1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. BES: PAZARTESİ SU HİZMETİ DURACAK
BES: PAZARTESİ SU HİZMETİ DURACAK

BES: PAZARTESİ SU HİZMETİ DURACAK

BES Lefkoşa Belediyesi’nde yaşanan kriz ile ilgili açıklama yaparak, belediye çalışanlarının verdiği mücadelenin artarak devam edeceğini kaydetti.

A+A-

Belediye Emekçileri Sendikası (BES) Lefkoşa Belediyesi’nde yaşanan kriz ile ilgili açıklama yaparak, belediye çalışanlarının verdiği mücadelenin artarak devam edeceğini kaydetti.

BES Başkanı Savaş Bozat’ın BES Yönetim Kurulu adına yaptığı açıklamanın tam metni şöyle;

 

 Lefkoşa Türk Belediyesi çalışanları 71 gündür ödenmiyor.

Lefkoşa halkı yaklaşık iki haftadır hizmet alamıyor.

Lefkoşa kenti Çöpkent oldu kimsenin kılı kıpırdamıyor.

Cumhurbaşkanı açıklama yapıyor: “Çalışanlar ödenmeli, Başbakan sendikaya verdiği sözleri tutmalı ve kaynak yaratmalı.”

Başbakan sendikaya söz verdiği halde sorumluluğu yine Belediye Başkanı ve Meclisine atıyor.  Belediye Başkanı Meclisini toplayamıyor. Başbakan UBP’li meclis üyelerini  Başbakanlığa çağırıp görüş alıyor. 9’u izne çıkarılsın der, biri uygun değil der, biri de çekimser kalıyor.

Başbakan ne hikmetse UBP MYK’sını topluyor ve Belediye Başkanına destek olacaklarını  mali ve İdari tedbirler alacağından söz eder.

Peki Belediye Başkanı’na muhalif duruma düşen UBP Meclis üyeleri ile bu sorunlar nasıl çözülecek? Kısacası parti çıkar ve menfaatleri ,koltuk sevdaları ve kurultay hesapları içinde Lefkoşa halkı ve çalışanı çile çekmeye devam ediyor.

 Bu aşamada Belediye Emekçileri Sendikası olarak 10 aydır aldığı ihbarları değerlendirmek için belediyede çalışan Sayıştay denetçilerinden neden bir rapor çıkmadı. Bağımsız bir kuruluş olan Sayıştaylık kurumuna itibarımız sarsıldı. Defalarca Başbakanlıkta toplantıya çağrılan Sayıştay Başkanı neden açıklama yapamıyor?

Aylardır hatta yıllardır konuşulan ve medyaya da yansıyan yolsuzluk, dolandırıcılık, ihale sorunlarına Savcılık neden seyirci kalıyor.

Başbakan kapalı kapılar ardında bunları bizle paylaşırken neden takibini yapmıyor. Bunları açıklaması lazım.

Nedenlerle, niçinlerle borç batağına saplanan Lefkoşa Türk Belediyesi ve mağdur olan 1000 çalışan ve mağduriyet yaşayan yaklaşık 70 bin Lefkoşa halkının sorunlarını nasıl çözecek.

Bu duyarsızlıklar karşısında bazı hizmetleri de durdurma kararı alan sendika yönetim kurulumuz Pazartesi’nden itibaren Lefkoşa’ya su hizmetlerini durdurma kararı aldı. Bu da çare olmazsa önümüzdeki hafta içerisinde cenaze ve defin hizmetleri durdurulacaktır.

Sayıştaylık, Savcılık ve UBP Hükümeti bunun esas sorumlusudur. Ya çare üretin, ya da istifa edin.

Çalışan her şeyi göze almıştır. Unutulmasın ki, bunun sorumlusu biz değiliz. Yapanın yanına kalmayacağı bir düzen için mücadelemizi tırmandırarak sürdüreceğiz.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 939 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler