1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. BELEDİYE MECLİSİ TOPLANMADI
BELEDİYE MECLİSİ TOPLANMADI

BELEDİYE MECLİSİ TOPLANMADI

GREV YASAĞINA RAĞMEN İŞBAŞI YAPMAYAN BES, LTB ÖNÜNDE EYLEM YAPIYOR Lefkoşa Türk Belediyesi’nde, grev yasağına rağmen iş başı yapmayan Belediye Emekçileri Sendikası (BES) belediye önünde eylem yapıyor. Çalışanların ateş yakıp, slogan attığı eyleme

A+A-

 

GREV YASAĞINA RAĞMEN İŞBAŞI YAPMAYAN BES, LTB ÖNÜNDE EYLEM YAPIYOR

Lefkoşa Türk Belediyesi’nde, grev yasağına rağmen iş başı yapmayan Belediye Emekçileri Sendikası (BES) belediye önünde eylem yapıyor.

Çalışanların ateş yakıp, slogan attığı eyleme, aralarında Türk-Sen, El-Sen, Devrimci Genel İş ve Hemşireler ve Ebeler Birliği’nin de bulunduğu bazı sendika ve sivil toplum örgütleri de destek veriyor.

BES Başkanı Savaş Bozat, belediye önünde basına yaptığı kısa açıklamada, diğer sendika ve örgütlerle birlikte Başbakanlık önünde gerçekleştirecekleri eylemin iptal edildiğini söyledi.

Ülkede artık siyasi irade diye bir şey kalmadığını savunan Bozat, kendilerinin de devlete olan güvenlerinin sarsıldığını söyledi.

Bozat, “Artık bu ülkede basacak bir yer, girecek bir yer bulamıyoruz. Hiçbir yerde ciddi bir kurum kalmamıştır. Kimse işini düzgün yapmıyor. Onlar düzgün çalışsınlar, görevlerini yapsınlar, biz de görevimizi yapalım” dedi.

EYLEMCİLER YOLU KESTİ

 

Belediye sarayı önünde toplanan belediye çalışanları eylemlerine devam ediyor. Belediye önünde ateş yakan eylemciler, yolu kesip oturma eylemi başlattı.

 

BOZAT: “BİZİ BU HALE GETİREN BELEDİYE MECLİS ÜYELERİ İSTİFA EDİP GİTSİN”Lefkoşa Türk Belediyesi’nde, grev yasağına rağmen iş başı yapmayan Belediye Emekçileri Sendikası (BES) belediye önünde eylemini sürdürüyor.

Çalışanların ateş yakıp, slogan attığı eyleme, aralarında Türk-Sen, El-Sen, KTOEÖS, Esnaf ve Zanatkârlar Odası, Devrimci Genel İş ile Hemşireler ve Ebeler Sendikası’nın de bulunduğu bazı sendika ve sivil toplum örgütleri de destek veriyor.

BOZAT

BES Başkanı Savaş Bozat basına yaptığı açıklamada, diğer sendika ve örgütlerle birlikte Başbakanlık önünde gerçekleştireceklerini açıkladıkları eylemin iptal edildiğini söyledi.

Ülkede artık siyasi irade diye bir şey kalmadığını savunan Bozat, kendilerinin de devlete olan güvenlerinin sarsıldığını belirtti.

Bozat, “Artık bu ülkede basacak bir yer, girecek bir yer bulamıyoruz. Hiçbir yerde ciddi bir kurum kalmamıştır. Kimse işini düzgün yapmıyor. Onlar düzgün çalışsınlar, görevlerini yapsınlar, biz de görevimizi yapalım” dedi.

Bozat, 6 aydan bu yana ikinci kez grev yasağıyla karşı karşıya kaldıklarını kaydederek, çalışanların iş güvencesiz çalıştırılmasının mümkün olmadığını söyledi.

Çalışma Bakanlığı’yla yapılan görüşmelerde “Grevi kaldırın yasa gücünde kararnameyi geçirelim” şeklinde bir duruşla karşılaştıklarını ve bunu reddettiklerini savunan Bozat, ikinci görüşmede de Bakanlığın “bize süre tanıyın” dediğini anlattı.

Şu an 18 belediyenin batık olduğunu, devletin bu belediyelere el uzatmadığını savunan Bozat, bu belediyelerin maaş ödeyecek durumda olmadığından, bunlara bir de geçmiş borçların yapılandırılmasının eklenmesi ile işin daha da karmaşık hale geleceğini savundu.

“BELEDİYE MECLİSİ TEK GÜNDEM MADDESİYLE TOPLANSIN. İSTİFA...”

Sendikanın çözüm önerisi isteyen hükümet kanadına “Önümüzdeki ay başlayacak bütçe görüşmelerinde yüzde 8.5 olan katkı payının yüzde 10’a çıkarılması” önerisini götürdüklerini anlatan Bozat, Belediye Başkanı Cemal Bulutoğluları ve Belediye Meclisi’ne de çağrıda bulunarak “istifa” gündemiyle toplanmasını istedi.

Belediye Meclisi’nde yeni bir seçimle gelecek yönetimin mevcut sorunların çözümüne odaklanması gerektiğini söyleyen Bozat, bugün yapılacağı söylenen Bulutoğluları-Belediye Meclisi toplantısından da herhangi bir beklentisi bulunmadığını açıkladı.

“SADECE UBP’LİLER İSTESE BU MECLİS TOPLANIR”

Bozat, Ulusal Birlik Partisi’nin Belediye Meclisi’nde 12 üyeye sahip olduğunu ve istenmesi halinde meclisin toplanabileceğini belirterek, Ağustos ayından beri 4 UBP’li meclis üyesinin “İrsen Küçük’e muhalefet olmalarından dolayı” toplantılara katılmadığını savundu ve bu üyelere “ya toplansınlar bu işleri çözsünler ya da istifa edip gitsinler” çağrısında bulundu.


 


BELEDİYE MECLİS TOPLANTISI YAPILMADI

 

Lefkoşa Türk Belediyesi Meclisi’nin, belediyedeki sorunları ele alıp, çözüm üretmek için bugün yapacağı toplantı gerçekleşmedi.

LTB Başkanı Cemal Bulutoğluları yaptığı açıklamada, muhalefet temsilcilerinin toplantıya katılmayacağını bildirmesi üzerine toplantının iptal edildiğini söyledi.

BOZAT: “TOPLANTI ÇAĞRISI ZATEN İNANDIRICI DEĞİLDİ”

Öte yandan BES Başkanı Savaş Bozat da yaptığı açıklamada, Belediye Meclisi’nin toplantısının bir gün (24 saat) önceden meclis üyelerine bildirilmesi gerektiğini belirterek, gece toplantı yapılacağı açıklanıp, ertesi gün toplantı yapılmasının teamüllere aykırı olduğunu ve inandırıcılığının bulunmadığını söyledi.

Bozat, sendikanın toplantıya “gözlemci” olarak katılacağının hatırlatılması üzerine ise, “Zaten gözlemden başka yaptığımız bir şey yok ki, Gözlerinde başka değerimiz yok” şeklinde konuştu.

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

Bu haber toplam 873 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler