1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. BES'TEN 'EŞEKLİ EYLEM'
BESTEN EŞEKLİ EYLEM

BES'TEN 'EŞEKLİ EYLEM'

Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) çalışanlarının dün başlattığı süresiz grev, bugün 2. gününde. Çalışanlar grevle birlikte Belediye binası önünde eşekli eylem yapıyor. “Maaşlarını alamadıklarını, sosyal yatırımlarının yapılmadığını, bundan dolayı birç

A+A-

 

 

 

 

Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) çalışanlarının dün başlattığı süresiz grev, bugün 2. gününde. Çalışanlar grevle birlikte Belediye binası önünde eşekli eylem yapıyor.

“Maaşlarını alamadıklarını, sosyal yatırımlarının yapılmadığını, bundan dolayı birçok haktan yararlanamadığını” belirten belediye çalışanları, eylem yerine getirdikleri eşeğe, üzerinde “Cemal yeter artık evine git” yazılı bavul koyarken, eşeğin sırtına “BMW X7” yazan da bir bez örttüler. Eylem sırasında davulla, aralarında “Cemalım” türküsünün de bulunduğu müzikler kullanılıyor.

Belediye çalışanlarının eylemine, eylem yerine gelen birçok sendika ve sivil toplum örgütü temsilcisi; araçlarıyla yoldan geçen vatandaşlar da kornalarıyla destek belirtiyor.

BES Başkanı Savaş Bozat, sorunlarının çözümü yönünde bir gelişme olmadığını ve greve devam edeceklerini söyledi.

Bozat, dün görüştükleri LTB Başkanı Cemal Bulutoğluları’nın maaşları ödeyeceğine dair bir garantisi bulunmadığını; sadece sayım sonuçlarının beklenmesini istediğini kaydetti.

Bulutoğluları’nın kendilerine nüfus sayımı sonuçları açıklanınca LTB’nin devletten alacağı katkı payının artacağını ve maaşları gününde ödeyebileceğini söylediğini bildiren Bozat, Belediyeler Birliği’nin, belediyelerin sigorta ve ihtiyat sandığı yatırımları konusunda ilgili bakanlığa yazı yazdığını ve cevap beklediğini de öğrendiklerini kaydetti.

“GİDENE KADAR…”

BES Başkanı Bozat, grevi kaldırmaları halinde hizmet şemasının yapılabileceğinin de söylendiğini fakat en önemli nedenler dururken hizmet şemasına gerek olmayacağını belirterek, “Zaten hizmet şeması da şu anda sokakta gördüğünüz gibi… Başkan attığı imzalara sahip çıkmaz, yasalara uymazsa bu eylem devam edecek. Cemal başkan gidene kadar devam edecek. Zaten sembolik olarak da gönderdik. Bundan sonraki süreci artık kendisi bilir” dedi.

“MAAŞLAR ÖDENMEDİ…SAYIŞTAY SORUŞTURMA BAŞLATTI”

Bozat, bir soru üzerine, maaşların henüz ödenmediğini belirterek, bir bankadan yapılan borçlanmadan dolayı Sayıştay’ın soruşturma başlattığı duyumu aldıklarını açıkladı. Savaş Bozat, borçlanmanın yasal olmadığını zaten söylediklerini; Sayıştay’ın da belediye meclis üyelerinden savunma istediğini ifade etti.

“LTB Başkanı Bulutoğluları’nı bugün görmediklerini, dünkü temastan sonra da zaten görüşecek bir şeyleri kalmadığını” belirten BES Başkanı Savaş Bozat, veznede görevli çalışanlar greve katıldı diye yerlerine başka birimlerden, greve katılmayan kişiler görevlendirildiğini söyledi; bunun yasal olmadığını savundu.

Bozat, polisin de belediye binası kapısında durduğunu ve vatandaşların böylesi bir ortamda içeriye giresi gelmediğini; dolayısıyla belediye hizmetlerinin durduğunu ileri sürdü.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1305 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler