1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Beyaz önlüklerle tüzük protesto edildi
Beyaz önlüklerle tüzük protesto edildi

Beyaz önlüklerle tüzük protesto edildi

Kıbrıs Türk Eczacılık Öğrencileri İnisiyatifi adı altında örgütlenen bir grup eczacılık öğrencisi, eczaneler arası mesafeyi düzenleyen tüzüğe karşı eylem yaptı.

A+A-

Kıbrıs Türk Eczacılık Öğrencileri İnisiyatifi adı altında örgütlenen bir grup eczacılık öğrencisi, eczaneler arası mesafeyi düzenleyen tüzüğe karşı eylem yaptı.

Beyaz önlük giyen eylemciler, önce Sağlık Bakanlığı, daha sonra Başbakanlık önünde eylem gerçekleştirdi. “Gençler burada, Ahmet Gülle nerede?”, “Birlik Mücadele Dayanışma”, “Bizler göç etmek istemiyoruz” ve “Faşizme karşı omuz omuza” sloganları atan eylemciler “#yasabizeyasamsize”, “Çamurlu ellerimiz gururumuzdur”, “Baskılar bizi yıldıramaz” ve “Çözüm kime? göç göründü, yine gençlere” yazılı pankart taşıdı.

Eczane açılışlarına sınırlandırma getirilmesine karşı olan eylemciler, Sağlık Bakanlığı önündeyken Sağlık Bakanı Ahmet Gülle ile görüşme talep etti. Gülle, bir grup eylemciyi kabul edip, bir süre görüştü. Eylemciler daha sonra Başbakanlık önüne giderek, eylemlerine orada devam etti.

GÜLLE

Görüşmenin ardından basına bilgi veren Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, belirli bölümlerde oluşan yığılmayı önlemek için eğitim sisteminde çeşitli düzenlemelere gidilmesi gerektiğine işaret etti.

Bu düzenlemeleri sağlamak için daha önce YÖDAK’la çeşitli görüşmeler yaptıklarını ancak sonuç elde edemediklerini anlatan Gülle, ilgili tüzüğün bundan sonra bu konuyla ilgili düzenlemeler yapılacağının göstergesi olduğunu ve gerçek düzenlemelerin yasayla yapılacağını belirtti.

Gülle, konuyla ilgili çalışmaların bir hafta içinde tamamlanacağını dile getirerek, bu konuda eylemcilere de bilgi verdiğini anlattı.


CTP GENÇLİK ÖRGÜTÜ: “TARTIŞMALAR DAHA DÜZGÜN BİR ZEMİNDE YAPILMALI”

Öte yandan Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Gençlik Örgütü, Kıbrıs Türk Eczacılar Birliği’nin (KTEB) Sağlık Bakanlığı’na sunduğu eczacılıkla ilgili taslağa ilişkin meslek grubu ve öğrenciler arasında başlayan tartışmaların daha düzgün bir zeminde yapılması çağrısında bulundu.

CTP Gençlik Örgütü tarafından yapılan yazılı açıklamada, ortak bir çalıştayla mesleğin geleceği açısından daha öngörülebilir bir yasa tasarlanmasının hem KTEB’yi, hem bu mesleği yapacak öğrencileri, hem de Sağlık Bakanlığı’nı oluşturacak kaostan geri döndüreceği ifade edildi.

Açıklamada, “Geleceğin eczacıları olarak meslek hayatına adım atacak olan ve gerek ülkemizde, gerekse Türkiye ve 3. ülkelerde okuyan öğrenci arkadaşlarımızın bugün Bakanlar Kurulu’nda görüşülecek olan tüzükle ilgili çekincelerini anlıyor ve aynı şekilde mesleği icra eden eczacıların da gelecek ile ilgili kaygılarını paylaşıyoruz” denildi.

CTP Gençlik Örgütü, geleceğin eczacıları olacak genç öğrenci arkadaşları mağdur etmemenin en büyük sorumlulukları olduğuna dikkat çekerek, bu hususta gelişmelerin takipçisi olacaklarını ve her iki tarafın da çıkarına olacak bir çözüm için çabalayacaklarını kaydetti.

(tak)

Bu haber toplam 992 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler