1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. BES BAKANLIKLARA YÜRÜDÜ
BES BAKANLIKLARA YÜRÜDÜ

BES BAKANLIKLARA YÜRÜDÜ

Lefkoşa Türk Belediyesi’nde (LTB) grev yapan, Belediye Emekçileri Sendikası (BES) bu sabah İçişleri Bakanlığı önünde eylem yaptı. Savaş Bozat başkanlığındaki Belediye Emekçileri Sendikası (BES) yöneticileri, İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım

A+A-

 

 

Lefkoşa Türk Belediyesi’nde (LTB) grev yapan, Belediye Emekçileri Sendikası (BES) bu sabah İçişleri Bakanlığı önünde eylem yaptı.

Savaş Bozat başkanlığındaki Belediye Emekçileri Sendikası (BES) yöneticileri, İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu ile görüşme gerçekleştirdi.

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, şekil itibarıyla belediyelerin bakanlığına bağlı görülmesine karşın, Bakanlığının belediyeler üzerinde denetim veya emir verme yetkisinin bulunmadığına işaret ederek, belediyelerdeki sorunlara, belediyelerin özerkliğini zedelemeden çözüm bulmaya çalıştıklarını bildirdi.

Çavuşoğlu, çalışanların maaşlarını alamamaları konusunda çalışanlar ve BES ile aynı fikirde olduklarını ancak, LTB’nin belli bir ödeme güçlüğü içinde olduğunun bilindiğini kaydetti.

Çavuşoğlu, tüm olumsuzluklara karşın sendikayı sağduyuyu davet ederek, çözüm bulmak amacıyla belediye başkanıyla dün toplantı yaptıklarını, bugün Başbakanın da katılımıyla toplantıya devam edileceğini anlattı.

BOZAT

BES Başkanı Savaş Bozat ise İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu ile yapılan görüşmede, kabulü ve sorunlarının aktarılmasına olanak sağlanması nedeniyle kendisine teşekkür etti.

Bozat, LTB’de yaşanan sorunlar nedeniyle yapılan 14 günlük grevin ardından 29 Şubat’ta yine bugün görüşme yapılan odada imzalanan protokolle çözümünün ön görüldüğünü ancak Belediye Başkanı Cemal Bulutoğluları’nın tavrı yüzünden bunun da oradan kalktığını kaydetti.

Savaş Bozat, belediye çalışanlarının maaşlarını alamaması ve sosyal güvenlik yatırımlarının yapılmaması nedeniyle hastane kapılarında süründüğünü ifade ederek, belediyelerin bağlı bulunduğu ilgili bakanlık ve hükümetten net tavır almasını istedi.

Tüm bunlar yaşanırken belediye başkanının haklarını almak için grev yapan belediye çalışanları için “suç işliyorlar” diye açıklama yapabildiğini ileri süren Bozat, “Bu suç ise biz bu suç işlemeye devam edeceğiz. Siz de suç işlediğimizi düşünüyorsanız işte buradayız tutuklatın bizi” şeklinde konuştu.

Bozat, çalışanların dayanamaz noktada olduğunu, sendika olarak çalışanları kontrol etmeye çalıştıklarını ancak bunun da bir sınırı olduğunu kaydetti.

GÖRÜŞME SONRASI

BES Başkanı Savaş Bozat, İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu ile yapılan görüşme çıkışında, sorunun çözümü konusunda aynı şeyleri söylediklerini anlatarak, Çarşamba günü yapılacak Bakanlar Kurulu toplantısını bekleyeceklerin söyledi.

BES BAŞBAKANLIK ÖNÜNDE

BES daha sonra Başbakanlık önüne yürüdü. Burada Başbakanlık bahçe kapısına kısa bir süre yüklenen eylemciler “Cemal İstifa”, “Hükümet istifa”, “Hükümet şaşırma sabrımızı taşırma”, “Evine dön Cemal; evine dön Cemal” sloganları attı.

Daha sonra Başbakanlık Müsteşarlarından Ömer Köseoğlu ile BES yetkilileri arasında basına kapalı bir görüşme gerçekleştirildi.

BES Başkanı Savaş Bozat, görüşme çıkışında yaptığı açıklamada, durumu Müsteşar Köseoğlu’na aktardıklarının belirtti.

Eylemciler görüşme sonrası yeniden yürüyerek LTB önünde grev yerlerine döndüler.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1051 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler