1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. BELLAPAIS MÜZİK FESTİVALİ BAŞLADI
BELLAPAIS MÜZİK FESTİVALİ BAŞLADI

BELLAPAIS MÜZİK FESTİVALİ BAŞLADI

16’ncı Kuzey Kıbrıs Uluslararası Bellapais Müzik Festivali başladı.

A+A-

 

16’ncı Kuzey Kıbrıs Uluslararası Bellapais Müzik Festivali başladı.

Müzik Vakfı organizasyonluğunda, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun himayesinde, Başbakanlık, TC Lefkoşa Büyükelçiliği, Dışişleri Bakanlığı, KKTC Telsim, Türk Hava Yolları ve Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi’nin ana sponsorluğunda kurum kuruluşların katkılarıyla düzenlenen Festival, dün akşam Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Bölge Bandosu’nun gala konseriyle start aldı.

Şef Binbaşı Mert Asil yönetimindeki Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Bölge Bandosu, gecede, Guatelli’den ‘Osmaniye Marşı’, Walters’den ‘Instant Concert’, Reid’den ‘A Whiter Shade Of Pale’; ‘Köroğlu’, Kamuran Aziz’den ‘Kıbrısım’ ve Mangione’in ‘Children of Sanchez adlı eserlerini seslendirirken, konserin ikinci bölümünde de Solist Rüya Taner eşliğinde Edward Grig’a ait piyano konçertosunu icra etti.

Konser, Mücahitler Marşı’nın ardından Rüya Taner’in Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’a ithafen bestelediği “Özgürlük Marşı”nın seslendirilmesiyle sona erdi.

Bu yıl 18 Haziran tarihine de sürecek festivalde, Türkiye, Mısır, İtalya, Finlandiya ve KKTC’den solist, grup ve orkestralar toplam 8 konser verecek.

Dün akşamki konseri, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Başbakan İrsen Küçük, TC Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça, askeri ve sivil yetkililer, yerli ve yabancılardan oluşan kalabalık sayıda bir müziksever grubu izledi. Konseri izleyenler arasında, BM Barış Gücü Komutanı Tümgeneral Chao Liu ve İngiliz Üsler Komutan Yardımcısı Tuğgeneral William Kingdon da yer aldı.

16’ncı Kuzey Kıbrıs Uluslararası Bellapais Müzik Festivali kapsamında 28 Mayıs’ta Soprano Selva Erdener ve Piyano Sanatçısı İbrahim Yazıcı’nın Şan Resitali, 3 Haziran’da Okan Ersan ve İstanbul Super Quadret’in Caz konseri, 5 Haziran’da Mısırlı Piyano Sanatçısı Ramsey Yassa’nın Piyano Resitali , 8 haziranda, Quiseppe Nova ve Giorgio Costa’nın Piyano Flüt Resitali, 12 Haziranda Finlandiyalı Sanatçılar Linda Hedlund ve Elisa Jarvi’nin Keman –Piyano Resitali ve 15 Haziran’da Mezzo Soprano Dilşad Asedova ve Piyanist Atakan Sarı’nın Şan Resitali yer alacak.

Festival, 18 Haziran Çarşamba günü, İtalyan sanatçılar; Soprano Alessandra Negri,Trompet Sanatçısı Lillian Stoimenov ve Piyanist Stefano Chiozzi’nin Oda Müziği Konseriyle sona erecek.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 601 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler