1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'BELİRSİZLİK' GERDİ
BELİRSİZLİK GERDİ

'BELİRSİZLİK' GERDİ

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, “KKTC ile TC Arasında KKTC’nin Su İhtiyacının Karşılanmasına İlişkin Hükümetlerarası Çerçeve Antlaşmasının Uygun Bulunmasına İlişkin (Onay) Yasa Tasarısı”nı görüşüyor. Meclis Genel Kurulu toplantısının ge

A+A-

 

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, “KKTC ile TC Arasında KKTC’nin Su İhtiyacının Karşılanmasına İlişkin Hükümetlerarası Çerçeve Antlaşmasının Uygun Bulunmasına İlişkin (Onay) Yasa Tasarısı”nı görüşüyor.

Meclis Genel Kurulu toplantısının gecenin ilerleyen saatlerine kadar devam etmesi bekleniyor.

Muhalefet yasa tasarısı ile ilgili çeşitli endişelerini dile getirdi.

Meclis Genel Kurulu toplantısından öne çıkanlar şöyle;

CTP Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, birbirine denk iki eşit tarafın, eşit çıkarlarla bir anlaşma hazırlanması beklentilerine rağmen, UBP hükümetinin hazırladığı onay anlaşmasının KKTC halkının çıkarlarını ne kadar gözettiği konusunda endişeleri bulunduğunu kaydetti.

Yorgancıoğlu, suyun dağıtımından kim sorumlu olacak? Suyu ve tesisin parasını ödeyeceğiz. Buradan geçecek suyun satışından komisyon alabilecek miyiz?” sorularını sordu.

ÇAKICI

TDP Milletvekili Mehmet Çakıcı ise konuşmasında, adil bir anlaşma olduğunu söylemede zorlandığını kaydetti. Çakıcı, bu çalışmanın, Kıbrıs Türkü’nün de haklarını koruyucu olması gerektiğini belirtti.

ARABACIOĞLU

DP Milletvekili Mustafa Arabacıoğlu ise maliyetle ilgili endişelere hak verdiğini ancak Anamur’dan getirilecek suyun bütün masrafının Türkiye tarafından karşılanacağı bu projede devede kulak olan istimlak masrafını Kıbrıs Türkü’nün ödeyecek olmasının büyütülmemesi gerektiğini belirtti.

ADEM

CTP Milletvekili Sonay Adem ise konuşmasında, görüşülen tasarının, KKTC’yi yönettiğini iddia eden bir “zavallılar” grubuyla karşı karşıya olunduğunun göstergesi olduğunu savundu.

Adem, kurak olan ve su ihtiyacı bariz olan ülkeye hangi koşullarda su getirileceği ve ne şekilde dağıtılacağının önemli olduğunu söyledi. Adem, “Anavatan-yavruvatan başka bir şey. Ticaret ve alışveriş başka bir şey” dedi.

Su getirilmesine karşı olmadığını vurgulayan Adem, “Böyle bir büyük yatırım başka yan meselelerle bağlantılı yapılıyor. O zaman Kıbrıs Türk halkı daha fazla hak ve salahiyet içerisinde böyle bir çerçeve anlaşması imzalamalıdır. Aksi taktirde biz toplum olarak bu işte kaybederiz. Bunu kabullenmek mümkün değil” şeklinde konuştu.

Adem’in konuşması sırasında zaman zaman karşılıklı sert konuşmalar ve tartışmalar yaşandı.

İZBUL

CTP-BG Milletvekili Salih İzbul da, gelecek olan suyun maliyetinin ne olacağı, alım garantisi olup olmadığı gibi konuların net olmadığını ifade etti. İzbul, iki tarafın da haklarını koruyacak doğru düzgün bir anlaşma yapılmasının daha iyi olacağını söyledi.

İzbul, bu yasa tasarısının geri çekilmesini önererek, yeniden gözden geçirilerek belirsiz unsurlar düzeltilerek buraya getirilmesi durumunda gönül rahatlığıyla olumlu oy kullanabileceklerini kaydetti.

EMİROĞLULARI

TDP Milletvekili Mustafa Emiroğluları ise, KKTC’ye su gelmesine kimsenin karşı çıkamayacağını, böyle bir lüksleri bulunmadığını ancak bunun esiri de olunamayacağını; tarafların iki devlet gibi davranması gerektiğini söyledi.

Bu çalışmanın projelendirilmesinin yapılıp yapılmadığını soran Emiroğluları, varsa bunun kamuoyuyla paylaşılmasını istedi.

“Suyun iradesi de Kıbrıs Türkü’nün elinde değil” diyen Emiroğluları buna karşı olduklarını söyledi.

ANGOLEMLİ

Yasa Tasarısı üzerine söz alan TDP Milletvekili Hüseyin Angolemli , “Türkiye’nin KKTC’de kuracağı her tesisin kendisinin olmasının kabul edilir olmadığını” savundu.

Bu onay konusunun yeterince tartışılmadığının görüldüğünü ifade eden Angolemli, yasa tasarısının geri çekilerek yeniden değerlendirilebileceğini söyledi.

ZENGİN

UBP Milletvekili Ahmet Zengin ise, Türkiye’den borularla su getirilmesini “büyük bir proje” olarak değerlendirerek bunun eleştirilmesine tepki gösterdi.

FELLAHOĞLU

CTP-BG Milletvekili Kadri Fellahoğlu ise, projede bazı belirsizlikler olduğunu ve bunun basit bir konu olmadığını ifade ederek, kurulacak yeni yapıyla ilgili detaylı bilgiye sahip olunmadığını, KKTC’nin edilgen durundan kurtarılması gerektiğini söyledi.

Projenin KKTC ayağıyla ilgili yatırımların ihale edilip edilmediğini soran Fellahoğlu, Hükümeti, irade ve istek ortaya koymamak; Kıbrıs Türkü’nün iradesini ortaya koyma konusunda kaygısı olmamakla suçladı.

SOYER

CTP-BG Milletvekili Ferdi Sabit Soyer ise, su konusunda geçmiş hükümetler döneminde de bazı girişimler olduğunu, balonla su getirilmesi projesinin başarısızlıkla sonuçlandığını anımsatarak kendilerinin zamanında bu projeye tepki gösterirken eleştirildiklerini ancak sonuçta bunun için harcanan kaynakların heba olduğunu anlattı.

Bu anlaşmayla ilgili eleştirilerin Türkiye ile ilişkileri gölgelemek olarak algılanmamasını isteyen Soyer, eleştirilerinin anlaşmadaki belirsizliklere yönelik olduğunu anlattı.

TÖRE

UBP Milletvekili Zorlu Töre ise, “böyle bir projeyi alkışlamak gerekir “dedi.

KALYONCU

CTP-BG Milletvekili Ömer Kalyoncu ise, bu anlaşmada “su gelirse biz bu suyu nasıl kullanacağız” sorusunun cevabı bulunmadığı görüşünü savunarak, “hükümet önüne konulan anlaşmayı kabul etti” dedi.

Niyetle ilgili bir güvensizliklerinin bulunmadığını, sadece ne anlama geldiğinin açıklanması, belirsiz noktaların netleştirilmesi gerektiğini kaydeden Kalyoncu, gelecek suyun, ülkedeki sudan daha ucuz olması gerektiğini belirtti ve “bu su propagandadan başka bir işe yaramayacak” dedi.

YORGANCIOĞLU

Yeniden söz alan CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, bir ülkede devlet denilen kurumsal yapı, anayasaları ve yasalarıyla birlikte varsa bunlara saygılı olunması gerektiğini kaydetti.

Ülkenin yasalarına ve anayasasına sahip çıkmanın her şeyden önemli olduğunu ve üzerinde durdukları ve eleştirdikleri konunun da bu olduğunu ifade eden Yorgancıoğlu, ülkeye suyun geliş kurallarının neler olması gerektiği yönündeki tereddütlerini ortaya koyduklarını belirtti.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 743 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler