1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. BELEDİYELER YASA TASARISI VE ÖNERİSİ BİRLEŞTİRİLECEK
BELEDİYELER YASA TASARISI VE ÖNERİSİ BİRLEŞTİRİLECEK

BELEDİYELER YASA TASARISI VE ÖNERİSİ BİRLEŞTİRİLECEK

Meclis Genel Kurulu’nda, Başbakanlığın Belediyeler Değişiklik Yasa Tasarısının Ekonomi Maliye ve Bütçe Plan Komitesi’nde ivedilikle görüşülmesine ilişkin tezkeresi görüşüldü.

A+A-

 

Meclis Genel Kurulu’nda, Başbakanlığın Belediyeler Değişiklik Yasa Tasarısının Ekonomi Maliye ve Bütçe Plan Komitesi’nde ivedilikle görüşülmesine ilişkin tezkeresi görüşüldü.

Ekonomi Maliye Bütçe ve Plan Komitesi’nde, CTP BG’nin sabah saatlerinde sunduğu Belediyeler Değişiklik Yasa Önerisi ile hükümet tarafından hazırlanan Belediyeler Değişiklik Yasa Tasarısı birleştirilerek, ivedilikle ele alınacak.

Belediyeler Değişiklik Yasa Tasarısı ile “Belediye çalışanlarına Kıbrıs Türk Sosyal Sigortalar Yasası ile Sosyal Güvenlik ve İhtiyat Sandığı yasası altında yatırılması öngörülen primleri ile devlet kamu kurum ve kuruluşlarının alacakları ve mahkeme kararı olmasına rağmen ödenmeyen alacaklar ile ilgili belediyeler tarafından yasal süreler içinde yatırılması halinde yatırılamayan söz konusu miktarı devlet gelirlerinden ayrılan pay kaleminden kesinti yapılarak ödenmesi” amaçlanıyor.

ADEM

Tezkerenin oylanması öncesinde söz alan Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler Gazimağusa Milletvekili Sonay Adem, bazı belediye başkanlarının tefecilerden para aldığını ileri sürerek, hükümetin buna göz yumduğunu savundu.

Böyle bir olaya yasal çerçeve koyarak, yeniden borçlanmalara olanak sağlayacak bir tutuma olanak vermenin kendileri açısından mümkün olmayacağını ifade eden Adem, yapılması gereken en önemli işin Belediye Çalışanları Yasası’nın yeniden gözden geçirilmesi olduğunu söyledi.

Adem belediye başkanlarının görevlerinden alınmasının hükümetin iki dudağı arasında değil, yargı yolu ile denetim altına alınmasını önerdi.

ÇAKICI

Adem’den sonra söz alan TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı da, bir belediye başkanının kendi süresi içinde borçlanma yetkisi ve borçlanacağı miktarın, kendi dönemi içinde ödenebilir olması için tedbir alınmasını istedi.

Belediye başkanlarının kendi dönemlerinde planlı bir borçlanma sağlayacak bütçe disiplini yapmaları gerektiğini ifade eden Çakıcı, belediyelerle ilgili sorunların bir an önce çözülmesi gerektiğini kaydetti.

Belediyelerin yüksek borçlanmaları nedeniyle bütçe disiplinin şart olduğunu vurgulayan Çakıcı, İçişleri Bakanlığı’nın her belediye için ayrı ayrı çalışma yapması ve meclise sunması gerektiğini söyledi.

ÇAVUŞOĞLU

Eleştirileri yanıtlayan İçişleri Bakanı Nazım Çavuşoğlu da, sabah CTP-BG’nin sunduğu önerilerin onaylandığını anımsatarak, Çakıcı’nın “yasa belediyelerin sorununu çözmez” ifadesinin, gelirlerin, giderlerini karşılayamaması noktasında doğru olabileceğini söyledi.

Çavuşoğlu, kendilerinin hazırladığı tasarının CTP-BG’nin yasa önerisiyle örtüştüğünü belirterek, belediyelerin özerkliği fikrine kendisinin de katıldığını belirterek, ancak belediyelerin kendi iç denetimlerini bir şekilde yapamadıklarını söyledi.

Çavuşoğlu, “Eğer CTP BG’de bu konuda bir rahatsızlık varsa komite aşamasında bunları tartışırız ve memleketin insanımızın belediyelerin hayrına bir sürece geliriz” dedi.

Konuşmaların ardından Belediyeler Değişiklik Yasa Tasarısının Ekonomi Maliye ve Bütçe Plan Komitesi’nde ivedilikle görüşülmesine ilişkin tezkere oylandı ve oy çokluğuyla kabul edildi.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 539 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler