1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. BES MECLİS ÖNÜNDE HESAP SORDU
BES MECLİS ÖNÜNDE HESAP SORDU

BES MECLİS ÖNÜNDE HESAP SORDU

Lefkoşa Belediyesi’nde dün grev başlatan Belediye Emekçileri Sendikası (BES)’e bağlı çalışanlar, bugün de Cumhuriyet Meclisi önünde eylem düzenledi. “Belediye yönetimi tarafından maaşların zamanında ödenmemesi, sosyal yatırımların yatırı

A+A-

 

 

Lefkoşa Belediyesi’nde dün grev başlatan Belediye Emekçileri Sendikası (BES)’e bağlı çalışanlar, bugün de Cumhuriyet Meclisi önünde eylem düzenledi.

“Belediye yönetimi tarafından maaşların zamanında ödenmemesi, sosyal yatırımların yatırılmaması, toplu protokollere ve yasalara uyulmaması” gerekçesiyle meclis önünde toplanan yaklaşık 250 kişilik kalabalık, burada Başkan Cemal Bulutoğluları’nı ve hükümeti protesto etti, sorunlara acil çözüm bulunmasını istedi.

BOZER DİNLEDİ

Eylem sırasında Meclis Başkanı Hasan Bozer, BES’ten 5 kişilik bir heyetle bir araya geldi ve sorunlarını dinledi.

Eyleme Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) ve Hür İşçi Sendikaları Federasyonu (HÜR-İŞ) de destek verdi.

BES Başkanı Savaş Bozat kabulde, çalışanların sosyal yatırımlarının ve vergilerinin maaşlardan kesilmesine rağmen yatırılmadığını, artık personelin ne zaman maaş alacağını bilemediğini ve belediye emekçileri için her ayın artık 30 değil, 40-50 güne çıktığını ifade etti.

Meclis Başkanı Hasan Bozer de, Elektrik Kurumu ve LTB’de büyük sorunlar bulunduğunu, bu sorunlara acil çözüm bulunması gerektiğini söyleyerek, çalışanların sorunlarını hükümete aktaracağını kaydetti.

BES Başkanı Savaş Bozat ise, bu görüşmenin ardından meclis dışında basına yaptığı açıklamada, Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP)’nin, 6 yıllık Cemal Bulutoğluları dönemiyle ilgili mecliste bir araştırma-soruşturma komitesi kurulmasıyla ilgili önergesinin bugünkü meclis oturumunda gündeme gelmesini beklediklerini söyledi.

Bozat, Özelleştirme Yasası ve kanun hükmünde kararnameleri çabucak geçirenlerin Belediye’deki sorunlar karşısında da aynı tedbirleri hızla alması gerektiğini ifade etti.

Bozat, kendilerinin çalışanlar olarak taşın altına ellerini sokmaya ve en zorlu şartlarda çalışmaya hazır olduklarını belirterek, Başkan Cemal Bulutoğlularını imzasına sahip çıkmaya çağırdı.

CTP VE TDP’DEN DESTEK...

Daha sonra CTP Genel Başkanı Özkan Yorgancığlu ve TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı da meclis önündeki eylemcilere destek vermeye geldi.

Yorgancıoğlu, daha önce çalışanların yatırımları için destek verdiklerini, bu desteği vermeye devam edeceklerini kaydederken; Çakıcı da araştırma önergesinin meclis gündemine gelmesini istediklerini ifade ederek, “Lüks Mercedes’ler için para bulanların, belediyede yaşananlar için hesap vereceğini” söyledi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 797 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler