1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. BES YARGIYA BAŞVURDU
BES YARGIYA BAŞVURDU

BES YARGIYA BAŞVURDU

Belediye Emekçileri Sendikası (BES) Başkanı Savaş Bozat, Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) çalışanlarının, yasal haklarını alana kadar eylemi sürdürme kararlılığında olduğunu bildirdi. Eylem dolayısıyla Lefkoşa’da ortaya çıkan çöp sorununu Kaymakamlığı

A+A-

 

Belediye Emekçileri Sendikası (BES) Başkanı Savaş Bozat, Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) çalışanlarının, yasal haklarını alana kadar eylemi sürdürme kararlılığında olduğunu bildirdi.

Eylem dolayısıyla Lefkoşa’da ortaya çıkan çöp sorununu Kaymakamlığın çözebileceğini ve çöpleri toplatabileceğini, eylemde olan çalışanların da herhangi bir müdahalede bulunmayacağını ifade eden Bozat, BES olarak Bakanlar Kurulu’nun aldığı yasaklama kararını durdurmak için ise ara emri başvurusu yaptıklarını kaydetti.

BES Başkanı Bozat’tan alınan bilgiye göre, BES bugün KTAMS binasında çalışanlar ile toplantı yaparak, LTB ile ilgili kararname kararı ve Bakanlar Kurulu’nun aldığı grevi yasaklama kararını değerlendirdi.

Bozat, toplantıda çalışanların eylemi sürdürme kararlılığını ortaya koyduğunu ve yasal güvenceleri alınana kadar eylemin devam edeceğini kaydetti.

Sosyal Sigorta ile İhtiyat Sandığı yatırımları ile maaş konularında herhangi bir gelişme olmadığını, toplu iş sözleşme gereği bayramlık haklarını henüz alamadıklarını ancak ödenmesi gerektiğini anlatan Bozat, muhatap bulamamaktan yakındı.

Bozat, BES olarak Bakanlar Kurulu’nun aldığı yasaklama kararını durdurmak için ara emri başvurusu yaptıklarını, ayrıca kendilerine gönderilen ve İngiliz sömürge dönemi 1957’den kalma olduğunu savunduğu “emtiaya ve hizmetleri kararnamesinin” iptali için Anayasa Mahkemesi’ne başvurduklarını kaydetti.

Haklarını alana kadar eyleme devam edeceklerini, bu kapsamda Lefkoşa’da ortaya çıkan çöp sorununu Kaymakamlığın çözebileceğini ve çöpleri kaldırabileceğini ifade eden Bozat, eylemde olan çalışanların herhangi bir müdahalede bulunmayacağını söyledi

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 917 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler