1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. BELEDİYE ÇALIŞANLARININ SAĞLIK KARNELERİ YENİLENİYOR
BELEDİYE ÇALIŞANLARININ SAĞLIK KARNELERİ YENİLENİYOR

BELEDİYE ÇALIŞANLARININ SAĞLIK KARNELERİ YENİLENİYOR

Bakan Ünverdi, Belediye, Ekim 2011’de göreve başlayan BES Başkanı Savaş Bozat ve yönetim kurulu üyelerinden oluşan heyeti kabul etti.

A+A-

 

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi, sosyal sigorta primleri ödenmediği için devlet hastanelerinde sağlık hizmeti alamayan belediye çalışanlarının mağduriyetinin giderilmesini istedi.

 

Ünverdi, sosyal sigortası ödenmeyen Belediye çalışanlarının Sosyal Sigorta Dairelerinde Sağlık Karnelerinin imzalanmaması sorununun devam etmesi üzerine, kalıcı bir çözüm bulunana dek sosyal sigorta prim borcu devam eden Belediye çalışanlarının Sağlık Karnelerinin yenilenmesi için Sosyal Sigortalar Dairesine talimat verdi.

 

Bakan Ünverdi, Belediye, Ekim 2011’de göreve başlayan Belediye Çalışanları Sendikası (BES) Başkanı Savaş Bozat ve yönetim kurulu üyelerinden oluşan heyeti kabul etti.

 

Savaş Bozat ziyarette yaptığı konuşmada, “Belediyelerin çalışanlarının en büyük sorununun ihtiyat sandığı ve sosyal sigorta primlerinin eksikliğinden kaynaklanan mağduriyetler” olduğunu belirtti.

 

Bozat, 28 belediyenin 14’ünün ihtiyat sandığı primlerini yatırmadığından dolayı İhtiyat Sandığına 300 milyon borç biriktiğini, 11 Belediyenin de sosyal sigorta primlerini ödemediğinden Sosyal Sigortalar dairesine 500 bin TL borç biriktiğini belirtti.

 

Bazı belediye çalışanlarının kesinti yapılmasına rağmen sosyal sigorta primlerinin ödenmemesinden dolayı Devlet Hastanelerinin hizmetlerinden yararlanamadığından şikayetçi olduğunu belirten Bozat, konu hakkında Bakan Ünverdi’nin çözüm bulmasını istedi.

 

Bozat’ın durumu aktarmasına müteakip Bakan Ünverdi, sağlık Karnelerinin yenilenmesi için gerekli talimatı verdi.

 

Sosyal Sigorta ve İhtiyat Sandığı prim borçlarının 1990’a kadar dayandığını kaydeden Bozat, ilgili bakanlığın işverene herhangi bir yasal zorlama yapmadığını da kaydetti.

 

Belediyelerinin prim borçlarının başlıca nedeninin “borç nedeniyle belediyelerin malına haciz konulmasını” yasaklayan yasa olduğunu savunan Bozat, söz konusu yasanın anayasaya aykırı olduğunu ve yasanın iptali için bir ay önce anayasa mahkemesinde dava açtıklarını belirtti.

 

Bozat ancak davayı kazanmaları ve yasanın iptali durumunda bu kez Belediyelerde büyük sıkıntı yaşanacağını kaydetti

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 932 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler