1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. BELEDİYE BAŞKANLARI DA PROTOKOLA GİRDİ
BELEDİYE BAŞKANLARI DA PROTOKOLA GİRDİ

BELEDİYE BAŞKANLARI DA PROTOKOLA GİRDİ

Devlet törenlerinde uygulanan protokol sırası değiştirildi. Bakanlar Kurulu’nun onayladığı karar, Resmi Gazete’de de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

A+A-

 

Devlet törenlerinde uygulanan protokol sırası değiştirildi. Bakanlar Kurulu’nun onayladığı karar, Resmi Gazete’de de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yeni protokol listesine “kurucu cumhurbaşkanı” ifadesi yerine “eski cumhurbaşkanları” ifadesi girerken, tugay komutanları ve Güvenlik Kuvvetleri Komutan Yardımcısı’nın sırası eskiye göre daha gerilere alındı.

Daha önce sadece Lefkoşa Türk Belediye Başkanı protokol listesinde yer alırken yeni listeye 5 ilçe belediye başkanı da girdi. 5 kaymakamın sıralamadaki yeri de belediye başkanlarının üzerine çıkarıldı.

Devlet törenlerinde uygulanacak protokol sırası listesi şöyle:

“Cumhurbaşkanı, Cumhuriyet Meclisi Başkanı, Başbakan, Eski Cumhurbaşkanları, TC Büyükelçisi, KTBK Komutanı, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı ve Tümen Komutanları, Yüksek Mahkeme Başkanı, Başbakan Yardımcısı, Ana Muhalefet Partisi Başkanı, Bakanlar Kurulu üyeleri (Dışişleri Bakanı, İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı, Maliye Bakanı, Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı, Sağlık Bakanı,Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı, Turizm Çevre ve Kültür Bakanı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı, Ekonomi ve Enerji Bakanı), Cumhuriyet Meclisi Başkan Yardımcısı, Tugay Komutanı ve Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Yardımcısı (General ise), Başsavcı, Sayıştay Başkanı, Kamu Hizmeti Komisyonu Başkanı, Ombudsman, Mecliste grubu bulunan siyasi parti genel başkanları, Meclis Başkanlık Divanı üyeleri, Mecliste temsil edilen siyasi parti genel başkanları, siyasi parti meclis grup başkan vekilleri, mecliste grubu bulunan siyasi parti genel sekreterleri (milletvekili ise), Milletvekilleri, Yüksek Mahkeme Yargıçları, Cumhurbaşkanlığı Müsteşarı, Başbakanlık Müsteşarı, TC Büyükelçiliği Müsteşarı, Başbakan Yardımcılığı Müsteşarı, KTBK Komutanlığı Kurmay Başkanı, Güvenlik Kuvvetleri Kurmay Başkanı, Bakanlık sırasına göre müsteşarlar, Sivil Savunma Teşkilat Başkanı, Polis Genel Müdürü, Başbakanlık Denetleme Kurulu Başkanı, Başsavcı yardımcısı, Sayıştay üyeleri, Kamu Hizmeti Komisyonu üyeleri, YÖDAK Başkanı, Genel Sekreterler ve Genel Koordinatörler, Kaymakamlar, İlçe Merkez Belediye Başkanları, Üniversite rektörleri, Merkez Bankası Başkanı, Bakanlık sırasına göre genel müdürler, Albaylar, bakanlık sırasına göre müdürler ve danışmanlar, kurum müdürleri, muharip dernek başkanları, kamuya yararlı dernek başkanları, kamu nitelikli meslek kuruluşları başkanları.”

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 784 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler