1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. BES'DE GERGİN GÜN
BESDE GERGİN GÜN

BES'DE GERGİN GÜN

Lefkoşa Türk Belediyesi çalışanlarının aldıkları çalışmama haklarını kullanma kararının ardından, Lefkoşa'nın çöp kente dönüşmesi, günlerdir herkesin gündeminde. Bir yandan çalışanlar aylarca maaş alamazken, öte yandan Lefkoşa halkı biriken çöplerle ilgil

A+A-

 

 

Lefkoşa Türk Belediyesi çalışanlarının aldıkları çalışmama haklarını kullanma kararının ardından, Lefkoşa'nın çöp kente dönüşmesi, günlerdir herkesin gündeminde. Bir yandan çalışanlar aylarca maaş alamazken, öte yandan Lefkoşa halkı biriken çöplerle ilgili isyan halinde. Dün yaşanan sel felaketi ardından, BES'in de hali hazırda aldığı bir karar olan ve ilgili bölgelere destek verilmesinde karar verilen anlaşmanın ardından dün; Lefkoşa'nın çeşitli semtlerinde özel şirket ve diğer Belediyelere ait araçların temizlik yaptığının görülmesi üzerine, sendika ayaklandı.

 

BAŞBAKANLIK İŞBİRLİĞİ TALEBİNDE BULUNDU

 

BES Yönetimi kendi aralarından 15 kişinin, ilgili bölgelere destek amacıyla belirlediklerini ve bunun üzerine Başbakanlıktan da böyle bir talebin gelmesi üzerine mutabakata vardıklarını belirtti. Ancak bu gün varılan mutabakatın aksine, sel bölgesi olmayan semtlerde de özel şirket ve diğer Belediyelere ait araçların temizlik yaptıklarının görülmesi üzerine, sendika yönetimi acilen toplandı. Toplantının ardından BES Başkanı Savaş Bozat, Başbakan İrsen Küçük ile bir görüşme gerçekleştirdi.

 

POLİSİ DEVREYE SOKTULAR

 

Belediye Emekçileri Sendikası binası önünde toplanan sendika üyeleri, bahsi geçen araçların görülmesi üzerine, polisi aradıklarını ve şikayette bulunduklarını belirtti. Bakanlık Müsteşarı'nın bizzat arayarak diğer bölgeleri de temizletmek adına bir anlaşma talebinde bulunduğunu fakat sendikanın reddettiğini açıklayan yönetim, yapılan haksız müdahale konusunda, yasal haklarını savunacaklarını belirtti.

 


 

BAZI BELEDİYELER LEFKOŞA’YI TEMİZLEDİ…

 

Bazı belediyeler BES ile görüşerek, Lefkoşa’da yaşanan yoğun yağışlar sonrası, çöplerin de toplanmamasıyla ortaya çıkan kirliliğin temizlenmesi amacıyla araçlarını Lefkoşa’ya gönderdi ve temizlik çalışmalarına başladı.

 

ÇALIŞMALAR BUGÜN DE SÜRECEK

 

İskele Belediye Başkanı Halil Orun, Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp ve Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar’dan alınan bilgiye göre, Mağusa, Girne, Güzelyurt, İskele, Gönyeli ve Alsancak Belediyelerinin araçları, LTB çalışanı kılavuzların eşliğinde öncelikli yerlerde temizlik çalışmalarına başladı.

İlk başta bazı LTB çalışanlarının engellemeye çalıştığı diğer belediyelerin ekipleri, uzlaşma sonrası temizlik çalışmalarına destek verdi ve Lefkoşa’da yağışlar sonrası oluşan kötü durumun giderilmesi için temizleme çalışmalara destek verdi.

Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar da, ekiplerini Lefkoşa’ya gönderdiklerini, sabah önce biraz tepki gördüklerini, ancak daha sonra çalışmalara başladıklarını ifade etti.

Özçınar, yağan yoğun yağmurlar sonrasında Lefkoşa’da kirlilik oluştuğunu, sendika ile yapılan görüşme sonrasında da bu kirliğin sorun yarattığı önemli yerlerin temizleneceğini ifade ederek, sorunların aşılması için uzlaşı yoluyla yardıma devam edeceklerini kaydetti. (TAK)

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1260 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler