hekimlerinin ada çapında tüm ilkokullarda DVD destekli ağız ve diş sağlığı eğitimi vereceğini sözlerine ekledi.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 816 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler