1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Belediyelerden uluslar arası toplantıya katılım
Belediyelerden uluslar arası toplantıya katılım

Belediyelerden uluslar arası toplantıya katılım

Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği, Portekiz’de düzenlenen Avrupa Konseyi Yerel Yönetimler ve Otoriteler Komitesi toplantısına katıldı.

A+A-

Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği, Portekiz’de düzenlenen Avrupa Konseyi Yerel Yönetimler ve Otoriteler Komitesi toplantısına katıldı.

Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği’nden yapılan yazılı açıklamaya göre 6-7 Şubat tarihlerinde düzenlenen toplantıda Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği ilk kez temsil edildi.

Toplantıda KKTC’deki belediyeleri Gönyeli Belediye Başkanı ve Belediyeler Birliği Başkanı Ahmet Yalçın Benli ile Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar temsil etti.

“CİDDİ DENEYİMLER KAZANDIK”

Benli toplantıyla ilgili yaptığı açıklamada Kıbrıs Türk belediyeciliği adına ciddi deneyimler kazandıklarını belirtti. Bu toplantıya katılmalarının bir gelişme olduğunu da ifade eden Benli, 2004 yılından beridir yapılan toplantıya katılma taleplerinin ilk kez karşılık bulduğunu ifade etti.

“2016’DA TÜRKÇE TEMEL DİLLER ARASINDA YER ALACAK”

Benli yaptığı açıklamada, Konferans sırasında Türkiye ve KKTC için olumlu bir gelişme yaşadıklarını belirterek, Kongre Genel Sekreteri Andreas Kieffer’in konuşmasında 2016 yılında Türkçe’nin Avrupa Konseyi’nde ve Avrupa Parlamentolar sahnesinde Rusça, İtalyanca, Fransızca, Almanca ve İngilizce’nin yanında temel dil olarak yer alacağı ve Türkiye’nin delegasyon sayısının 12’den 18’e çıkarılacağı açıkladığını söyledi.

Benli, Türkçe’nin temel dil olarak Avrupa konseyinde yer almasının Kıbrıslı Türkler için ciddi bir önem taşıdığını ifade etti.

YEREL YÖNETİMLER ENİNE BOYUNA İNCELENDİ

Avrupa Konseyi Yerel Yönetimler ve Otoriteler Komitesi toplantısında Matosinhos Belediyesi Başkanı Pinto, Komite Başkanı Philppe Receveur ve Kongre Genel Sekreteri Andreas Kieffer de konuşmalar yaparak özelde Avrupa’daki belediyecilik, genelde ise dünyadaki yeni belediyecilik anlayışından bahsetti.

(tak) 

Bu haber toplam 974 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler