1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'BES’E YAPILANLAR İBRETLE İZLENMELİ'
BES’E YAPILANLAR İBRETLE İZLENMELİ

'BES’E YAPILANLAR İBRETLE İZLENMELİ'

TÜRK-SEN, BES'in gerçekleştirdiği grevler sırasında, polisin, çalışanların,“çadır kurma” ve “ateş yakma” girişimlerine müdahale etmesine tepki gösterdi.

A+A-

 

 

 

TÜRK-SEN, Belediye Emekçileri Sendikası’nın gerçekleştirdiği grevler sırasında, polisin, çalışanların,“çadır kurma” ve “ateş yakma” girişimlerine müdahale etmesine tepki gösterdi. TÜRK-SEN Başkan Vekili Tuluy Kalyoncu imzasıyla gönderilen açıklamanın tam metni şöyle;

 

ÇALIŞANLAR BES’E YAPILANLARI İBRETLE İZLEMELİDİR

 

“Belediye Emekçileri Sendikası (BES)’in başlattığı greve dönük polis güçlerinin aldığı tavrı kabullenmek mümkün değildir. BES üyeleri ve Lefkoşa Türk Belediyesi’nde çalışanlar, haklarını alabilmeleri için greve gitmek zorunda bırakıldı. Sendika, grev gerekçelerini anlaşılır bir dille kamuoyumuzla paylaşmıştır. Sendikanın grevi haklı bir grev olarak kabul görmüş olup TÜRK-SEN tarafından da içtenlikle desteklenmektedir.

 

Bu süreçte iki olay, tüm çalışanlar tarafından ibretle izlenmelidir. Olaylardan birisi; çalışanların çadır kurma eylemi, diğeri ise çalışanların grev yerinde ısınmak için ateş yakma girişimleridir. Her iki girişim de polis gücü kullanılarak ortadan kaldırılmıştır.

 

TEL-SEN ve EL-SEN haklı olarak greve çıktıklarında, Hükümet kanadı ve Hükümeti destekleyen parti, örgüt ve bir kısım medya mensubu; “bu soğuk günlerde halkımızın ısınma hakkının ortadan kaldırıldığını” iddia ederek sendikal mücadeleye hakaretlere varan açıklamalar yapmışlardı. Şimdi soruyoruz; bu soğuk kış günlerinde haklı olarak greve çıkan çalışanların yağmurdan korunmak ve ısınmak için çadır kurup, ateş yakmalarını engellemeye çalışan polis güçlerine karşı ne yapmaktadırlar veya ne yapmayı düşünmektedirler? Maaşlarını dahi alamayan, Anayasamızca ve Cumhuriyet Meclisi’nce onaylanmış ILO Sözleşmeleriyle güvence altına alınmış sendikalaşma ve Toplu İş Sözleşmesi hakkına yapılan saldırılara karşı işçilerin direnişlerini çadırda sürdürebilmeleri ve ateş yakarak ısınmalarına karşı çıkanlar, yasaları çiğnemek bir yana açıkça insanlık suçu da işlemektedirler.

 

TÜRK-SEN, UBP hükümetinin çalışanlara dönük bu saldırgan ve ikiyüzlü davranışını tüm çalışanların ibretle izlemesini salık vermektedir. Sadece çalışanların değil; çalışandan yana olan veya en azından demokrat olduğunu iddia eden her parti, kurum, kuruluş ve kişi bu insanlık dışı davranışa derhal en sert şekilde karşı çıkmalı ve BES üyelerinin haklı direnişinin yanında yer almalıdır.”

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1022 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler