1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. BES, LTB İÇİN ERKEN SEÇİM İSTİYOR
BES, LTB İÇİN ERKEN SEÇİM İSTİYOR

BES, LTB İÇİN ERKEN SEÇİM İSTİYOR

Belediye Emekçileri Sendikası (BES), Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB)’nin mevcut yapısıyla yürüyemeyeceğini, ileriyi göremeyeceğini ifade ederek, Hükümet’ten bir an önce tatildeki Meclisi toplayıp LTB’nin “yarınını” görüşmesini

A+A-

 

 

 

Belediye Emekçileri Sendikası (BES), Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB)’nin mevcut yapısıyla yürüyemeyeceğini, ileriyi göremeyeceğini ifade ederek, Hükümet’ten bir an önce tatildeki Meclisi toplayıp LTB’nin “yarınını” görüşmesini ve LTB için erken seçim kararı almasını istedi.

BES, LTB çalışanları ve Belediye Meclis üyelerinin başkana güveninin kalmadığını, belediyede artık vaat ve yatırımın değil, milyon liralar olan borç yükünden nasıl kurtarılacağının önem taşıdığına vurgu yaparak, olası bir seçim durumunda aday olacak kişilerden de vaat değil, sorunlara ve borçlara nasıl çözümler üreteceğini Lefkoşa halkına açık açık anlatmasını beklediklerini kaydetti.

LTB’de yaşanan usulsüz borçlanma, belediye meclisi kararsız ihaleler ve ihalelerde yolsuzluklar konularının bir an önce yargıya taşınmasını isteyen BES, bu konularla ilgili şimdiki ve geçen dönem belediye meclisinde görev yapan belediye meclis üyelerinin Mali Polis tarafından saatlerce sorgulanmakta olduğunu ifade etti.

BES Başkanı Savaş Bozat, bugün BES Yönetim Kurulu üyeleri ve BES Avukatı Şefik Aşçıoğulları’nın katılımıyla Sendika Lokali’nde basın toplantısı düzenleyerek, LTB’nin “dünü, bugünü ve yarını” konusundaki düşüncelerini kamuoyuyla paylaştı.

“GEREKLİ GEREKSİZ İŞE ALMALAR OLDU”

Bozat, LTB’de Cemal Bulutoğluları’nın göreve geldiği 2006 yılından bugüne kadar yaşanan süreci anlatarak, bugünkü duruma gelinmesinin esas sebeplerinden birinin gerekli gereksiz işe almalar olduğunu söyledi.

BES eylemlerini “Lefkoşa halkını hizmetsiz bırakmak zorunda bırakıldık” diye niteleyen Bozat, LTB’deki sorunların siyasi, idari ve mali olarak değerlendirilmesi gerektiğini ifade etti.

Bozat, LTB’nin yarınının ne olacağının belirsizliğini koruduğunu, Cemal Bulutoğluları’nın göreve ilk geldiği günden itibaren birçok kişiye verdiği “işe alma sözünü” sendikanın uyarılarına rağmen yerine getirdiğini bu nedenle bugün LTB’de memur sayısının işçiden fazla olduğunu söyledi.

Aşırı derecede işçi istihdamına duyulan LTB’de bugün 454 memur, 366’da işçi bulunduğunu, bunun da uluslararası alanda ve KKTC’deki belediyelerde örneği olmadığını ifade eden Bozat, belediyede yaşanan sıkıntılardan dolayı çalışanların maaşlarının uzun bir süre ödenemediğini, sosyal güvenlik yatırımlarının 6 yıldır yapılmadığını anımsattı.

“BELEDİYECİLİK TARİHİNDE BİR İLK”

Bozat, belediyenin borcunun Sayıştay raporlarında ortaya konduğu gibi 142 milyon lira olduğunu ifade ederek, belediyelerin borçlanmalarının Mali Polise taşındığını, bunun da “belediyecilik tarihinde bir ilk” olduğunu kaydetti.

Belediye’nin eylem yaptığı dönemlerde ödenen maaşların usulsüz borçlanmalar, TC Yardım Heyeti’nden proje karşılığı alınan paralar ve bakanlıkların bütçelerinden alınan katkılarla ödendiğini belirten Bozat, bu ay ödenen maaşlarla ilgili çıkan “gününden bir gün önce ödendiler” haberlerinden utandığını söyledi.

ANAYASA MAHKEMESİ

Bozat, basın toplantısında, CTP/BG, DP, TDP ve bazı UBP belediye meclis üyelerinin toplam 12 imzalık mektubunu da okuyarak, üyelerin başkanı “yasalara aykırı davrandığı için” istifaya çağırdığını anımsatarak, Hükümet’in LTB’de, kanun gücünde kararname ile yaptığı uygulamayı CTP ile TDP’nin Anayasa Mahkemesi’ne taşıdığını hatırlattı.

Mahkemenin konuyu yarın görüşeceğini ve büyük bir olasılıkla karar çıkacağını ifade eden Bozat, sonucu merakla beklediklerini, ancak kendilerinin tek taleplerinin çalışanlar olarak Anayasal hak olan maaş ve yatırımları olduğunu vurguladı.

BES olarak LTB’nin bu mevcut yapıyla yürüyemeyeceğine inandıklarını ifade eden Bozat, LTB’de erken seçime gidilmesi ve yeni bir yönetimin oluşması gerektiğini söyledi.

Bozat, LTB’de artık vaat değil, sorunlardan ve borçlardan nasıl kurtarılmasını açık açık dile getiren ve çalışana güve veren bir yönetimin oluşmasının önemli olduğunu ifade ederek, çalışanların yeteri kadar mağdur edildiğini ve acı çektiğini vurguladı.

HÜKÜMETE ÇAĞRI: “TATİL ZAMANI DEĞİL…”

Hükümet’e, tatildeki Cumhuriyet Meclisi’ni, LTB için toplamaya ve LTB’nin yarınının ne olacağını görüşme çağrısı yapan Bozat, LTB’de zamanın tatil zamanı olmadığını kaydetti.

Meclis’in uzlaşıp LTB için hemen erken seçim kararı alması gerektiğini ifade eden Bozat, bekleyecek tahammül olmadığını kaydetti.

“DERDİMİZ MAAŞ VE SOSYAL GÜVENCELERİMİZ”

Savaş Bozat, Anayasa Mahkemesi’nden, kanun gücünde kararnamenin iptal edilmesi ve seçilmişlerin görevine geri dönmesi kararı çıkması halinde tutumlarının ne olacağının sorulması üzerine, BES olarak çalışanlarının maaş ve yatırım haklarının derdinde olduklarını vurguladı.

LTB’de önemli olanın çalışanın huzuru, maaşını alması ve yatırımlarının yapılması olduğunu ifade eden Bozat, Bulutoğluları’nın, belediyedeki sorunları nasıl çözeceği ve belediyeyi nasıl borç yükünden kurtaracağı konularında açıklama yapması gerektiğini söyledi.

BES Başkanı Savaş Bozat’ın ardından söz alan BES Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Yalınkaya ile BES Avukatı Şefik Aşçıoğulları da LTB’de yaşanan yolsuzluk, usulsüz borçlanma yasadışı ihalelerle ilgili olarak ellerinde belgeler olduğunu, belgeleri gerekli yerlere bugün ileteceklerini belirterek, kısa zamanda bu iddiaların sonuçlandırılmasını talep etti.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 641 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler