1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. BELEDİYE 'KİLİTLENDİ'
BELEDİYE KİLİTLENDİ

BELEDİYE 'KİLİTLENDİ'

Belediye Emekçileri Sendikası (BES) Lefkoşa Türk Belediyesi’ndeki süresiz grevleriyle ilgili olarak bugün Belediye Başkanı Cemal Bulutuoğluları, Belediye Meclisi Üyeleri, İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu ve Çalışma ve Sosyal Güven

A+A-

 

 

Belediye Emekçileri Sendikası (BES) Lefkoşa Türk Belediyesi’ndeki süresiz grevleriyle ilgili olarak bugün Belediye Başkanı Cemal Bulutuoğluları, Belediye Meclisi Üyeleri, İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi’yle toplantı yaptıklarını ve toplantıda grev nedenlerini bir kez daha ilettiklerini açıkladı.

Sendika Başkanı Savaş Bozat, yaptığı yazılı açıklamada, Sendikalar Mukayyidinin davetiyle Meclis’te yaptıkları toplantıda ilettikleri taleplerini kamuoyuna da duyurdu.

“Takdir kamuoyunun olup haksız bir talebimiz varsa hemen geri çekmeye hazırız” diyen Bozat, BES’in talepleriyle ilgili ilettiklerini şöyle sıraladı:

“Personel maaşlarının gününde ödenmesi konusunda pazarlığa kapalı olduğumuzu bildirdik.

Sosyal Sigorta ve İhtiyat Sandığı yatırımlarının ancak devlet garantisi ile taksitlendirilip düzenli yatırılması gerektiğini bildirdik.

Belediye hizmet şemasının oluşturulup söz konusu kişilere görevlendirme yazılarının verilmesinin şart olduğunu bildirdik.

Toplu İş Sözleşmesi’nde 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren yararlanması gereken mağdur üyelerimizin de alacaklarının Ocak ayında ödenmeyen kısmının da üyelerimize ödenmesini bildirdik.

Mevcut Belediye kadrosu ile Lefkoşa Surlariçi temizliğinin kolaylıkla yapılabileceğine inanarak söz konusu ihalenin İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı tarafından iptal edilmesini bildirdik.

9 Şubat 2012 tarihinde yapılan uyarı grevine katıldı diye ayni gün hakkında disiplin soruşturması açılan üyemizin yasalara aykırı olduğunu söyleyerek derhal geri çekilmesi gerektiğini bildirdik.

Grev süresince işbaşı yapmayan üyelerimizin maaşlarından kesinti yapılmamasını, eğer yapılırsa aylık maaşlarımızı gününde ödemeyen Belediye Başkanı ve İdaresi hakkında yasal faizleri ile ödenmesi için dava açacağımızı bildirdik.”

 

 

“BES’İN TAKINDIĞI TAVRI ASLA KABUL ETMEYECEĞİM”

Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Başkanı Cemal Bulutoğluları, greve katılan personelden maaş kesintisi yapacağını, duyarlılık gösterilmemesi halinde işten çıkarmaların da olabileceğini açıklayarak, sendikanın tavrının sürmesi durumunda gerekli önlemleri de ivedilikle alacağını duyurdu.

LTB Başkanı Bulutoğluları, Belediye Emekçileri Sendikası’nın (BES) sürdürdüğü grev ve gelinen nokta ile ilgili açıklamalarda bulundu.

LTB Başkanı Bulutoğluları, son derece yapıcı ve sorun çözücü bir anlayış içerisinde hareket etmelerine ve bu anlayışla çeşitli görüşmeler yapmalarına rağmen BES’in grev tutumundan vazgeçmediğini ifade ederek, bu durumun hak aramakla alakalı olmadığının kanıtlandığını ileri sürdü.

Sendika Başkanı Savaş Bozat’ın LTB’nin iflas ettiği yönündeki ifadelerini yadırgadığını, kimsenin ekmek yediği kuruma böylesi mesnetsiz ifadelerde bulunmaması gerektiğini dile getiren Bulutoğluları, sendikanın siyasi emellerle belediyeyi batırmak istediğini, bunun en güzel kanıtının da para yatırmak için veznelere gelen vatandaşlara ödeme yaptırılmaması olduğunu savundu.

Bulutoğluları, böylesi siyasi manevraları yutacak kadar acemi olmadığını, belediye personelinin de büyük çoğunluğunun dönen oyunun farkında olduğunu ifade etti.

“TAVIR SÜRERSE, GEREKLİ ÖNLEMLERİ ALACAĞIM”

Sendikacılığın hak aramak olduğunu, hiçbir sendikanın idari işlere karışmaması gerektiğini söyleyen Cemal Bulutoğluları, BES’in takındığı bu tavrı asla kabul etmeyeceğini dile getirdi.

Greve katılan personellerden maaş kesintisi yapacağını, duyarlılık gösterilmemesi halinde işten çıkarmaların da olabileceğini vurgulayan Bulutoğluları, sendikanın tavrının sürmesi durumunda gerekli önlemleri de ivedilikle alacağının altını çizdi.

Kimsenin hak aramak kisvesi altında Lefkoşa halkını mağdur edemeyeceğini, kendisinin buna asla müsaade etmeyeceğini söyleyen Bulutoğluları, BES yönetiminin sendikacılığı şantaja çevirdiğini, belediyeciliği de halk nazarında sıfırlattığını da iddia etti.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 840 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler