1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. BELEDİYELER ‘TEDİRGİN’…
BELEDİYELER ‘TEDİRGİN’…

BELEDİYELER ‘TEDİRGİN’…

‘KARAR ÇOK TEHLİKELİ!’ Hükümet’in ‘Yasa Gücünde Kararname’ ile Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Başkanı Cemal Bulutoğluları ve Meclis Üyeleri’ni 3 ay zorunlu izne çıkartması Kararı ‘antidemokratik’ bulan be

A+A-

 

‘KARAR ÇOK TEHLİKELİ!’

 

Hükümet’in ‘Yasa Gücünde Kararname’ ile Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Başkanı Cemal Bulutoğluları ve Meclis Üyeleri’ni 3 ay zorunlu izne çıkartması Kararı ‘antidemokratik’ bulan belediye başkanları, belediyelerin özerkliğine müdahalenin de gayrı yasal olduğu görüşünde.

 

Belediye Başkanları Hükümet’in bu kararından geri dönmemesi halinde ‘emsal’ olarak uygulamanın, önümüzdeki süreçte tüm belediyeler için ‘tehlike’ teşkil ettiğini de belirtiyor.

 

 

MAĞUSA BELEDİYESİ BAŞKANI OKTAY KAYALP:“DEMOKRASİ AYIBIDIR”

 

Alınan üçlü kararnamenin, Anayasaya aykırı, İlkesel olarak doğru olmayan ve Anayasal hakların ihlal edilmesi başlıklarını içerdiğini belirten, Mağusa Belediyesi Başkanı Oktay Kayalp, bu uygulamanın demokrasi ayıbı olduğunu vurguladı.

 

GİRNE BELEDİYESİ BAŞKANI SÜMER AYGIN:“DEMOKRASİYE YASA DIŞI BİR SALDIRI”

 

Kararnamenin, belediyelerin mevcut özerk yapısına bir saldırı niteliği taşıdığına vurgu yapan Girne Belediyesi Başkanı Sümer Aygın, bu hareketin demokrasiye yasa dışı bir saldırı olduğunu belirtti.

 

GÖNYELİ BELEDİYE BAŞKANI AHMET BENLİ: “ÇÖZÜM DEĞİL, KAOS DAHA DA BÜYÜYECEK”

 

Gönyeli Belediye Başkanı Ahmet Benli, Bakanlar Kurulu kararını eleştirdi, “Uygulama yanlış ve yeni kaoslara açık” diyerek “Yasal dayanağı yok, demokratik bir görünüm çizmiyor” dedi.

 

YENİ ERENKÖY BELEDİYESİ BAŞKANI ÖYKÜN: “TEHLİKELİ BİR DURUM, BELEDİYELERİN ÖZERKLİKLERİNE DARBE”

 

Yaşananları “Demokrasiye müdahale” olarak yorumlayan Yeni Erenköy Belediyesi Başkanı Özay Öykün, seçilmiş belediye başkanı ve meclis üyelerinin bu şekilde görevden uzaklaştırılmasının yasal olmadığı görüşünü belirtti.

Öykün, “Tehlikeli bir durum, belediyelerin özerkliklerine darbe” yorumunu paylaştı.

 

MEHMETÇİK BELEDİYESİ BAŞKANI ADALIER: “HER İSTEYEN YASALARI KENDİNE GÖRE UYARLAYAMAZ”

 

“Belediyeler özerktir, yasaları vardır” diyen Mehmetçik Belediyesi Başkanı Beyazıt Adalıer, her isteyenin yasaları kendine göre uyarlayamayacağına vurgu yaptı.

 

ÇATALKÖY BELEDİYESİ BAŞKANI HULUSİOĞLU: “SEÇİLMİŞLERE BÖYLE BİR MÜDAHALE DOĞRU DEĞİL”

 

“Sürecin bu raddeye gelmesini hiç arzu etmiyorduk” diyen Çatalköy Belediyesi Başkanı Mehmet Hulusioğlu, kararın demokratikliğinin de tartışılır olduğunu ifade etti.

Hulusioğlu, Hükümet’in formülü varsa, başkan belediye meclis üyelerini bilgilendirip seçilmiş kişilerle yola çıkması gerektiği görüşünü belirtti.

 


 

UBP’li belediye Başkanları ‘temkinli’

 

GÜZELYURT BELEDİYESİ BAŞKANI ÖZÇINAR: “YASAL SÜREÇ İŞLETİLMEDİ, BU NOKTAYA GELİNDİ”

 

Öncelikle Belediye Meclis Üyeleri’nin toplantılara katılmamasının suç olduğuna işaret eden Güzelyurt Belediyesi Başkanı Mahmut Özçınar, Belediye Başkanı Cemal Bulutoğluları’nın da yapması gerekenleri yapmamasını önemli olduğuna işaret etti.

Özçınar, Belediye Başkanı’nın yasal süreci başlatmamasıyla sonuçta bu aşamaya gelindiğini kaydetti. “Genel yapı yasal bir hukuk sürecidir” dedi.

 

LEFKE BELEDİYESİ BAŞKANI ZAFER: “HUKUKÇU DEĞİLİM, BİLEMEM”

 

Belediye Başkan ve Meclis Üyeleri’nin Yasa Gücünde Kararname ile izne çıkartılmasına, “Hukukçu değilim, Anayasa’ya aykırı mı değil mi bilemem” yorumu getiren Lefke Belediyesi Başkanı Mehmet Zafer, uygulamayı doğru bulduğunu belirtti.

 

Belediye başkanlarının açıklamalarının tüm ayrıntıları bugün gazeteniz YENİDÜZEN’de

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1045 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler