1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. BELEDİYELER DEVİR Mİ EDİLİYOR?
BELEDİYELER DEVİR Mİ EDİLİYOR?

BELEDİYELER DEVİR Mİ EDİLİYOR?

Yaşadığımız gelişmeler genellikle şaşırma dürtüsünü ortadan kaldırıyor. Yine de zaman zaman normalleştirdiğimiz bunca şeyden sonra bile şaşırabiliyorum. Örneğin Başbakan İrsen Küçük Türkiye Başbakan’ı Erdoğan ile görüştü. Bu görüşmenin ana gündemi

A+A-

 

 

 

Yaşadığımız gelişmeler genellikle şaşırma dürtüsünü ortadan kaldırıyor.

Yine de zaman zaman normalleştirdiğimiz bunca şeyden sonra bile şaşırabiliyorum.

Örneğin Başbakan İrsen Küçük Türkiye Başbakan’ı Erdoğan ile görüştü. Bu görüşmenin ana gündeminde ne vardı tartışmaları bir tarafa, bizzat İrsen Küçük görüşme sonrasında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Erdoğan ile Kuzey Kıbrıs’a yatırım projeleri konusunda konuştuklarını söyleyerek, beklenen su projesinde de Geçitköy Barajı’nın temelinin ay sonu atılacağını müjdeledi.

Söz konusu baraj ve projeyle ilgili daha önce defalarca yazdım. Kendimi tekrarlamak istemiyorum ama bu konunun etraflıca değerlendirilmesinin önemli olduğunu düşünüyorum.

Zira sadece bugünü değil, gelecek on yılları da etkileyecek olan bir projedir, söz konusu su projesi ve denildiği gibi sadece tarımsal çalışmalarda kullanmanın ötesinde stratejik olarak anlamı vardır.

Hoş, tarım alanında kullanılacağına ilişkin de tek satır çalışma olmadığı, en azından Kıbrıs Türk tarafının ve ilgililerin böylesi bir çalışma yapmadığı ortada ama konumuz başka.

Başbakan Küçük, Erdoğan ile Lefkoşa surlariçi için yeni bir proje geliştirilmesini de konuşmuş ve Lefkoşa imar planı çerçevesinde bunun ele alınmasına karar vermişler.

Biz dış politika üretemiyoruz.

Ekonomi politikamız yok.

İç politikamız her geçen gün daha da bağımlı hale geliyor. Türkiye’den olur almadan hükümet bozup kuramıyoruz.

Projelerimizi TC Yardım Heyeti uhdesinde.

Ve artık bizzat yerel yönetimlerde de Türkiye etkin.

Yani yıllar boyu çeşitli belediye başkanlıkları döneminde gerek surlariçi projeleri, gerekse master plan konusunda çalışmalar yapıldı. Bu çalışmaların bir bölümü hayat bulurken, temel felsefesi tam olarak gerçekleştirilemedi. Ama ne olursa olsun, bunun Ankara gündeminde masaya alınması artık değil Başbakan’ın, belediye başkanlarının da koltuklarını devretmeleri anlamına geliyor.

Erdoğan’ın bizzat ilgilendiği Lefkoşa İmar planının hazır olduğunu ve bir ay içinde yürürlüğe gireceğini Ankara dönüşünde açıklıyor, İrsen Küçük ve bundan da gocunmuyor.

Erdoğan belli ki her şeyi biliyor da biz ne biliyoruz, hazır olan ve bir ay sonra yürürlüğe girecek olan imar planıyla ilgili?

Lefkoşalılar ve bu ülkede yaşayanlar ne biliyor?

Bu ekonomik krizde, hiçbir iş yapmayan, hiçbir işi kendi başına bitiremeyen, güven yitirmiş, itibar kaybetmiş bir yönetim bu kadar daire müdürü, bu kadar bakanlık ve bürokrasiyle neden devam etsin ki?

Şu saatten sonra gelecek ekonomik paket içinde yer alacak en anlamlı ve ekonomik tedbir bakanlıkarın kapatılmasıdır.

Eğer başka birileri yönetecekse, sırf vitrin doldurmak için harcanan bu paraya yazıktır.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1142 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler