1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. BES, LTB'DE GREV BAŞLATTI
BES, LTBDE GREV BAŞLATTI

BES, LTB'DE GREV BAŞLATTI

Belediye Emekçileri Sendikası (BES), bu sabah, Lefkoşa Türk Belediyesi’nde (LTB) grev başlattı. LTB’nin Sanayi Bölgesi şubelerinde saat 07.00’de başlattığı grev mesai bitimine kadar sürecek. BES Başkanı Savaş Bozat, grevle ilgili yaptığı

A+A-

 

Belediye Emekçileri Sendikası (BES), bu sabah, Lefkoşa Türk Belediyesi’nde (LTB) grev başlattı.

LTB’nin Sanayi Bölgesi şubelerinde saat 07.00’de başlattığı grev mesai bitimine kadar sürecek.

BES Başkanı Savaş Bozat, grevle ilgili yaptığı açıklamada, grevin gün boyu süreceğini, durdurmayı şimdilik düşünmediklerini ifade etti.

LTB’de sorunların sürdüğünü, imzalanan protokole uyulmadığını savunan Bozat, LTB ile BES arasında sorunların giderilmesi amacıyla imzalanan protokolün takipçiliğini yaptıklarını, ancak ilerleme olmadığını öne sürerek, sadece İhtiyat Sandığı katkısı konusunda bir ilerleme olduğunu, geri kalan hiçbir maddede ilerleme sağlanmadığını söyledi.

LTB Başkanı Cemal Bulutoğluları ile dün bir görüşme yapma imkanı bulduklarını ve kendilerine bu yıl içinde protokolle ilgili bir şey yapamayacağını söylediğini savunan Bozat, imza atıldıktan sonra yapılamaz diye bir şey olmadığını, artık ciddiyet gerektiğini kaydetti.

Bozat, Başbakan İrsen Küçük’ün konuyla ilgili Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi’yi görevlendirdiğini basından öğrendiklerini, sorunlarının çözümüne yönelik hükümetten ilgi, Çalışma Bakanı’ndan da görüşme çağrısı beklediklerini söyledi.

BULUTOĞLULARI: SENDİKADAN NET TAVIR BEKLİYORUM

Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Başkanı Cemal Bulutoğluları ise, BES’in grevi ve öne sürdüğü gerekçeleri, bugün Belediye Meclisi’nde görüşüp bir karar üreteceklerini, artık sendikadan net bir tavır beklediklerini bildirdi.

Bulutoğluları, dün BES Başkanı Savaş Bozat ve yönetim kurulu üyeleri ile görüştüğünü, burada anlaştıklarını ve el sıkışıp ayrıldıklarını, ancak bazı üyelerin tepkisiyle, sendikanın bir anda bugün greve gittiğini ifade ederek, bir toplantıda el sıkışıp anlaştıktan sonra greve çıkılmasına anlam veremediğini, bu yüzden artık sendikanın net bir tavır ortaya koymasını beklediğini kaydetti.

LTB Başkanı Bulutoğluları, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Bakanlar Kurulu ve ilgili bakanlıklara sendika ile anlaşmaya varıldığını içeren yazıların yazılıp gönderildiğini, ancak sendikanın bugün aniden greve çıktığını belirtti.

Sendikanın aslında grev yapamayacağına, çünkü kendilerine bildirimde bulunmadığına işaret eden Bulutoğluları, sendika ile yapılan protokole ilk önce sendikanın uymadığını, üyelerinin Cumartesi günleri işe bir gelip bir gelmediğini, zaten Cumartesi günleri çalışmalarının belediyeye ayrı külfet yarattığını anlattı.

Bulutoğluları, sendikanın 15 günlük grevin ardından kendileriyle, “çalışanlardan grev parası kesilmesin, hafta sonları çalışalım” konusunda anlaşmaya vardığını, “ancak üyelerin Cumartesi günleri çalışmaya bir gelip bir gelmediğini” kaydetti.

Çalışanlardan grevden dolayı bir kesinti yapılmadığını, ancak gerekirse kesintiye gidileceğini söyleyen Bulutoğluları, tüm bu konuların bugün Belediye Meclisi’nde değerlendirileceğini ve sürecin belirleneceğini ifade etti.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 938 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler