1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. BEŞ AYDA 68 VATANDAŞLIK
BEŞ AYDA 68 VATANDAŞLIK

BEŞ AYDA 68 VATANDAŞLIK

Bakanlar Kurulu, 2012 Mart ayından günümüze toplam 68 kişiye yurttaşlık verdi. Aralarında ünlü simalarında yer aldığı altmış sekiz kişilik listede Necati Şaşmaz ve İzzet Yıldızhan Türkiye’nin ünlü isimleri de var. UBP iktidarının yönetimi geliş

A+A-

 

 

Bakanlar Kurulu, 2012 Mart ayından günümüze toplam 68 kişiye yurttaşlık verdi. Aralarında ünlü simalarında yer aldığı altmış sekiz kişilik listede Necati Şaşmaz ve İzzet Yıldızhan Türkiye’nin ünlü isimleri de var.

 

UBP iktidarının yönetimi gelişi ile vatandaşlıkların dağıtımında da büyük bir ivme başladı. CTP – BG Milletvekili Dr. Abbas Sınay’dan alınan resmi bilgilere göre, yalnızca 2009 yılından günümüze kadarki süreçte yaklaşık 400 kişi vatandaş yapıldı. 2012 Mart ayından bu güne ise 68 kişiye, Bakanlar Kurulu kararı ile vatandaşlık verildi. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Yurttaşlık Yasası gereğince, doğal yolların dışında vatandaşlıkların Bakanlar Kurulu tarafından verilmesi öngörülürken, UBP yönetiminin bu 68 vatandaşlığı hangi gerekçeler ile verdiği bilinmiyor.

 

‘OLAĞANÜSTÜ HİZMETİ GEÇMİŞ VEYA GEÇEBİLECEK KİŞİLER’

 

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Yurttaşlık Yasası’nın 9. Maddesi (B) ve (C) bölümleri gereğince dağıtılan yurttaşlıklar için belirtilen şartlar ile yurttaş yapılan kişilerin ne kadar uyuştukları da bir muamma… Özellikle (B) maddesi içerisinde belirtilen ve yurttaş yapılacak kişinin; Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne sanayi, ticaret, turizm, sosyal ve ekonomik alanlarda yatırım yapmış olan veya bilim, teknik, siyaset veya kültür alanlarında olağanüstü hizmeti geçmiş veya hizmet verebilecek kişiler olmasını gerekli kılan madde, akıllarda soru işareti yaratıyor. Buna göre vatandaş yapılan isimlerden, Türkiye’de tecavüz iddiası ile de yargılanan İzzet Yıldızhan ve ülkeye yalnızca bir kere gelmiş olan Necati Şaşmaz’ın ne tür olağan üstü hizmetlerde bulunacağı merak konusu oluyor. Bahsi geçen ünlü isimlerin yanı sıra, (B) maddesince Bakanlar Kurulu tarafından vatandaş yapılan diğer 10 kişi için de aynı soru akıllara geliyor.

 

“YURTTAŞLIĞA ALINMASI BAKANLAR KURULUNCA ZORUNLU GÖRÜLENLER”

 

Öte yandan aynı yasanın (C) maddesi ise daha ilginç bir kamufle ortaya koyuyor. Maddeye göre bu kez vatandaş yapılan isimlerin tamamı, Bakanlar Kurulu’nca vatandaş yapılması zorunlu görülen kişiler, tanımını taşıyor. Bakanlar Kurulu’nun vatandaş yapmayı zorunlu gördüğü 58 kişinin, ne amaçla vatandaş edilmesi zorunlu kişiler statüsüne ulaştığı ise yine bilinmeyenler arasında kalıyor.

 

HABERİN AYRINTILARI BUGÜN YENİDÜZEN’DE

 

 

 

 

Bu haber toplam 1091 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler