1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. BES, SİYASİ PARTİLERDEN DESTEK İSTEDİ
BES, SİYASİ PARTİLERDEN DESTEK İSTEDİ

BES, SİYASİ PARTİLERDEN DESTEK İSTEDİ

Belediye Emekçileri Sendikası yetkilileri, Demokrasi ve Güven Partisi ile Toplumcu Demokrasi Partisi'sini ziyaret etti.

A+A-

 

 

Belediye Emekçileri Sendikası (BES) yetkilileri, Demokrasi ve Güven Partisi (DGP) ile Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP)’yi ziyaret etti.

Temasları sırasında konuşan Sendika Başkanı Savaş Bozat, Lefkoşa Türk Belediyesi’nde yaşanan sorunlarla ilgili bilgi vermek ve partilerden destek istemek amacıyla ziyaretleri gerçekleştirdiklerini söyledi.

Bozat, LTB’de çalışanların haklarını alamadıklarını belirterek Belediye Başkanı Cemal Bulutoğluları’nı toplu sözleşmelerdeki imzasına sahip çıkmamakla suçladı.

Bozat, son yapılan protokolde ilgili 2 bakanın da imzası bulunduğunu hatırlatarak, işverenin sorumluluklarını yerine getirmediği, işçinin tüm sorumluluklarını yerine getirdiği bir durumun ortaya çıktığını ve bu anlayışsız tavra karşı grevden başka silah bulunmadığını savundu.

Bozat, Sayıştay raporunun da Belediyedeki vahim durumu gözler önüne serdiğini söyleyerek, Belediyenin şu an için 142 milyon TL üzerinde borcu olduğunu, çalışanlarının sosyal güvenceden uzak, maaşlarını ne zaman alacaklarını bilemeden çalışmaya devam ettiklerini ileri sürdü.

ERTUĞRULOĞLU

Sendikanın DGP’yi ziyaretinde konuşan DGP Genel Başkanı Tahsin Ertuğruloğlu, daha önce bu konuları konuştuklarını ve grevleri sırasında grev yerini de ziyaret ettiklerini hatırlatarak, çalışanların belediyede maruz kaldıkları durumu “insanlık dışı” olarak niteledi.

Konunun mecliste de gündeme geldiğini ve LTB’nin yönetim şekliyle ilgili yanlışlıkların dile getirildiğini kaydeden Ertuğruloğlu, grev sonucu varılan mutabakatın hayata geçirilmesi konusunda ciddi endişeleri bulunduğunu söyledi.

Ertuğruloğlu LTB ile ilgili yaptıkları araştırmada 400-450 çalışan kapasitesi olması gerekirken, neredeyse 3 misli kişinin çalıştığını, sorunun artık belediyeyi aştığını ve hükümetin sorunu haline geldiğini söyledi.

Ertuğruloğlu, çalışanların iyi niyet ve özverisine belediye yönetimi ve hükümetin de olumlu yaklaşım göstermesi gerektiğini söyleyerek, tüm uğraşlara rağmen sonuç alınamaması halinde grevin son çare olarak gündeme gelebileceğini ekledi.

ÇAKICI

Sendikanın TDP’yi ziyaretinde konuşan TDP Genel Başkanı Çakıcı da, emekçilerin mücadelesi karşısında saygıyla eğildiğini söyleyerek başladığı konuşmasında, Belediyede çok kötü bir gidişat bulunduğunu, bunu hükümet edenlerin de söylediğini ve bu konuda TC Lefkoşa Büyükelçiliği’nden yardım istendiğini söyledi.

Bu durumun oluşmasında işçilerin suçu bulunmadığını söyleyen Çakıcı, ihtiyaç dışı alınan personel ve hizmetin belediyeyi bu noktaya getirdiğini, Sayıştay ve Meclisin artık duruma müdahil olma zamanının geldiğini dile getirdi.

Çakıcı Belediyede ikinci bir KTHY olayını yaşamak istemediklerini, sorumluların ortaya çıkması ve bedelleri ödemeleri gerektiğini ifade etti.

Çakıcı “Maliye Bakanı ve Belediye Başkanı arasındaki sürtüşmenin de nedeni budur. Sonuçta bir taraf haksız, birinden biri istifa etmeli” şeklinde konuşarak, ellerinden geldiğince çalışanların yanında olacaklarını ve konuyu meclis platformuna taşıyarak, bir meclis araştırması talebi yapacaklarını da söyledi.

“Herkesin işçiye verdiği sözü tutacağını, tutamazsa istifa edeceğini” kaydeden Çakıcı, Belediye Başkanı Bulutoğluları’nın mutabakatlara uyarak çalışanların haklarını iade etmemesi halinde istifa etmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 576 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler