1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. BELEDİYE GREVDE
BELEDİYE GREVDE

BELEDİYE GREVDE

Belediye Emekçileri Sendikası (BES), bugün, Lefkoşa Türk Belediyesi’nde bir günlük uyarı grevine giderek, belediyeye bağlı bazı birimlerde hizmetler durdurdu. LTB’nin Sanayi Bölgesi şubesinde toplanan belediye çalışanı işçiler, BES’in 13

A+A-

 

 

Belediye Emekçileri Sendikası (BES), bugün, Lefkoşa Türk Belediyesi’nde bir günlük uyarı grevine giderek, belediyeye bağlı bazı birimlerde hizmetler durdurdu.

LTB’nin Sanayi Bölgesi şubesinde toplanan belediye çalışanı işçiler, BES’in 136 kişinin yılsonuna kadar kadrolanması için ve bu ayki maaşlarının ödenmemesi gerekçesiyle aldıkları bir günlük uyarı grevi kararını saat 07.00’de uygulamaya koydu.

Sanayideki işyerlerinin bahçesinde toplanan çalışanlar, araba lastikleri ile yaktıkları ateşin etrafında toplanarak davul çaldı.

BES Başkanı Savaş Bozat burada yaptığı açıklamada, LTB çalışanlarının çeşitli sorunları bulunduğunu, ancak en önemlilerinin; maaşlarının gününde ödenmemesi ve yıl onuna kadar tamamlanması gereken işçi kadrolarıyla ilgili yönetimin adım atmaması olduğunu söyledi.

LTB Başkanı Cemal Bulutoğluları’nın basına yaptığı açıklamada, sendikayla anlaştığını ve maaşların 6 - 8 Aralık tarihlerinde ödeneceğini söylediğini anlatan Bozat, “Bulutoğluları dediği şekilde yazılı bir belge getirirse ben hemen istifa ederim. Bugün zaten ayın 6’sı” dedi.

Bozat, Ocak 2007 tarihinden itibaren LTB çalışanlarının Sosyal Sigorta; İhtiyat Sandığı kesintilerinin ve personelden kesilen gelir vergilerinin yatırılmadığını ileri sürerek, “bunların hesabını sormak için göreve geldiklerini” belirtti.

LTB’de ciddi anomalilikler olduğunu savunarak örnekler veren Bozat, dünyanın her yerindeki belediyelerde, çalışan işçi sayısı memur sayısının iki katı olurken LTB’de 817 çalışanın 454’ünün memur olduğunu ve çoğu sosyal haktan da yararlandırılmadığını anlattı.

Bozat, belediyeye bağlı 230 işçinin kadrolu ve toplu iş sözleşmesine uygun çalışırken 136 kişinin hiçbir hakkı bulunmadığını ve bu kişilerin yılsonuna kadar kadrolanması gerektiğinin yasalarla belirtildiğini söyledi.

Savaş Bozat, LTB’de çalışan hiç kimsenin bu ayki maaşlarını almadığına işaret ederek, yılsonuna kadar gereken yasal düzenlemeler yapılmazsa ve çalışanlara 13. maaşları verilmezse daha farklı boyutlarda daha geniş çaplı eylemlere gideceklerini belirtti.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1200 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler