1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. BENZİNCİLER AÇIKLANDI
BENZİNCİLER AÇIKLANDI

BENZİNCİLER AÇIKLANDI

Benzinciler Biriliği, Temmuz 2010 tarihinden bugüne kadar Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)’de satılan akaryakıt ürünlerinin pompa satış fiyatlarında yüzde 63 artış olduğunu bildirdi. Birlik Başkanı Niyazi Çağaloğlu konuyla ilgili olarak bugün ya

A+A-

 

 

Benzinciler Biriliği, Temmuz 2010 tarihinden bugüne kadar Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)’de satılan akaryakıt ürünlerinin pompa satış fiyatlarında yüzde 63 artış olduğunu bildirdi.

Birlik Başkanı Niyazi Çağaloğlu konuyla ilgili olarak bugün yaptığı yazılı açıklamada, akaryakıt fiyatlarına artışı, dünya piyasalarında petrol fiyatlarının yukarıya çıkması; döviz kurlarının yükselmesiyle hükümetlerin akaryakıt üzerinden litre başına aldığı fon değerlerinin yükseltilmesi olarak üç başlık altında gösterdi.

Açıklamada, son iki yılda Hükümet’in akaryakıt üzerindeki vergilerini sürekli artırdığına işaret edilerek, “Ekonomik kriz nedeniyle son iki yıllık dönemde, dağıtım şirketlerinin payı litre başına 5 sentten, 6 kuruşa indirilmiş ve 20 gün öncesine kadar bu seviyede tutulmuştur. Dağıtım şirketi payı yapılan yüzde 67’lik bir artışla litrede 6 kuruştan 10 kuruşa çıkarılarak güncellenmiştir. Bayi kar payları ise ayni dönemde maalesef yüzde 32 oranında gerilemiştir” ifadesi kullanıldı.

Yazılı açıklamada, sürekli artan akaryakıt fiyatlarının bayilerin sabit olan kar payını yüzdeliğini erittiği Temmuz 2010’da bayi payı toptan alış fiyatı üzerinden yüzde 12.50 iken, 30 Mart 2012 itibariyle bu oranın yüzde 9.50'e gerilediği ifade edildi.

FİYATTAKİ DAĞILIM

Pompadan alınan 100 TL’lik 95 oktan kurşunsuz benzinin 52 TL’sinin yakıt maliyeti, 8 TL’sinin bayi payı, 3 TL’sinin şirket payı, 37 TL’sinin ise devlete çeşitli vergiler olarak dağıldığı belirtilen açıklamada, “Bayiler akaryakıt sektörünün tüm risklerini taşıyan, yatırımcılardır ve her fiyat yükselmesinde işletme sermaye artırımına gitmek zorunda kalmaktadır” denili.

Açıklamada, Bayilerin artan fiyatlar karşısında sabit tutulan kar paylarının Temmuz 2010 seviyesi olan yüzde 12,50'ye dönmesini talep ettikleri de vurgulandı.

KKTC’nin benzin istasyonu sayısında dünya rekoru kırdığı belirtilen açıklamada, İngiltere'de 1990’lı yıllardan günümüze benzin istasyonu sayısının 15 bin’den 9 bine düştüğünü; buna göre şu an itibarıyla İngiltere’de 7 bin kişiye bir istasyon düştüğü kaydedildi.

Açıklamada, Güney Kıbrıs’ta ise 3 bin 800; Türkiye’de 5 bin 400 kişiye bir benzin istasyonu düştüğüne işaret edilerek, “Kuzey Kıbrıs'ta KPET ve ALPET bayileri olarak toplam 137 benzin istasyonu faal olarak hizmet vermektedir. Buna göre Kuzey Kıbrıs'ta 2 bin kişiye bir benzin istasyonu düşmektedir” denildi.

“Kısaca 2 bin kişiye bir istasyon ile Dünya Rekoru KKTC’dedir” denilen yazılı açıklamada, Benzinciler Birliği’nin yeni benzin istasyonu izin başvurularına, yeni yerleşim birimleri haricinde izin verilmesine karşı olduğu vurgulandı.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1109 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler