1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. BERK MEHMETÇİK
BERK MEHMETÇİK

BERK MEHMETÇİK

Bilardo ile plajda tanıştı, daha sonra ülkemizde birçok birincilik aldı. Son olarak Avrupa gençler ikincisi oldu ve adını uluslararası alanda duyurdu

A+A-

 

 

 

 

 Yedi yıl önce plajda merak ederek ıstakayı eline alan, 7 yıl sonra Avrupa ikincisi olmayı başaran Berk Mehmetçik, 3-8 Aralık tarihleri arasında Almanya’da düzenlenecek Dünya Gençler Bilardo Şampiyonası’nda, Avrupa Karması adına yer alacak. Ülkemizde birçok başarısı bulunan sporcunun hedefi ise ilerleyen yıllarda bu işi profesyonel olarak yapmak

 

Burhan Gürkan

 

Son yıllarda ülkemizde bilardo denildi mi akıllara genç ve başarılı bir sporcu olan Berk Mehmetçik geliyor. Henüz 17 yaşında olmasına rağmen gerek ülkede gerekse uluslararası alanda bilardoda büyük başarılar elde etti.

 

PLAJDAN AVRUPA İKİNCİLİĞİNE

Yakın Doğu Koleji’nde öğrenim hayatını sürdüren Berk, bilardo ile 7 yıl önce tanışıyor. İlk olarak plajlarda eğlence amaçlı bulunan bilardolarda ıstakayı eline aldığını, ardından merak ile bu sporun içerisine girdiğini belirtiyor. Bu merak yıllar sonra ona Avrupa Gençler ikinciliğini getirecek deseler, belki de ilk başladığı zamanlarda buna inanmayabilirdi ancak o artık kendisini uluslararası alanda da ispatlamış bir sporcu.

 

GENÇLER VE BÜYÜKLER ŞAMPİYONLUKLARI

Bilardo hayatına Lefkoşa’da bulunan federasyon ile başlayan Berk, 2007 yılında gerçekleşen gençler şampiyonasında ikinci olma başarısı gösterdi. Aynı yıl katıldığı büyükler şampiyonasında tecrübesizliğinin de etkisi ile 13’üncü olan Berk, zamanla çıtayı yükseltti. 2008 yılından bu yana gençler şampiyonluğunu hep kazanan genç yetenek, 2012 yılına geldiğinde hem gençlerde hem de büyüklerde Kuzey Kıbrıs’ın bir numarası olmayı başardı.

Berk geride bıraktığımız bilardo sezonunda birçok kupa kazandı. İçerisinde birçok disiplini barındıran bilardoda Berk, KKTC Ferdi Bilardo Şampiyonası’nda 8 top, 9 top ve 10 top disiplinlerinde şampiyonluk sevinci yaşadı.

 

AVRUPA’DA BEŞİNCİLİK VE İKİNCİLİK

Berk’in başarıları bunlarla sınırlı değil. 2011 ağustos ayında arkadaşları Hüseyin Çelikağ ve Mehmetali Sözgen ile Lüksemburg’un yolunu tutan sporcu, orada Avrupa Gençler Bilardo Şampiyonası’nda mücadele etti. Burada iyi bir performans sergileyerek önemli bir başarıya imza atan Berk, Avrupa Gençler Şampiyonası’nda beşincilik sevinci yaşadı. Bir yıl sonra Almanya’nın Brandenburg şehrinde düzenlenen aynı turnuvada yer alan Mehmetçik, 54 sporcunun mücadele ettiği etkinlikte güçlü rakiplerle karşılaştı. Çeyrek finalde Bulgar sporcu Radostin Dimov’u 7 – 4, yarı finalde daha önce Avrupa Şampiyonalarında 3 Altın, 3 de Bronz madalya kazanmış Hollandalı sporcu Bence Varga’yı 7 – 4 mağlup ederek önemli bir başarıya imza attı ve adını finale yazdırdı.

Finalde Belçikalı sporcu Moritz Lauwereyns ile karşılaşan Mehmetçik oyunun başında 3-1 öne geçmesine rağmen rakibine 7-3 mağlup oldu ancak önemli bir başarı elde ederek Avrupa ikincisi oldu.

 

AVRUPA KARMASINA DAVET

Berk’in elde ettiği bu başarı kendisine önemli bir organizasyonda yer alma başarısı da getirdi. Avrupa ikinciliği ile Avrupa Gençler Karması’na davet alan Berk, önceleri Katar’da yapılacak olan Dünya Gençler Şampiyonası’nın yerinin değiştirilmesi üzerine Almanya’da Avrupa karmasının Dünya şampiyonu olabilmesi için mücadele edecek.

 

“MUTLUYUM”

Avrupa’da elde ettiği başarılardan dolayı mutlu olduğunu dile getiren Berk, Avrupa ikincisi olmasından dolayı bu karmaya davet aldığını belirtiyor. 3-8 aralık tarihleri arasında düzenlenecek bu önemli organizasyonun kendisi için büyük bir deneyim olacağını vurguluyor. Yaklaşık 7 senelik bir bilardo hayatı olan genç yetenek, bu sporda gidebildiği yere kadar gitmek istediğini, hedefinin profesyonel bir bilardocu olmak olduğunu açıklıyor.

 

YENİ BAŞLAYANLARA TAVSİYE

Bilardoya yeni yeni gönül veren ve bu sporu yapmak isteyenlere tavsiyede de bulunan Mehmetçik, hayatın her dalında olduğu gibi bir işte başarılı olmanın o işi severek yapmaktan geçtiğini dile getiriyor. Bilardoya genç yaşta başlamalarını tavsiye eden Berk, severek bu oyunu oynamalarını, başarılı olabilmenin aynı zamanda çalışmaktan geçtiğini sözlerine ekliyor. Kendisine örnek aldığı ve beğendiği bilardocunun kim olduğunu sorduğumuzda Berk, Filipinli bilardocu Efrem Reyes’i örnek olarak gösteriyor.

 

İLK SEKİZDE YER ALDI

Avrupa Cepli Bilardo Federasyonu’nun (EPBF) geçtiğimiz yıl gerçekleşen genel kurulunda Kuzey Kıbrıs Bilardo Federasyonu’nun adaylığa kabul edilmesinin ardından bu spor dalında birçok bilardocu uluslararası alanda tecrübe edinme adına Avrupa sahnesine çıkma şansına sahip. Son olarak geçtiğimiz hafta içerisinde ülkemizde düzenlenen ve önemli organizasyonlardan biri olan Euro Tour’dan önce düzenlenen 7’nci Uluslararası Kuzey Kıbrıs Bilardo Turnuvası’nda yer alan Berk, burada ilk sekiz içerisinde yer almayı başardı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 521 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler