1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Bet ofisler kapatılmalıdır
Bet ofisler kapatılmalıdır

Bet ofisler kapatılmalıdır

Bir yasada aranan en büyük öğe toplumsal yararıdır. Toplumsal faydası olmayan yasalar değiştirilir. Bet ofislerle ilgili yasa değiştirilmelidir. Çünkü toplumsal faydası yok, zararı vardır. Yasa geçerken güdülen amaçla bugün gelinen nokta taban tabana zıtt

A+A-

 

 

Bir yasada aranan en büyük öğe toplumsal yararıdır. Toplumsal faydası olmayan yasalar değiştirilir. Bet ofislerle ilgili yasa değiştirilmelidir. Çünkü toplumsal faydası yok, zararı vardır. Yasa geçerken güdülen amaçla bugün gelinen nokta taban tabana zıttır.

2004 yılında oy birliğiyle geçen yasanın amacı neydi?

Kısaca baktığımızda temel amaç şunlardır:

Yaşı küçük insanların bet oynamasının önüne geçmek.

Yasa dışı bet oynatan ofisleri denetim altına almak.

Dünyada olduğu gibi bu oyunlardan elde edilecek gelirlerle gençlik ve spora yatırım yapmak.

Gençlerin ilgi alanına göre yapılacak tesislerle spor yapmalarını teşvik etmek ve kötü alışkanlıklardan korunmak.

Ama ne oldu, gençler için son üç yılda hangi tesisler yapıldı?

Hangi spor tesisi için kaynak ayrıldı?

Üç yılda devletin 120 milyon Türk Lirası’nın üzerinde elde ettiği gelirin kaç parasını spora ve gençliğe harcamışlar? Bilen var mı?

Bu gelirlere maliye bakanlığı el koyup yasal amacının dışında kullanılmışsa bu ofislerin açık kalmasının gençlik ve spora katkısı var mı?

O gün mecliste olan ve bu yasaya oy veren vekiller bugünkü duruma bakıp isyan etmektedirler. Görüştüğüm kişiler hayal kırıklıklarını dile getirip gençlik ve sporun iki bakan tarafından katledildiğini söylemektedirler.

Hatta bazıları bu yapılanın Kıbrıs Türk gençliğine ihanetle eş anlamlı olduğunu düşünmektedirler.

Benim de düşüncelerim bu insanlardan farklı değildir. Bu paranın yarısı ile ülke gençliğinin sporcusunun ve halkının kaliteli spor yapacağı alanlar çok rahat yapılırdı. Gençler sigaradan, alkolden, obezite ve uyuşturucudan korunur. Halk spor yaparak şeker, tansiyon, kalp rahatsızlığı gibi çağın hastalıklarına daha az yakalanır. Sporcular da bugünkü gibi kötü alanlarda değil çağdaş ve uluslararası düzeyde tesislerde spor yaparlardı.

Ancak gelinen nokta birçok insanımızın spor alanlarında değil bet ofislerde zamanını geçirdiği gerçeğidir. Birçok ailenin de bu ofisler nedeniyle sorunlar yaşadığı bilinmektedir. Halka, sporcuya ge gençliğe hiçbir katkısı olmayan bu bet ofislerin durumu tekrardan gözden geçirilmeli, gerekirse de kapatılmalıdır.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 719 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler