1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. BELGE BAŞKANLIK SARAYINDA UNUTULDU
BELGE BAŞKANLIK SARAYINDA UNUTULDU

BELGE BAŞKANLIK SARAYINDA UNUTULDU

Güney Kıbrıs tarafından taşıdığı patlayıcılara el konulan ancak 11 Temmuz tarihinde yaşanan patlamaya sebep olan “Monchegorsk” gemisinin yüküne el konulması ve bu yükün muhafaza edilmesi konusunda soruşturma devam ederken, 2009 yılında konu ha

A+A-

Güney Kıbrıs tarafından taşıdığı patlayıcılara el konulan ancak 11 Temmuz tarihinde yaşanan patlamaya sebep olan “Monchegorsk” gemisinin yüküne el konulması ve bu yükün muhafaza edilmesi konusunda soruşturma devam ederken, 2009 yılında konu hakkında Rum resmi kurumlarında gerçekleştirilen çeşitli toplantılara ilişkin birbiriyle çelişen farklı tutanaklar olduğu bildirildi.

Politis ve diğer gazeteler, patlamayı soruşturmak amacıyla görevlendirilen Poli Poliviu’nun dün düzenlediği basın toplantısında, 2009 yılının çeşitli tarihlerinde Rum Dışişleri Bakanlığı ve Savunma Bakanlığı’nda yapılan iki toplantının içeriği hakkında, birbirlerinden farklı içerikte tutanakların varlığını doğruladığını yazdılar.

Habere göre Poliviu açıklamasında, aynı toplantı hakkında farklı tutanakların ve belgelerin tespit edildiğini belirtirken, 2009 yılında gerçekleştirilen iki toplantının belgeleri ile Rum Başkanlık Sarayı’nda, geminin yüküne el konulması konusunun ele alındığı 6 Şubat 2009 tarihinde yapılan toplantıya ilişkin bir belgenin inceleme altında olduğunu vurguladı.

Poliviu ayrıca, 94 kişi ya da kuruma ifade vermeleri yönünde çağrı gönderildiğini ve ellerine bugüne kadar konuya ilişkin 14 bin 113 adet belge ulaştığını belirterek, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’ın da ifade vermeye çağırılabileceğini açıkladı.

İfade vermeye çağırılan kişilerin dinlenmesinin kamuya açık yapılacağını ve patlamada ölenlerin yakınları ve avukatlarının da dinlemelere katılabileceklerini ifade eden Poliviu; soruşturma sonrasında sorumluları belirlemeye kararlı olduğunu sözlerine ekledi.

BELGE BAŞKANLIK SARAYINDA UNUTULDU

Öte yandan gazete, Rum Başkanlık Sarayı’ndaki toplantıya ilişkin bir belgenin 2 buçuk yıl sonra bulunduğunu, söz konusu belgenin patlayıcılara el konulması kararının alındığı toplantının tutanağı olmasının dikkat çekici olduğunu yazdı.

Gazete, patlayıcılara ilişkin Rum Başkanlık Sarayı’nda arşivlenen ve dosyalanan belgelerin 13 ve 14 Temmuz tarihlerinde polise teslim edildiğini, ancak 6 Temmuz’daki toplantıya ilişkin belgenin bunlar arasında olmadığının sorgu polisi tarafından fark edildiğini belirtti.

Habere göre, Rum Meclisi Savunma Komitesi’nin soruşturması gereği gerçekleştirilen toplantıda belgenin eksik olduğunun gündeme gelmesinin ardından, Başkanlık Sarayı Diplomatik Büro Şefi Leonids Pandelidis, Hristofyas’ın bürosunda arama yaptı ve belgenin el yazımı orijinalini Hristofyas’ın masasında buldu.

YURT DIŞINDAN YAZI BİLİMİ UZMANI ÇAĞIRILACAK

Gazete, belgenin iki buçuk yıldır orada olduğunu ve arşivlenerek ilgili dosyaya konmadığını belirtirken, dört sayfalık belgenin orijinal olup olmadığının ve üzerinde imzaların tarihlerinin incelenmesi amacıyla yurt dışından yazı bilimi uzmanı (grafolog) çağırılacağını vurguladı.

SAVUNMA KOMİTESİNİN RAPORU AKEL TARAFINDAN REDDEDİLDİ

Öte yandan gazete, patlamaya ilişkin soruşturma gerçekleştiren Rum Meclisi Savunma Komitesi’nin geçtiğimiz hafta tamamladığı raporuna itiraz için verdiği sürenin dün dolduğunu, AKEL’in raporun özellikle sonuç kısmına itiraz ederek raporu reddettiğini yazdı.

Gazete, dün onaylanan ve meclisin “ad hoc” komitesinin yanı sıra polise ve Poliviu’ya da verilecek raporda Hristofyas’a, dolaylı da olsa, sorumluluk yüklendiğini belirterek, bazı ifadelerin AKEL’in tepkisini çektiğini vurguladı.

Haberde, diğer siyasi partilerin rapora onay verdiği de belirtildi.

ASKERLER AÇIĞA ALINMAYA İTİRAZ ETTİ

Diğer yandan Politis, Mari’deki patlamanın ardından açığa alınan Albay Lambros Lambru ve Yarbay Nikolas Yeorgiyadis’in Rum Yüksek Mahkemesi’ne başvurarak karara itiraz ettiklerini yazdı.

Habere göre, RMMO subayları itiraz dilekçelerinde, açığa alınmalarında izlenen sürecin yasadışı olduğu gerekçesiyle mahkemeye başvurdular.

Gazete, dava başvurusunun Çarşamba günü inceleneceğini yazdı.

Diğer gazeteler ise konuya ilişkin haberleri şu başlıklarla yansıttılar:

Fileleftheros: “Aynı Toplantılar Hakkında Farklı Belgeler - AKEL Savunma Komitesi Raporunu Reddetti”.

Simerini: “Büyük Olasılıkla Hristofyas Da Sorguda - Farklı Belgeler Buldu”.

Alithia: “Başkanlık Da Poli’nin Eline - Bazı Belgeler Farklı – AKEL Hristofyas’ı Kurtarmayı Başaramadı”.

Haravgi: “Süreci ve İçeriği Güvenilir Rapor - Savunma Komitesinden Art Niyet Güden Rapor”.

 

 

 

Bu haber toplam 543 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler