1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. BERBERLERDE TATİL KALKTI
BERBERLERDE TATİL KALKTI

BERBERLERDE TATİL KALKTI

İngiliz döneminden beri uygulanan berberler ve kuaförlerin perşembe öğleden sonra çalışma yasağı kaldırıldı. Çalışma Dairesi Müdürü Yusuf Önderol’dan aldınan bilgiye göre, yasak ilgili birliklerin talebiyle kaldırıldı. Perşembe öğleden sonra çalışma

A+A-

 

İngiliz döneminden beri uygulanan berberler ve kuaförlerin perşembe öğleden sonra çalışma yasağı kaldırıldı.

Çalışma Dairesi Müdürü Yusuf Önderol’dan aldınan bilgiye göre, yasak ilgili birliklerin talebiyle kaldırıldı.

Perşembe öğleden sonra çalışma yasağının İngiliz döneminden kalan bir uygulama olduğunu ve sadece eski sömürge ülkelerinde uygulandığını, bugün İngiltere’de bile tartışıldığını kaydeden Önderol, bu konudaki talebin Kıbrıs Türk Kuaförler Birliği ile Berberler Birliği yetkilileri tarafından Çalışma Bakanı’na ziyarette iletildiğini kaydetti.

Önderol, güzellik salonlarına da perşembe öğleden sonra yasağının kısa bir süre önce kaldırıldığını hatırlattı.

Önderol, kaçak berber ve kuaförlerle mücadelenin Esnaf ve Zanaatkarlar Odası ile işbirliğinde sürdürüldüğünü de ekledi.

BERBERLER EYLEM YAPTI

Bu arada, Gazimağusa’da berberler, yeni çalışma saatlerine itiraz etti.

30’a yakın berber, topladıkları 50 imzayla Gazimağusa Çalışma Dairesi’ne giderek eski çalışma saatlerine dönülmesini ve kaçak berberlerle mücadele edilmesini talep etti.

Yeni düzenlemeyle berber dükkanlarının haftanın 7 günü açık olduğunu kaydeden berberler, eski uygulamada olduğu gibi perşembe günleri saat 13. 00’ten sonra ve pazar günleri berber dükkanlarının kapalı olmasını istiyor.

Berberler, yeni uygulamada resmi dairelerdeki işlerini yapabilme ve hafta sonları aileleriyle vakit geçirebilme imkanı bulunmadığını belirtiyor.

YILDIZ

Berberlerden Yener Yıldız yaptığı açıklamada, Gazimağusa’da Cuma Pazarı perşembe gününe alındığı için Berberler Birliği Başkanı Nihat Ramazanoğlu’nun şahsi hareket ederek Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na başvurduğunu ve berberlerin çalışma saatlerinde değişiklik yapılmasını sağladığını kaydetti.

Yıldız, Berberler Birliği Başkanı Ramazanoğlu’nun Yönetim Kurulu kararı olmaksızın böyle bir başvuruda bulunduğunu savunarak, 3 hafta önce uygulamaya geçen yeni düzenlemeden berberlerin haberi dahi olmadığını söyledi.

Yıldız, kaçak berberlerin, esnaf olmayan, vatandaş olmayan kişilerin berber dükkanı açarak, haksız rekabete yol açtıklarını ve berberlerin haklarını yediklerini söyledi.

ZORLU

25 yıllık berber olduğunu söyleyen Doğan Zorlu da, çalışma saatlerinde eski uygulamaya dönülmesini istediklerini, bu konuda ilgili makamlardan destek beklediklerini belirtti.

BAŞARAN

Erol Başaran da, berber dükkanı açmak için aranan şartların belli olduğunu vurgulayarak, bu şartlara uymayan ve meslekten olmayan kişilerin berber dükkanı açtığını, kaçak berberlerin haksız rekabete yol açtığını kaydetti.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1460 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler