1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. BELEDİYE TİYATROSU'NA DESTEKLER SÜRÜYOR
BELEDİYE TİYATROSUNA DESTEKLER SÜRÜYOR

BELEDİYE TİYATROSU'NA DESTEKLER SÜRÜYOR

TDP, Belediye Tiyatrosu'nu ziyaret etti, eski LTB Başaknı Burhan Yetkili, Naci Talat Vakfı ve GÜÇ-SEN destek mesajları yayımladı

A+A-

 

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Mehmet Çakıcı Lefkoşa Türk Belediyesi Kültür Sanat Kurumu’nun ve bütçesinin iptal edilerek işlevsizleştirilmesi kararıyla çalışmaları durma tehlikesiyle karşı karşıya kalan Lefkoşa Belediye Tiyatrosu’na destek ziyareti gerçekleştirdi.

Çakıcı’ya TDP Genel Sekreteri Cemal Özyiğit, Lefkoşa İlçesi Başkan Vekili Özgün Kutalmış ile diğer partililer eşlik etti. Ziyarette, TDP yetkilileri ile Tiyatronun sanatçı ve üyeleri sahnede bir araya geldi.

ERSOY

Ziyarette konuşan Belediye Tiyatrosu Kurucusu ve Yönetmen Yaşar Ersoy, toplumun ekonomik ve sosyal değerlerinden sonra kültürel ve sanatsal değerlerine saldırı yapıldığını iddia etti. Toplum olarak bütün bunlara karşı dirençlerini ortaya koymaları gerektiğini ifade eden Ersoy, “Ey Kıbrıslı Türk bu topraklarda yaşamak ve var olmak istiyorsan bir şey yap” çağrısında bulundu.

Belediye Tiyatrosunu çok zor şartlar altında kurduklarını, yaşatmak ve bugünlere getirmek için insan üstü gayret gösterdiklerini anlatan Ersoy, Bakanlar Kurulu kararı ile yasa hükmünde kararname ile göreve başlayan Lefkoşa Kaymakamı Kemal Deniz Dana ve ekibinin “Lefkoşa’nın sorunlarıyla uğraşıp çözüm bulmak yerine”, belediye meclis kararları ile kurulan, yürütülen, bütçesi yapılan Lefkoşa Türk Belediyesi Kültür Sanat Kurumu’nun ve bütçesinin iptal edilerek işlevsizleştirilmesi kararı aldığını ifade etti. Ersoy, LTB Kültür Sanat Kurumu’nun bir anda ‘organik bağı’ yoktur denilerek kopartılmaya çalışıldığını kaydetti.

“BU KARAR ÜLKENİN KÜLTÜR VE SANATINA DARBE NİTELİĞİNDE ”

Kararın, Lefkoşa Belediye Tiyatrosu’nu bitkisel bir yaşama sokacak, orkestra ve korolarının çalışmalarını sekteye uğratacağını söyleyen Ersoy, bu kararın ülkenin kültür ve sanatına yönelik darbe niteliğinde olduğunu söyledi.

“ESAS HEDEF BELEDİYE TİYATROSU’NUN MUHALİF DURUŞU”

Kendilerine verilen 30 bin TL gibi cüzi bir miktar ile bütün çalışmalarını yürüttüklerini dile getiren Ersoy, karara karşı çıktıkları için “çekilin bir daha sizi görmek istemiyoruz” sözlerine maruz kaldıklarını, tehdit edildiklerini savundu. Buradaki esas hedefin Lefkoşa Belediye Tiyatrosu’nun yıllardır var olan muhalif duruşu, nitelikli çalışmaları olduğunu iddia eden Ersoy, bunun demokrasiye ve sanata saldırı olduğunu ileri sürdü. Ersoy bu kararı alanların amaçlarının sanat değeri olan ve ülkedeki tek sürekli istikrarlı durumda olan sanat kurumu ve ona bağlı dallar ve yürütülen etkinliklerin felç olması olduğunu da savundu.

ÇAKICI

Ziyarette Belediye Tiyatrosu Kurucusu ve Yönetmen Yaşar Ersoy ve sanatçılarla görüşen, yaşanlardan büyük rahatsızlık ve üzüntü duyduklarını ifade eden Çakıcı “Yanınızdayız ve her türlü mücadelede yanınızda olacağız” diye konuştu.

LTB’nin borcunun arkasında yasa dışılık, hukuksuzluk ve usulsüzlükleri ile Başkan Cemal Bulutoğluları’nın olduğunu ileri süren ve Başbakan İrsen Küçük’ü Bulutoğluları ile ilgili olarak söylediği “Dönüşü muhteşem olacak” sözleri nedeniyle eleştiren Çakıcı, Küçük’ün bu sözü kurultay hesabı yaparak söylediğini savundu.

“…YASADIŞI VE ANAYASAYA AYKIRI”

Belediye Kültür Sanat Kolunu işlevsizleştirmek ve sanatçıların görevine son vermek yerine yasadışılık ve usulsüzlüklerin ortadan kaldırılması gerektiğini dile getiren Çakıcı, yerel yönetimlerin seçilmiş kişiler tarafından yönetilmemesinin yasadışı olduğunu, kararnamelerin ise ekonomik nedenlerle alınması gerektiğini, buradaki kararın ekonomik değil idari olduğunu, anayasaya aykırı olduğunu savundu.

“5 YILA KADAR HAPİSLE YARGILANABİLİRLER”

Çakıcı, LTB Kültür Sanat Kurumu ile ilgili yapılanların demokrasiye tecavüz etmek, demokrasiyi katletmek ve darbe niteliğinde olduğunu da iddia etti, ileride hem bu hem de LTB’nin yönetimiyle ilgili kararla ilgili olan kişilerin 5 yıla kadar hapisle yargılanabileceklerini de ileri sürdü.

YETKİLİ: KÜLTÜR SANAT KURUMUNA YAPILAN MÜDAHALE KABUL EDİLEMEZ”


Lefkoşa eski Belediye Başkanı Burhan Yetkili, Lefkoşa Türk Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren Kültür Sanat Kurumu’na yapılan müdahalenin kabul edilemez olduğunu belirterek, LTB’nin sorunlarının süratle çözüme ulaşması ve tüm çalışanlarının en kısa sürede esenliğe kavuşturulması temennisinde bulundu.

Yetkili yaptığı yazılı açıklamada, Lefkoşa Türk Belediyesi’nin “içine düşürüldüğü acı durumu” dört aydan beridir büyük bir üzüntüyle izlediğine işaret ederek, “eski bir Belediye Başkanı olarak, sorunlara zamanında doğru teşhis konulamaması ve gerekli müdahalelerin yapılamamasını yöneticilerimizin bir zafiyeti olarak değerlendirmekteyim” dedi.

Çağdaş belediyeciliğin artık sadece kentlinin yolunun yapılması, suyunun akıtılması, kanalizasyon ve çöpünün sağlıklı olarak uzaklaştırılması gibi günlük somut ihtiyaçlarının karşılanmasından öteye geçerek, halkın kültürel ve sanatsal ihtiyaçlarının da karşılanması, amatör sanata ve sanatçıya destek verilmesi misyonunu da üstlendiğine dikkat çeken Yetkili, ileri demokrasilerde kültür ve sanat olaylarının belediyelerde kurulan birimler tarafından yönlendirilmesinin, hele hele küçük ülkelerde, çok doğal karşılandığını kaydetti.

DÜNYADA KÜLTÜR SANAT FAALİYETLERİNİ BELEDİYELER YÖNLENDİRİYOR

Dünyanın önde gelen belediyelerine bakıldığında, kültür sanat faaliyetlerinin belediyeler tarafından yönlendirildiğinin açıkça görüldüğüne işaret eden Yetkili şöyle devam etti:

“Örneğin, New York Belediyesi’nin, geçtiğimiz yıl düzenlediği kültür sanat etkinliklerinin sayısı 2740'dır. Londra Belediyesi her yıl en az 150 etkinliği halkın beğenisine sunmaktadır. Dünyanın diğer önemli başkentlerinde de durum bundan farklı değildir. Bunun en uç örneği Moskova’da görülür. Moskova Belediyesi tamamı amatör 46 tiyatro ve 123 müzik topluluğuna sponsorluk yapmakta, maddi kaynak ve salon desteği sağlamaktadır. Türkiye’de de durum bundan farklı değildir. İstanbul Büyükşehir Belediye Tiyatrosu her gün yaklaşık 2000 izleyiciye perdelerini açmaktadır” dedi.

Ülkede yıllardan beridir, özellikle devlet tiyatro binasının yanmasından sonra, Lefkoşa Türk Belediye Tiyatrosu’nun misyonunu başarıyla sürdürdüğünü vurgulayan Yetkili, Lefkoşa Belediye Tiyatrosu ile orkestrasının ve korosunun oluşturulması, geliştirilmesinde geçmiş bütün belediye başkanları ve belediye meclislerinin büyük katkıları olduğunu anımsattı.

DEMOKRASİ KÜLTÜRÜ YARA ALACAK

Kıbrıs Türk Kültür ve Sanat hareketini yönlendiren ve ülkenin Kültür Sanat hareketine en büyük ivmeyi kazandıran en etkin kurumun LTB Kültür Sanat Kurumu olduğunu söyleyen Burhan Yetkili, böyle bir kurumun etkinsizleştirilmesinin ülkenin kültür sanat hareketine çok olumsuz yansıyacağını ve demokrasi kültürünün yara alacağına inanç belirtti.

Yetkili açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Eski bir belediye başkanı olarak yöneticileri sağduyulu davranmaya davet eder, ülkemizdeki çok az sayıda bulunan yetenekli ve tecrübeli sanatçılarımızın yanında genç sanatçılarımızdan da yararlanarak, kültür sanat hareketini daha ileri seviyelere taşınmasına gayret göstermelerini dilerim. Unutulmamalıdır ki herkes sanatçı olamaz. Sanatçı olmak eğitim yanında beceri ve kabiliyet de gerektirir.”
 

LEFKOŞA BELEDİYE TİYATROSU TOPLUMUN SERVİ AĞAÇLARINDANDIR

 

Naci Talat Vakfı da, Lefkoşa Belediye Tiyatrosu’na yönelik başlatılan uygulamalar ile ilgili açıklama yaptı

 

Sanat  yaşamımızı güzelleştirmek ve  sürdürebilmek için gereklidir. Sanat üretemeyen toplumlar çağdaş olma yolunda yaya kalır. Bilim ve sanat üreten kurumlar geçiciliğin yerine kalıcılığa zemin oluşturmaktadır. Böylesi kurumların desteklenmesi ve çoğaltılması gerekirken son zamanlarda varlıkları bile tehdit altına alınmaya çalışılmaktadır Benzer saldırılar Türkiye Cumhuriyeti’nde Devlet Opera ve Bale ve Devlet Tiyatrolarına da yapılmaktadır. Lefkoşa Türk Belediye Tiyatrosu yıllardır bu toplumun varoluş mücadelesini kuvvetlendirmektedir. LTB Tiyatrosu Kıbrıs Türk halkının gözü, kulağı, dilidir. Eksikliği toplumda onarılamaz yaralar açar. 

 

10 Kasım 1987’de Yenidüzen gazetesindeki köşesinde Naci Talat “ bir servi ağacının öyküsü” nü anlatmıştı. Kıbrıs Türk toplumunun kimliğini, kişiliğini, varlığını ve onurunu bir servi ağacıyla sembolleştirmişti: “ Artık her kuruşluk yardımın yüzümüze vurulduğu günlere geldik... Onur kırıcı, rencide edici bu yüze vurmalar iyice çığrından çıktı...Sanki Kıbrıs Türk toplumunun hiçbir şeyi olmadı, sanki toplum hiçbir şeye sahip değil... Bu yüze vurmalar çoğaldıkça etrafıma bakıyorum. .. Dedelerimizin dedelerinin yaptığı kimi kerpiç, kimi taş evlere, hünerlerini döktüğü dükkanlara, sürülen tarlalara, portakal, limon, hurma ağaçlarına bakıyorum. Ve servi ağaçlarına, canlı, soylu anıtlara. Ve düşünüyorum onu oraya kim dikti?   Acaba kaç yaşında? Ardından yüreğimde bir istek patlıyor: Bu servi ağacına “ Kıbrıs Türkü’nün öz be öz malıdır” tabelası asılsın. Ne dersiniz asalım mı?” ”

 

İşte Lefkoşa Belediye Tiyatrosu bu toplumun servi ağaçlarındandır.

Servi ağaçlarının çoğalması ve orman olması dileğiyle.

 GÜÇ-SEN’DEN LTB TİYATROSU VE SANATÇILARINA DESTEK

Gümrük çalışanları Sendikası (Güç-Sen) Başkanı Erol Emin, 32 senedir, nitelikli eylemler yapan, sanatsal üretim meydana getiren, festivaller düzenleyen, demokrasi ve barış mücadelesi veren Lefkoşa Türk Belediyesi Tiyatrosu’na saldırı başlatıldığını savunarak bu durumu kınadı.

Güç-Sen Başkanı Erol Emin yaptığı yazılı açıklamada, “Atanmış memur Lefkoşa Kaymakamı Kemal Deniz Dana’nın emellerini ve ellerini Lefkoşa Türk Belediyesi Tiyatrosu’ndan derhal geri çekmesini talep ediyoruz” dedi.

Güç-Sen’in Lefkoşa Türk Belediyesi tiyatrocu ve sanatçılarının vereceği her türlü mücadelede yanlarında olacağını ve sonuna kadar birlikte mücadele edeceğini ifade eden Emin açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Bu zatı-muhteremlere de hatırlatmak isteriz ki, milletvekili olabilirsiniz, bakan olabilirsiniz; hatta cumhurbaşkanı olabilirsiniz; fakat sanatçı olamazsınız. Tiyatro ve sanat toplumların oksijen kaynağıdır, onu yok ederseniz toplumlar bitkisel hayata girer.”

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 563 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler