1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'Beynelmilel'
Beynelmilel

'Beynelmilel'

Baraka Kültür Merkezi’nin “Sinemaya Seyirci Kalmayın” sloganıyla her ayın ilk cumartesi akşamı gerçekleştirdiği film gösterimlerinde bu ay “Beynelmilel” izleniyor

A+A-

Baraka’da enternasyonal bir Türk filmi:

 

“Beynelmilel”

 

Baraka Kültür Merkezi’nin “Sinemaya Seyirci Kalmayın” sloganıyla her ayın ilk cumartesi akşamı gerçekleştirdiği film gösterimlerinde bu ay “Beynelmilel” izleniyor. 6 Ağustos Cumartesi saat 20.00’de başlayacak olan film öncesinde kısa bir sunuş yer alacak ve film sonrasında da katılımcılarla söyleşi gerçekleştirilecek.  

Yönetmenliğini Sırrı Süreyya Önder’in yaptığı 2006 yapımı filmin başrollerini Cezmi Baskın, Özgü Namal, Oktay Kaynarca ve Umut Kurt paylaşıyorlar. Sinemada gösterildiği yıllarda çok tartışılan ve çok olumlu eleştiriler alan “Beynelmilel”, politik komedi türünün en iyi örneklerinden biri. Altın Koza Film Festivali’nde “En İyi Film”, “En İyi Erkek Oyuncu” ve “En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu” başta olmak üzere pek çok ödüle layık görülen filmin konusu ise kısaca şöyle:

1982 yılında Adıyaman’da bir grup yerel müzisyen, o yıllarda uygulanmakta olan sokağa çıkma yasağından dolayı geçim sıkıntısına düşerler. Geçinebilmek için buldukları çözüm hepsinin tutuklanmasına yol açar. Yörenin sıkıyönetim komutanı, bu yerel müzisyenleri çağdaş bir orkestraya dönüştürmek isteyince olaylar gelişmeye başlar. Yöresel orkestradan, kenti ziyaret edecek olan konsey üyelerinin karşılama töreninde çalmaları istenir. Fakat bu konseyi karşılamayı sadece müzisyenler değil, şehrin genç aktivistleri de büyük bir sabırsızlıkla beklemektedir. Bir yandan sıkıyönetim birimleri ve yöresel orkestra, bir yandan da devrimci gençler tarafından birbirinden habersiz olarak yürütülen bu karşılama hazırlıklarının karışması sonucunda herkesi şaşırtacak olaylar gelişecektir.

Ücretsiz olarak gerçekleştirilecek etkinliğe politik sinemadan ve komedi türünden hoşlanan tüm halkın davetli olduğu bildirildi.

 

 

 

 

Bu haber toplam 820 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler