1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'BEN SAHTE İSTİHDAM KÂĞITLARIYLA İLÇE İLÇE GEZMEDİM'
BEN SAHTE İSTİHDAM KÂĞITLARIYLA İLÇE İLÇE GEZMEDİM

'BEN SAHTE İSTİHDAM KÂĞITLARIYLA İLÇE İLÇE GEZMEDİM'

Ahmet Kaşif, 19. UBP Kurultayı’nda yaptığı adaylık konuşmasına, Başbakan İrsen Küçük’ü eleştirerek başladı

A+A-

 

UBP Genel Başkanı adayı, UBP Milletvekili Ahmet Kâşif, Anavatan Türkiye ile en iyi ilişkileri kendisinin kuracağını ve ekonomik programa sözde değil gerçekten sahip çıkılacağını söyledi.

Türkiye’nin kurultaya müdahalesi için aylardır çağrı yapıldığını ve bu müdahalelerin, kardeşçe, karşılıklı sevgiye ve saygıya dayalı ilişkilerin devamını sağlayan değil, bunları sekteye uğratan nitelikte olduğunu iddia eden Kaşif, Anavatan Türkiye’ye, adını gereksiz şekilde parti içi olaylara ve ekonomik program uygulamalarına karıştırarak zarar verildiğini belirtti.

Ahmet Kaşif, 19. UBP Kurultayı’nda yaptığı adaylık konuşmasına, Başbakan İrsen Küçük’ü eleştirerek başladı ve son 2 yılda partide ve ülkede yaşananlara, ekonomik zorluklara ve geçim sıkıntılarına bakılmasını istedi.

Seçim kazanmak için sahte istihdam kağıtlarıyla ilçe ilçe gezip halkı kandırmadığını, yalandan kredi ve borç silme ve iş-aş vaadi vermediğini söyleyen Kaşif, “Lefkoşa Belediye’sindeki bir krizi veya çöp sorununu bile çözmekten aciz olanlar tüm ülkeye nasıl istikrar getirecek, sormak istiyorum.” dedi.

Kâşif, kurultayın, bir parti içi demokratik hizmet mücadelesinden çıkarılıp, “adeta bir iç savaşa” dönüştürüldüğünü” ve “İrsen Küçük’ün de “eşitlik ve adaleti” bozduğunu söyledi. Kaşif, “Neden bizi destekleyen Bakanlar, bürokratlar görevden alınıyor ya da alınmakla tehdit ediliyor. Bu nasıl bir demokrasi anlayışıdır. Böyle demokrasi olmaz. Böyle seçim olmaz” yorumunu yaptı.

Anavatan Türkiye’den su ve elektrik gelmesini kararlılıkla destekleyip istediğini belirten Kâşif, projenin UBP’nin ve Kıbrıs Türk halkının projesi olduğunu ve kurultayı kim kazanırsa kazansın, devam edeceğini söyledi.

Kâşif, kurultaya müdahale edildiği tartışmalarına değinerek, KKTC’deki partilerin içişlerine karışmanın, burasını Türkiye’nin bir ili gibi görmek veya göstermek isteyenleri haklı çıkardığını savundu. Kaşif, bu gibi müdahalelerin, milli davaya da iki ülke arasındaki kardeşçe ilişkilere de zarar vereceğini bildirdi.

“PLANLI PROGRAMLI...”

Konuşmasında adamlık, çok çalışma, eşitlik ve adalet, Anavatan ile sağlıklı ilişkiler sözü veren Kaşif, ekonomik programı en iyi şekilde uygulayarak kısa sürede ekonomiyi rayına oturtma ve istihdam sorununu planlı ve programlı bir şekilde çözme vaadinde bulundu.

Hak, hukuk ve adalet için delegelerinden oy beklediğini kaydeden Kâşif onuruyla çıktığı yolda onuruyla devam ettiğini, ve bugün UBP’nin onuruna sahip çıktığını gösterme günü olduğunu söyledi.

Oy verme kabinlerine girdiği zaman delegelerin sadece vicdanına kulak vermesini isteyen Kâşif , yarın yine herkesin UBP’nin başarısı için çalışacağını ve birbirinin yüzüne bakacağını kaydetti.

Bunu unutanların kendilerine adeta “başka partiden”, “başka millettenmiş gibi” muamele yaptıklarını söyleyen Kâşif, aylardır Türkiye’nin kurultaya müdahale için çağrıldığını söyledi ve bu müdahalelerin, kardeşçe, karşılıklı sevgiye ve saygıya dayalı ilişkilerin devamını sağlayan değil, bunları sekteye uğratan nitelikte olduğunu ifade etti.

Başbakan İrsen Küçük’ü Anavatan Türkiye’ye asıl zararı vermekle ve onun adını gereksiz şekilde parti içi olaylara ve ekonomik program uygulamalarına karıştırmakla eleştiren Kâşif, Anavatan ile en iyi ilişkileri kendisinin kuracağını ve ekonomik programa sözde değil gerçekten sahip çıkılacağını ifade etti.

“Anavatan sadece İrsen Bey’in Anavatanı değil, Kıbrıs Türk halkının Anavatanıdır. Anavatan’dan gelen yardımlar İrsen Bey’e gelmiyor Kıbrıs Türk halkına geliyor.” diyen Kâşif, Türkiye’nin büyüklüğü sayesinde bu yardımların hep geldiğini ve gelmeye devam edeceğini söyledi.

“(İSTİKRARSIZLIK İÇİN) SON İKİ YILDA PARTİYE VE ÜLKEYE BAKIN”

Ahmet Kâşif, İrsen Küçük isminin istikrar değil “tam tersini” ifade ettiğini ileri sürerek, son iki yılda partide ve ülkede yaşananlara, ekonomik zorluklara ve geçim sıkıntılarına bakılmasını istedi.

Kâşif, “Lefkoşa Belediye’sindeki bir krizi veya çöp sorununu bile çözmekten aciz olan İrsen Bey tüm ülkeye nasıl istikrar getirecek sormak istiyorum.” diye konuştu ve ülkeye gerçek istikrarın kendisiyle geleceğini iddia etti.

Kimsenin “vatanseverliği hakkında konuşamayacağını” söyleyen Kâşif, kendisine yönelik “taşralı” eleştirilerine değinerek, kendisinin de toplumun yüzde 90’ı ve UBP’nin tabanının çoğunluğu gibi taşralı olduğunu belirtti.

Kaşif, UBP adayları arasında böyle bir ayrım yapılmaması gerektiğini kaydeden Kâşif, “Ayıptır, Yazıktır, Günahtır...Büyük UBP böyle mi yaratılacak ?” ifadelerini kullandı.

“Büyük UBP” söylemlerine de değinen Kâşif “Sizlere küçük mü teslim ettiler UBP’yi? Büyük UBP her zaman vardı, gene var olacaktır” dedi.

“RAKİP OLANLARI EZEREK VE ÜZEREK PARTİ BÜYÜTÜLMEZ”

Ahmet Kaşif, kendilerini destekleyenlere baskı yapılıp, tehdit edildiğini iddia ederek, “bölücülük yaparak, demokratik hakkını kullanarak söz söyleyenlerle, rakip olanları ezerek ve üzerek” ve “Cumhurbaşkanına saldırarak” parti büyütülemeyeceğini söyledi.

“İRSEN BEY EŞİTLİK VE ADALETİ BOZMUŞTUR”

Kâşif, “Neden bizi destekleyen bakanlar, bürokratlar görevden alınıyor ya da alınmakla tehdit ediliyor bu nasıl bir demokrasi anlayışıdır. Böyle demokrasi olmaz.Böyle seçim olmaz....Keşke olmasaydı, ama olacak...İrsen Bey eşitlik ve adaleti bozmuştur. Yarış, bir parti içi demokratik hizmet mücadelesinden çıkarılmış adeta bir iç savaşa dönüştürülmüştür.”dedi.

MİROĞLU’NU ANDI

Ahmet Kâşif, UBP’nin merhum Milletvekili Salih Miroğlu’nu da anarak, Miroğlu’nun, ülkesinin ve partisinin daha ileriye gitmesi için kendini feda ettiğinin unutulmayacağını söyledi.

4 aydır her gün yemekler verildiğini her gün bu yemeklerde delegelerin “aciz ve taciz” edildiğini ileri süren Kâşif, bu kişilerin Küçük’e oy vermesini sağlayacak hiç bir başarı olmadığını, bu sebeple “baskı, tehdit ve şantaj” yapıldığını savundu.

“KENDİMİ ŞİMDİDEN KAZANMIŞ İLAN EDİYORUM”

“Kendimi şimdiden kazanmış ilan ediyorum” diyen Kâşif, delegelerinin sözüne güvendiğini ve inandığını, baskılara, vaatlere kanacak, onurunu ayaklar altına alacak insanlar olmadıklarını kaydetti.

Vicdan sahibi, partisini ve ülkesini seven insanların kendisini seçeceğine inandığını belirten Kâşif, “Aynası iştir kişinin lafa bakılmaz .İrsen bey bu seçimi adil, demokratik bir parti içi yarış olmaktan çıkarmıştır. Çünkü kaybedeceğini O’da biliyor. Sadece UBP’liler değil, tüm Kıbrıs Türk Halkı İrsen Bey’den umudunu kesmiştir. İrsen Beyle bir genel seçime gitmek adeta intihar etmektir.” şeklinde konuştu.

İki yıl önce yine aday olduğunu kaydeden Kâşif, delegelerin bu kez doğru seçimi yapacağına ve parti ile ülkenin önünün açılacağına inandığını kaydetti.

Kâşif, bu projeleri hayata geçiren TC Başbakanı R.T. Erdoğan’a da teşekkür etti.

“EKONOMİK KURUL OLUŞTURACAĞIZ...”

Ahmet Kaşif, seçildikleri gün ekonomik kurul oluşturacaklarını, su ve elektrik projelerinin sağlıklı yürütülmesi için iki özel komite oluşturulacağını kaydetti.

Anavatan Türkiye’nin, Kıbrıs konusundaki hassasiyetlerini bilip bunları gözeteceklerini de söyleyen Kâşif, KKTC’nin bağımsız, egemen, demokratik yaşantısına en fazla özen göstermesi gereken ülkenin Anavatan Türkiye olduğunu söyledi.

“YENİ BİR DÖNEM İÇİN OY VERİN”

UBP delegelerinden, yeni bir dönemi başlatmak için oy isteyen Kâşif, “İktidar için, başınız dik dolaşabilmek için oy veriniz. Biz korku ortamını, sevgi saygı ortamına çevirmek, tabandan tavana bütünleşmek için geliyoruz. Biz bölmek için değil birleştirmek için geliyoruz. Umutsuzluğu, umuda çevirmek için geliyoruz. Partimiz, halkımız ve ülkemiz için geliyoruz. Bıkmadan, usanmadan, durmadan, yorulmadan, çalışmak için geliyoruz.” dedi.

Kaşif şöyle devam etti:

“Halk bizden ne istiyor biliyoruz. Halk bizden mevcut siyasi yapıyı değiştirmemizi bekliyor.Herkes için adaletli bir yapının, geleceğimiz çocuklarımız ve torunlarımız için kurulmasını istiyor. Gelecek için projeler üretmemizi istiyor. UBP artık daha yoğun ve daha çağdaş çalışmalı, ülkenin önünü açacak işler yapıp, projeler üretmelidir. Biz bunları yapacağız. Halka kulak vermeliyiz.

Ciddi bir vizyon değişikliği için genç, idealist insanları partimize kazandırmak zorundayız. Bunu mutlaka yapacağız. UBP’yi daha güçlü kurumsal bir yapıya kavuşturmak adına yeni parti binamızı da bu dönemde mutlaka inşaa edeceğiz”

“PARTİ TÜZÜĞÜ YENİLENMELİ”

Ahmet Kaşif, parti tüzüğünün de yenilenip, çağdaşlaştırılması gerektiğini söyledi. Kaşfi, “Bu yönde gelecek tüm önerilere açık olacağız, Ön yargısız, UBP’nin değerlerine ve tarihine ters düşmeden bir tüzük değişikliğine mutlaka gideceğiz” dedi.

Kaşif, “Anayasal değişiklikler için başlatılan çalışmaları bir sonuca bağlamak kararlılığındayız. Seçim ve Halk Oylaması Yasası, Siyasi Partiler Yasası mutlaka değişmelidir” şeklinde devam etti.

Ahmet Kaşif, “Sosyo-ekonomik sorunları aşmak, ekonomiyi canlandırmak, batmakta olan esnafı kurtarmak, halkın mazbata derdine çare bulmak, gençlerimize istihdam olanakları yaratmak, kamuda KKTC gerçeklerine uygun bir reform yapmak, belediyeleri çıkmazdan kurtarmak, belediyecilik olayına yeni bir çerçeve çizmek ilk yapacağımız işler arasında yer alacaktır. Sizin de bizim gibi düşündüğünüzden eminiz.” dedi.

“OY VERMEYE GİTTİĞİNİZDE ALLAH VAR, SİZ VARSINIZ, BİR DE VİCADANINIZ VAR”

Ahmet Kâşif, delegelerin oy verme bölümüne girdiklerinde Allah ve vicdanlarıyla baş başa kalacaklarını da ifade ederek, “Sandığa giderken sadece yukarıda Allah, siz ve vicdanınız var. Size güveniyorum, ülkemi partimi ve sizleri seviyorum...” sözleriyle konuşmasını tamamladı.

Kaşif’in konuşmasının ardından, kendisini destekleyen kadın örgütü temsilcileri Kaşif’in yanına giderek çiçek verdi ve birlikte ellerini havaya kaldırdı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 731 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler