1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'BELEDİYELER KAOSA SÜRÜKLENİYOR'
BELEDİYELER KAOSA SÜRÜKLENİYOR

'BELEDİYELER KAOSA SÜRÜKLENİYOR'

Gazimağusa Belediyesi Başkanı Oktay Kayalp, KKTC’de bulunan 28 belediyenin devlet eliyle kaosa sürüklendiğini, İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı’nın belediyelerin 2012 yılı bütçelerinin onay sürecini bilerek ve isteyerek çalıştırmadığını,

A+A-

 

 

Gazimağusa Belediyesi Başkanı Oktay Kayalp, KKTC’de bulunan 28 belediyenin devlet eliyle kaosa sürüklendiğini, İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı’nın belediyelerin 2012 yılı bütçelerinin onay sürecini bilerek ve isteyerek çalıştırmadığını, bunun da çok derin mali ve idari sıkıntıların yaşanmasına yol açtığını kaydetti

 

 

Kayalp’ın açıklamasının tam metni şöyle;

 

 

Hükümet Belediyeleri Kaosa Sürüklüyor

 

 

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde bulunan 28 belediye devlet eliyle kaosa sürüklenmektedir. İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı’nın belediyelerin 2012 yılı bütçelerinin onay sürecini, bilerek ve isteyerek çalıştırmaması, çok derin mali ve idari sıkıntıların yaşanmasına yol açmaktadır. Yılın ilk üç ayının geride kalmasına karşın, 2011 yılının Aralık ayında onaylanmış olması gereken 2012 yılı bütçelerimizin henüz yasallık kazanmamıştır. Bundan ötürü, belediyeler artık iş yapamaz ve hizmet üretemez hale gelmişlerdir. Hükümet eliyle yaratılan bu durum bir suçtur ve bedeli ülkemizde yaşayan herkese ödettirilmektedir.

 

Belediyelerin 2012 bütçelerinin halen Bakanlar Kurulu tarafından onaylanmaması, yasaların ve anayasanın açıkça çiğnenerek ihlali anlamına gelmektedir. 51/95 Sayılı Belediyeler yasasının 116.maddesi son derece açıktır ve izah gerektirmemektedir. Buna göre:

 

a-   İçişleri bakanı, bakanlığa gelen yerel yönetim bütçesini 7 gün içinde Bakanlar Kuruluna sunar,

b-  Bakanlar kurulu en geç 15 gün içerisinde bütçeyi onaylar veya itirazı varsa geri gönderir.

 

Bütçelerini 2011 yılında ve yasal süresi içinde İçişleri Bakanlığına sunmuş belediyelerin hiçbirine, Nisan ayının ortasına gelinmiş olduğu halde, hala onay verilmemiştir. Onay verilmediği gibi, herhangi bir itiraz da yapılmamıştır. Bu durum yasaların açıkça çiğnenmesidir. İlgili bakanlık olan İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı bu konuda yasalar ve anayasa önünde açıkça suç işlemektedir. Yasa hükümleri çok açıktır ve ilgili bakana da, hükümete de bu konuda inisiyatif veya keyfi davranma hakkı tanımamaktadır.

 

Bu büyük sorun sadece bizim değil, UBP ve diğer partilere mensup Belediye Başkanları tarafından yönetilen belediyelerin de sorunudur. Bu konuda herhangi bir ses çıkarmamaları, sorun yaşamadıkları anlamına gelmez. 2012 yılı bütçelerinin onaylanmamış oluşu 28 belediyenin tamamının mağduriyet yaşaması demektir ve bu konuda Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği’nde yaptığımız değerlendirmelerde yaşanan sıkıntı dile gelmektedir.

 

Hükümet belediyelere adeta savaş açmış gibi davranmakta ve yaşanan yığınla sorunun önemli bir kaynağı olduğunu gözler önüne sermektedir. Yürürlükteki yasalar ve anayasa karşısında açıkça suç işleyen İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı, üstlendiği sorumluluğun gereğini derhal yerine getirmeli ve belediyelerin önünü açmalıdır. Belediyelerin 2012 yılı bütçeleri bakanlar kurulundan süratle onaylanarak yürürlük kazanmalıdır. Bunu yapmasına engel olan gerekçe her ne ise ilgili bakanlık bunu da açık yüreklilikle ve dürüstçe bizimle ve kamuoyu ile paylaşmalıdır.

 

Belediyelerin hükümet eliyle sürüklendiği bu kaostan kurtarılması için Sayıştay Başkanlığının daha fazla zaman kaybedilmeden harekete geçmesi şarttır. Sayıştay Başkanlığı, İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı’nın görevini yerine getirmesini sağlamak amacıyla, hızla inceleme başlatmalı ve sonuç alıcı biçimde bu çalışmayı sonuçlandırmalıdır. Bütçelerimizin yürürlük kazanmaması nedeniyle bizler yasalar karşısında güç duruma düşmekte ve ‘hizmetlerimizi aksatma’, ya da ‘yasalara aykırı davranma’ gibi bir ikilemle karşı karşıya kalmaktayız. Sayıştay Başkanlığı bu duruma sessiz kalmamalı ve devletin bütün birimleriyle yasalara uygun biçimde devamlılığını sağlamalıdır.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 816 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler