1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'BELEDİYE' YASASI'NA ERTELEME
BELEDİYE YASASINA ERTELEME

'BELEDİYE' YASASI'NA ERTELEME

Belediye gelirlerini bakanlığa aktaracak yasaya komiteden ‘erteleme’… ‘BÜTÜNLÜKLÜ YASA GELSİN’ Meltem SONAY Meclis, Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi dün, limanlardan vergi alan belediyelerin gelirlerini 

A+A-

 

 

Belediye gelirlerini bakanlığa aktaracak yasaya komiteden ‘erteleme’…

 

‘BÜTÜNLÜKLÜ YASA GELSİN’

 

Meltem SONAY

 

Meclis, Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi dün, limanlardan vergi alan belediyelerin gelirlerini ‘Bakanlık’ bütçesine aktarmayı içeren Belediyeler Değişiklik Yasa Tasarı’nı görüşmek üzere, bazı belediye başkanlarının katılımıyla toplandı.

 

Belediye başkanlarının toplantıya çağrılarak görüşlerinin dinlendiğini toplantıda genel bir görüşme yapıldığını belirten Komite Başkanı Atasayan, belediyelerin sorunlarını bütünlüklü olarak çözecek, kapsamlı bir yasa ihtiyacının tespit edildiği ve görüşülen Belediyeler Değişiklik Yasa Tasarısı’nın da bütünlüklü bir yasa içersinde ele alınması için ertelendiğini açıkladı.

 


 

 

UBP Hükümeti’nin Belediyeler Yasası’nda yapacağı değişiklik, Değirmenlik Belediyesi’ne bağlı Kalavaç köyü, Girne ve Mağusa’daki yurttaş tepki gösterdi

 

“ERCAN’A DA BELEDİYEMİZE DE SAHİP ÇIKACAĞIZ”

 

Fayka KİŞİ

UBP Hükümeti’nin Belediyeler Yasası’nda yapacağı değişiklik ile Mağusa,  Girne ve Değirmenlik Belediyesi’nin hava ve deniz limanlarından aldığı gelirlere göz dikmesine tepkiler sürüyor.

Meserya Bölgesi’nde  birçok işe el atan, yeniliklere ve yatırımlara ciddi paralar harcayan Değirmenlik Belediyesi’nin yaptığı icraatlar, vatandaş tarafından takdirle karşılanırken, UBP hükümeti ise vatandaşları oldukça tedirgin ediyor.

Değirmenlik Belediyesi’nin gelirlerinin elinden alınması konusunu Kalavaç köylüleri ile konuştuk, değerlendirdik.

Başta Kalavaç Muhtarı Ömer Meraklı olmak üzere, köylüler, böylesi bir kararın alınması halinde her türlü eyleme hazır olduklarını söylüyor.

Muhtar Meraklı, köyün değişik bölgelerine astığı yazılarla, Değirmenlik Belediyesi’ne yapılmak isteneni köylüye duyuruyor.


 

GİRNE DE ÖFKELİ!

 

 

 

Tanju KONURALP

 

Cumhuriyet Meclisi’nin gündeme aldığı ve Belediyeler Yasası’nda değişikliğini öngören çalışmalara Girneli vatandaşlar da tepki gösterdi.  Limanlardan alınan vergilerin ilgili belediyeler yerine İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı’na aktarımını içeren yasa  değişikliğinin, hükümet kanadınca hızlandırılmaya çalışılması konusunu, Girneli vatandaşlara sorduk. Vatandaşlar, hükümetin hiçbir icraatının memnun edici olmadığı yönünde fikir birliği gösterirken, yasa tasarısı konusunu ise ‘partizanlık’ ve ‘yok ediş’ olarak değerlendirdi.

 

“FORMÜL ÜRETMİYOR, ELİMİZDEKİNİ ALIYORLAR”

Hükümetin ekonomik sıkıntılar için yeni ve kalıcı formüller üretemediğine değinen vatandaşlar, iktidarı kolay yollarla gelir elde etmeye çalışmak ile suçladı. Her ekonomik sıkıntı durumunda, ya ayakta kalmayı başaran kurumların batırılması ya da vatandaşın cebine el atılması gibi yöntemlere başvurulduğundan yakınan vatandaşlar, Lefkoşa Türk Belediyesi’ni örnek gösterdi.

 

 


Hükümete Mağusalı vatandaşlardab da tepki:

 

 

“İYİ ÇALIŞAN BELEDİYELERİ BATIRMAK MI AMAÇ?”

 

Tanju KONURALP

 

Belediyeler Yasası’nın değişikliğini öngören çalışmalara Mağusalılar da tepki gösterdi. Limanların bulunduğu belediyelere aktarılan kaynakların kesilerek, İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığına yönlendirilmesini içeren yasa değişikliğine, Mağusalı vatandaşlardan da büyük tepki geldi. Ülke genelinde en iyi çalışan belediyelerden birisi kabul edilen Mağusa Belediyesi’nden mevcut kaynağın alınmak istenmesi, vatandaşlarca belediyeye bir saldırı olarak yorumlanıyor.

 

 

HABERİN AYRINTILARI BUGÜN YENİDÜZEN'DE

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 934 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler