1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Berova basın toplantısı
Berova basın toplantısı

Berova basın toplantısı

Eğitim Bakanı Özdemir Berova yeni eğitim öğretim yılı öncesinde basın toplantısı düzenledi.

A+A-

Eğitim Bakanı Özdemir Berova yeni eğitim öğretim yılı öncesinde basın toplantısı düzenledi.

Berova’nın basın toplantısında ortaya çıkan önemli satır başları şöyle:

- Toplam 10 okulda inşaat devam ediyor.

-İhalesi tamamlanan 10 ayrı okul inşa ediliyor.

- İlk kez bir okulda güneş enerjisinden elektrik üretilerek kullanılacak. En geç Ekim ayında hayata geçecek.

- Taşımacılıkta bugün KAR-İŞ ile görüşülecek ve protokol için çalışma yapılacak.

- Temel eğitim için KKTC’de hazırlanan müfredat hayata geçirildi. Bu KKTC’de yapılan ilk çalışmadır.

-Açık lise uygulaması yapıldı. Bütçeleme çalışmaları bitirildi, önümüzdeki sezon tamamlanacak.

-Okullarda kitap eksiği olmayacak. Sezona kitap eksiği olmadan başlayacağız.

-Açık lisede TV’de dersler anlatılacak. Bu proje geliştiril ilecek. 2018 Şubat ayında sisteme entegre edilecek.

-Denetmen, yani müfettiş eksiliği var. 14 ay önce başlayan denetmenlik sınavını yaparak 3 denetmeni sisteme entegre ettik. Yine yeterli değil sayı. 25 denetmen almak için yetki aldık. Bu son aşamadadır. Bunu da Kamu Hizmeti Komisyonu’na göndereceğiz. Kasım-Aralık aylarında 25 kişi daha sisteme dahil edilecek.

-İlköğretim Dairesi yaz döneminde çok çalıştı. 1430 olan öğretmen kadrosu 1530’a çıkarıldı.

-İlköğretimde 10 müdür, 15 müdür muavini toplam 25 yönetici atanmıştır.

-Artan öğrenci sayısı nedeniyle öğretmen münhali artırımı için çalışma yapıyoruz.

-Ortaöğretimde 67 kişilik kadrolar (emeklilikler) boşalmıştır. 195 kişi yer değiştirdi, nakiller yapıldı. Eksik öğretmen münhali ilan edildi. Eksik öğretmenler sürecin sonunda yerleştirileceklerdir. Ortaöğretimde de beklenenin üzerinde öğrenci artışı vardır. Üçüncü ülkelerden ve özel okullardan gelen öğrenciler yoğun… Üçüncü ülkelerden gelen öğrencilerin geldiği en yoğun bölge Girne…

-Öğretmen nakilleri öyle birkaç saatte yapılacak iş değil. -Mesleki teknik eğitimde de öğrenci sayısı var. % 6 olarak kayda geçmiştir.

- E Okul Projesi ile velilerimiz öğrencilerin başarı durumlarını online takip edebilecekler.

- Mobil e okul ile SMS sistemi oluşturuldu.

- Türkiye’den sağlanan ‘modül havuzu’ ile öğretmenlerimizi istedikleri malzemelere ulaşabilecek, bunları öğrencileri ile paylaşabilecekler.

- Hiç bir üniversite açılım izni tarafımızca verilmemiştir

- Yeni üniversite açma izni meclise devredildi.


 

BEROVA: ÜNİVERSİTE ÖN İZİN YETKİSİ MECLİS’TE

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özdemir Berova, eğitim altyapısına bu yıl 20 milyon TL’lik bütçe çıkarıldığını belirterek ders yılı başlamadan önce tamamlanması öngörülen çalışmaların büyük bölümünün tamamlandığını, diğerlerinin de eğitimi aksatmadan eğitim yılı içinde tamamlanacağını söyledi.

Bakan Berova, bu yıl devlet okullarında ilk kez güneş enerjisi ile elektrik üretileceğini ve bu amaçla açılan ihalenin 20 Eylül’de tamamlanacağını, projenin de ekim sonu hayata geçeceğini açıkladı.

Ders kitaplarının ve eğitim programlarının KKTC’de yazıldığını belirten Özdemir Berova, öğretmen kadrolarının da artırıldığını bildirdi.

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Berova, pazartesi günü başlayacak 2017-18 eğitim yılıyla ilgili hazırlık ve çalışmalarını anlatmak amacıyla basın toplantısı düzenledi. Toplantıya Bakan Berova’nın yanı sıra Müsteşar Rauf Ataöv, Bakanlık Müdürü Ali Nizam ve daire müdürleri katıldı.

Bakan Berova, yeni eğitim yılının pazartesi günü 4 bin öğretmen ve 50 bin öğrenci ile başlayacağını belirterek, herkese başarılar diledi.

Berova, okullara yönelik altyapı iyileştirmesi planlarına bir yıl önce başlandığını, bunların bir kısmının okul yılı başlamadan önce, bir kısmının da okul yılı devam ederken eğitime engel olmayacak şekilde yapılmasının öngörüldüğünü kaydetti.

Bakan Berova, taşımacılık konusunda da KAR-İŞ ile protokol imzalama aşamasında olduklarını belirtti.

“GÜNEŞ ENERJİSİ KULLANILACAK”

Kamu okullarında ilk kez güneş enerjisi ile elektrik üretileceğini dile getiren Berova, projenin bu yıl ihalesinin tamamlanacağını açıkladı.

Berova, ihalenin 20 Eylül’de tamamlanacağını ve Ekim sonu projenin hayata geçeceğini kaydetti.

Projeden mutluluk duyduklarını söyleyen Berova, hedeflerinin tüm okullara yaygınlaştırma olduğunu ifade etti.

“KİTAPLAR KKTC’DE YAZILIYOR”

Temel Eğitimi Geliştirme Projesi ile ilgili bilgi veren Berova, eğitim programlarının ve ders kitaplarının KKTC’de yazılmasını öngören projenin bu yıl ikinci kademesinin uygulanacağını belirtti.

Berova, uygulamanın ilk kez geçen yıl 1, 4 ve 6. sınıflarda başladığını, bu yıl 2, 5 ve 7. sınıflarla devam edip, gelecek yıl 3 ve 8. sınıfların da sisteme entegre edilmesiyle tüm müfredatların KKTC’de yazılmış olacağını vurguladı.

“DENETMEN EKSİKLİĞİ GİDERİLECEK”

Okullarda müfettiş eksikliği bulunduğuna işaret eden Berova, yapılan sınavlarla üç denetmenin sisteme entegre edildiğini belirtti.

Denetmen alımının süreceğini dile getiren Berova, 25 denetmen alımı için yetki alındığını ve son aşamaya gelindiğini kaydetti.

“ÖĞRETMEN KADROLARI”

İlköğretimde öğretmen kadrosunun artırıldığına işaret eden Berova, 1430 olan sayının 1530’a yükseltildiğini kaydetti.

Özel eğitim öğretmenliği alanında da 2010 yılından beri ilk kez münhal açıldığını ve öğretmen alındığını söyleyen Berova, sayının daha da artırılacağını belirtti.

Berova, öğretmen nakil süreçlerinin meşakkatli olduğunu söyleyerek, sistemin standartlaşması, nakillerin hızlı yapılması konusunda yasa ve tüzük değişikliğine ihtiyaç duyulduğunu, buna yönelik ön çalışma yaptıklarını kaydetti.

Mesleki eğitime yönelik proje hazırlandığını söyleyen Bakan Berova, bu projenin sonuçlandırılmasının hedefleri arasında yer aldığını kaydetti.

“E-OKUL PROJESİ”

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Berova, “E-Okul Projesi” ile ilgili bilgi vererek, verilerin internet ortamında daha kolay ulaşılır hale geleceğini söyleyerek, bundan, hem veliler hem de planlama yapanların yarar sağlayacağını vurguladı.

Berova, proje hayata geçtiği zaman velilerin öğrencilerin başarı ve başarısızlıkları ile devam ve devamsızlıklarını online olarak takip edebileceklerini belirtti. 

“ÜNİVERSİTE ÖN İZİN YETKİSİ MECLİS’TE”

Yüksek öğrenim sektörüne de değinen Berova, bu alanın ülkenin ekonomik kalkınmasında önemli rol oynadığını vurguladı.

Göreve geldiği tarihten beri yeni üniversite açılmasına yönelik hiç izin verilmediğini anlatan Berova, Yüksek Öğrenim Yasası’nın Meclis’ten geçirildiğini anımsatarak, yasada yeni üniversite açma ön izni yetkisinin Meclis’e verildiğini belirtti.

Berova, üniversitelerin kalitesinin artırılmasına yönelik destek verdiklerini de sözlerine ekledi.

Ülkeye öğrenci olarak gelen ancak aktif olmayanlara yönelik önlem alındığını ifade eden Berova, buna yönelik genelgenin yayımlandığını kaydetti.

Berova, YÖDAK’ın yapısının da güçlendirildiğini belirtti.

NİZAM

Bakanlık Müdürü Ali Nizam, okullardaki altyapı çalışmalarına değindi.

Altyapısı eğitim yılı başlamadan önce bitirilmesi hedeflenen okullardaki çalışmaların yüzde 80 oranında tamamlanarak, 11 milyon 550 bin TL harcandığını söyleyen Nizam, eğitim yılı içinde eğitimi engellemeden devam edecek çalışmalara ise yaklaşık 4 milyon TL harcanacağını söyledi.

Güneş enerjisi ile elektrik üretilecek ilk kamu okulunun 23 Nisan İlkokulu olacağını dile getiren Nizam, ihaleye çıkıldığını kaydetti.

DAĞSEVER

Talim Terbiye Dairesi Müdürü Havva Dağsever de Temel Eğitimi Geliştirme Projesi ile ilgili bilgi verdi.

Dağsever, eğitim programlarının ve ders kitaplarının KKTC’de yazılmasının önemine vurgu yaparak, eğitim yılının kitap ve kırtasiye eksiği olmadan başlayacağını kaydetti.

Dağsever, açık lise projesinin de hazırlanmakta olduğunu belirtti.

TAŞKIN

Milli Eğitim Denetleme, Değerlendirme ve Yönlendirme Kurulu Başkanı İley Taşkın, üç denetmenin göreve başladığını söyleyerek, 25 kişinin daha göreve başlayacağını kaydetti.

Taşkın, baş denetmen kadrosunu da doldurma hazırlığı içinde olduklarını ifade etti. 

BAŞKAN

İlköğretim Dairesi Müdür Vekili Hakkı Başkan, kadro sayılarının artırıldığını, yönetici kadrolarının atandığını söyledi.

Başkan, 40 münhal açıldığını belirterek, münhal artırımı ile ilgili çalışma yürüttüklerini, özel eğitim alanında da öğretmen alındığını kaydetti.

YALYALI

Genel Orta Eğitim Dairesi Müdür Vekili Nahide Yalyalı, nakil süreci ile ilgili bilgi verdi.

Yalyalı, beklenenin üzerinde bir öğrenci artışı olduğunu belirterek, özellikle üçüncü ülkelerden gelen öğrenci sayısının arttığını, bunu karşılamaya yönelik tedbirlerin alındığını kaydetti.

ŞİRKET

Mesleki Teknik Öğretim Dairesi Müdürü Aytunç Şirket, öğrenci sayısında bu yıl yüzde 6 artış yaşandığını, hedeflerinin sayıyı artırmak olduğunu belirtti.

Aytunç, Lefkoşa Mesleki Eğitim Projesi’yle ilgili de detaylı bilgi verdi.

DOĞAÇ

Eğitim Ortak Hizmetler Dairesi Müdürü Ersin Doğaç da E-Okul Projesi ile ilgili teknik bilgi verdi.

Doğaç, günümüzün bilgi çağı olduğunu belirterek, bilgilerin elektronik ortama aktarılmasının önemini vurguladı.

ÖZTÜRKLER

Yüksek Öğrenim ve Dış İlişkiler Dairesi Müdürü Ziya Öztürkler, ülkede 16 üniversitenin öğrenci kabul ettiğini, 2005 yılından beri ilk kez Yüksek Öğrenim Yasası’nın geçtiğini ve üniversite açma izni yetkisinin Meclis’e devredildiğini kaydetti.

YÖDAK Yasası’nın güçlendirildiğini dile getiren Öztürkler, üniversitelerin kalitesinin artırılmasına yönelik çalışmalarının devam ettiğini kaydetti.

Öztürkler, Mili Eğitim ve Kültür Bakanlığı’nın onayı ile YÖK ve YÖDAK’ın üniversiteleri denetleyeceklerini belirtti. (TAK)

Bu haber toplam 1530 defa okunmuştur
Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler