1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. BELEDİYE BAŞKANI SERT KONUŞTU
BELEDİYE BAŞKANI SERT KONUŞTU

BELEDİYE BAŞKANI SERT KONUŞTU

Büyükkonuk Belediyesi’nde işçiler eyleme gitti, Belediye Başkan’ı sert konuştu: “İŞÇİ DURDURACAĞIM” Büyükkonuk belediyesinde çalışan 40 işçi ikramiye ve sosyal haklarını alamadıkları gerekçesiyle dün 2 saatlik uyarı grevi yaptı.

A+A-

 

 

 

Büyükkonuk Belediyesi’nde işçiler eyleme gitti, Belediye Başkan’ı sert konuştu:

“İŞÇİ DURDURACAĞIM”

Büyükkonuk belediyesinde çalışan 40 işçi ikramiye ve sosyal haklarını alamadıkları gerekçesiyle dün 2 saatlik uyarı grevi yaptı. Belediye başkanı Sezai Sezen ise grevin yasal olmadığını, ikramiye ve sosyal hakları ödeyebilmek için işçi durduracağını söyledi

Belediye emekçileri sendikası(BES)’na bağlı Büyükkonuk belediyesinde işçi olarak çalışan 40 kişi dün sabah 8.30’dan 10.30’a kadar haklarını alabilmek için uyarı grevi yaptı. 13’üncü maaşlarını ve bayramlıklarını alamadıkları için greve gittiklerini belirten işçiler, sosyal sigorta ve ihtiyat sandığı paralarının da yatırılmadığını savundu. 3 ay önce işten durdurulan ve 1 Ocak’ta tekrar işe alınacak diye söz verilen 3 arkadaşlarının da işe geri alınmadığını belirten işçiler, ihtiyat sandığı ve sosyal sigortalar müdürlüğüne dilekçe gönderdiklerini, 15 gün içinde taleplerine cevap gelmediği takdirde grevlerine devam edeceklerini belirttiler.

4 AYDA 1 MAAŞ

Süleyman Kuru, belediyenin restoranında çalıştığını, 4 ay önce restoran işletmesini Ramazan Özçelik’in aldığını söyleyerek, 4 ay boyunca 1 maaş aldıklarını, alacakları 3 maaş daha olduğunu ve 3 aydır da işsiz olduklarını ifade etti. Kuru, belediyenin kendilerine belediye himayesi altında çalışacaklarını söylediğini ancak tadilat var gerekçesiyle işten durdurulduklarını belirterek, “ne tadilat oldu ne de bizi geri işe çağırdılar” şeklinde konuştu. 2010’da ameliyat olduğunu belirten Kuru, sigorta yatırımları yatmadığı için 2 ay boyunca ne belediyeden ne de sigortadan para alamadığını söyledi.

“NE ŞEKİLDE GEÇİNECEĞİZ ?”

İbrahim Milli, işten durdurulduklarını söylemediklerini belirterek, “haftaya çağıracaklarını söyleyip oyalıyorlar 6 aydır evime ekmek götüremiyorum” dedi. “Biz ne şekilde geçineceğiz” şeklinde konuşan Milli, “hırsızlık mı yapalım” dedi. 4 tane çocuk okuttuğunu söyleyen Milli, elektrik borçları olduğunu, bankalara yığınla borç yaptıklarını kaydetti. 

“OY VERMEDİM DİYE”

Ömer Tiryaki, 2005 yılında işe başladığını söyleyerek, yerel seçimlere kadar barem artışıyla aylığını 1600 TL’ye zar zor çıkarttığını yerel seçimlerden sonra belediye başkanı Sezai Sezen’in kendisini 3 arkadaşıyla beraber işten uzaklaştırdığını öne sürdü. Disipline verildiklerini söyleyen Tiryaki, disiplin kurulunun toplanmadığını ancak kendilerinin 9 ay işten uzaklaştırıldıklarını kaydetti. Tiryaki, işe geri döndüğünde maaşının bin 80 TL’ye düşürdüklerini ifade etti. Tiryaki, neden maaşının düşürüldüğünü belediye başkanı Sezai Sezen’e sorduğunda kendisine sen daha iyi bilirsin şeklinde cevap verdiğini, bu cevap üzerine ‘’sana oy vermediğim için mi diye’’ sorduğunda ise sadece güldüğünü öne sürdü.

“DİKTA YÖNETİMİ VAR””

Kaptan Demir, hasta olup hastaneye gittiğini 2 gün rapor aldığını ancak ay sonu maaşından kesinti yaptıklarını söyledi. Demir, gerekçe olarak hasta olduğunu 3 gün öncesinden haber vermesi gerektiğini söylediklerini de sözlerine ekledi. “Belediyede tam bir dikta yönetimi var” diyen Demir, bu durumun düzelmesini umduklarını ve beklediklerini ifade etti. Sözleşmedeki hiçbir haklarını alamadıklarını söyleyen Demir, bir tek maaş aldıklarını onu da gecikmeli aldıklarını dile getirdi. Demir, belediyenin çocuk okutanlara katkı olsun diye para verdiğini, kendi çocuğunun öğrenci belgesini götürdüğü halde hiçbir ücret alamadığını da belirtti. Demir, ustanın da teknisyenin de düz işçi maaşı aldığını söyleyerek, herkesin asgari ücret aldığını dile getirdi.

 

‘’BİRKAÇ PROVOKATÖRÜN İŞİ’’

Büyükkonuk Belediye Başkanı Sezai Sezen ise, grevin yasal olmadığını söyledi. Sezen işçilerin sosyal haklarını almadıkları konusunda haklı olduklarını ama belediyenin imkânsızlıkta olunduğunu bildiklerini söyledi. Bu grev kararının birkaç provokatörün iş karıştırmasına bağlayan Sezen, bu grevden sendikanın haberi olmadığını gece saat 22.00 da işçilerin toplanarak bu kararı aldıklarını ve belediye memurlarının bu eyleme katılmadığını söyledi. Sezen, belediye sekreteri aracılığı ile olaydan haberdar olduğunu ve yetkili sendika ile görüştüğünü söyledi. Sezen, sendikanın eylemden habersiz olduğunu ve bu eyleme destek vermediğini, işçilerin yatırılamayan sosyal güvenceleri ile sendika ile daha önceden bir takvim çalışmaları olduğunu söyledi.

TEDBİR OLARAK PERSONEL AZALTILACAK

Sezai Sezen, bundan sonra Büyükkonuk Belediyesi’nde bu tip sorunların olmayacağını, daha önceden de Belediye Meclisi gündemine gelen işçi azaltma gündemini yeniden değerlendireceklerini söyledi. Belediyede fazla personel olduğunu belirten Sezen, ‘’kimsenin ekmeği ile oynamamak için bu güne kadar başka tedbirler aldık ama bu günden sonra işçi azaltılmasını acilen meclis üyeleri ile birlikte gündeme getireceğiz ki, kalanların tüm sosyal haklarını yatırmada sorun yaşamayalım’’ şeklinde açıklama yaptı.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1553 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler